Polska: słabe dane z rynku pracy przekładają się na nastroje konsumentów
2012-09-25 13:31
Tendencje na rynku pracy przekładają się na nastroje konsumentów. Z najnowszego badania GUS wynika, że we wrześniu są słabsze niż w początkach 2009 r., kiedy mieliśmy poprzednią falę pesymizmu związanego z osłabieniem gospodarczym.
Przeczytaj także: Osłabienie popytu na kredyty hipoteczne w Polsce
Rynki finansowe
Kolejny miesiąc sprzedaż detaliczna pozostawała w Polsce pod presją. W sierpniu wzrost wyniósł 5,8% w skali roku, co oznaczało, że był słabszy zarówno od 3-, jak 6- i 12-miesięcznej średniej zmiany. Taka sytuacja nie może dziwić skoro na rynku pracy dominują niekorzystne tendencje. Stopa bezrobocia w minionym zwiększyła się do 12,4% wobec 12,3% miesiąc wcześniej. Rok i dwa lata temu w sierpniu stopa bezrobocia obniżała się jeszcze, korzystając z sezonowego popytu na pracę. To zapowiedź trudnej jesieni na rynku pracy, kiedy jeszcze bardziej wygasać będzie sezonowy popyt na pracowników.
Tendencje na rynku pracy przekładają się na nastroje konsumentów. z najnowszego badania GUS wynika, że we wrześniu są słabsze niż w początkach 2009 r., kiedy mieliśmy poprzednią falę pesymizmu związanego z osłabieniem gospodarczym. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej poszedł w dół z sierpniowych minus 28,1 pkt do minus 31,6 pkt. Na ten wynik złożyły się nie tylko słabsze oceny bieżącej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, ale również słabsze postrzeganie obecnej, a zwłaszcza przyszłej, sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Towarzyszy temu znaczny spadek skłonności do dokonywania ważnych zakupów.
Regres nastąpił również w przypadku wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej, który poszedł w dół z minus 35,8 pkt w sierpniu do minus 40,6 pkt. Osiągnął tym samym najniższy poziom od ponad 3 lat. W tym wypadku najbardziej do pogorszenia się nastrojów przyczyniły się oceny dotyczące bezrobocia.
Rynki nieruchomości
Od 2007 r. liczba amerykańskich 26-latków mieszkających razem z rodzicami podniosła się o 46%. To mocny dowód na to, że młodzi ludzie w USA mają trudności ze znalezieniem pracy i rozpoczęciem kariery zawodowej. Szacuje się, że obecnie jedna czwarta Amerykanów w wieku 18-30 lat mieszka z rodzicami, co jest najwyższym poziomem od ponad 50 lat. Z badań wynika, że przeszło 60% Amerykanów w wieku pomiędzy 25 i 34 lata zna kogoś kto przeprowadził się w ostatnich latach do domu rodzinnego z powodów ekonomicznych.
Według obliczeń Knight Frank we wrześniu ceny luksusowych mieszkań w Londynie szły w górę najmocniej od 3 miesięcy. W porównaniu z sierpniem zwyżkowały o 0,7%. W ujęciu rocznym zwyżka wyniosła 10% wobec 9,9% w poprzednim miesiącu. W dalszym ciągu to inwestorzy zagraniczni napędzają popyt na londyńskie rezydencje. W grupie obiektów wartych ponad 2 mln funtów stanowią oni ponad połowę kupujących. W grupie ponad 1 mln funtów jest to 41%.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Niekorzystne trendy na rynku pracy coraz mocniej odbijają się na nastrojach polskich konsumentów i ich skłonności do zakupów
- Przedłużający się stan podwyższonego bezrobocia w USA skłania coraz więcej osób do zamieszkiwania wspólnie z rodzicami
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)