Drożeją usługi bankowe
2012-09-26 11:26
Przeczytaj także: Ceny usług bankowych poszły w górę
Zagrożone premie za aktywne używanie karty
Wyższe stawki miesięcznych (pobieranych warunkowo) opłat za kartę debetową oraz nowa prowizja za tzw. przelewy natychmiastowe (Przelew24) - to zmiany zapowiadane przez BZ WBK na połowę października. Jednak najbardziej dotkliwym dla klientów ruchem jest częściowy demontaż programu moneyback, z którego korzystali posiadacze kart wydawanych do dwóch typów kont osobistych. Dotąd otrzymywali oni 1 proc. zwrot wszystkich kwot wydanych bezgotówkowo. Po zmianach będą nim objęte wyłącznie transakcje na stajach benzynowych, w sklepach spożywczych oraz super- i hipermarketach.
Wiele wskazuje na to, że to właśnie usługa moneyback może stać się w najbliższych miesiącach głównym obiektem działań oszczędnościowych banków. Dziś posiadacze wybranych rachunków są premiowani zwrotem 0,5% do 3% wartości kwot wydanych kartą - albo u wszystkich sprzedawców, albo tylko w punktach z wybranych branż. Ten bonus finansowany jest z opłaty interchange, a więc pieniędzy, które punkt przyjmujący płatność kartą płaci bankowi-wydawcy plastikowego pieniądza. Jednak wkrótce to źródło stanie się mniej obfite. Po wielomiesięcznej dyskusji na temat wysokości stawek intrerchange, które w Polsce są jednymi z najwyższych na świecie i pod naciskiem organizacji zrzeszających sprzedawców obie wiodące organizacje kartowe zgodziły się na ich niewielką redukcję od początku 2013 r. Dla banków może to być pretekstem by pogorszyć warunki programów premiowych dla klientów.
Na razie premie za aktywne posługiwanie się kartą dość skutecznie bronią się przed podwyżkami. Na najpoważniejsze cięcie zdecydował się, i to już na początku kwietnia br., Bank BPH. Bank obniżył wysokość premii moneyback wypłacanych posiadaczom kart kredytowych, dotyczy to jednak tylko tych klientów, którzy umowę o kartę zawarli 2. kwietnia lub później. Klienci z dłuższym stażem wciąż otrzymują je na dotychczasowych, czyli korzystniejszych zasadach.
Piotr Ceregra,
Przeczytaj także:
Uważaj na nietypowe prowizje bankowe
![Uważaj na nietypowe prowizje bankowe Uważaj na nietypowe prowizje bankowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prowizje-bankowe/Uwazaj-na-nietypowe-prowizje-bankowe-38432-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
prowizje bankowe, tabele opłat i prowizji banków, prowizje banków, ceny usług bankowych
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)