Karty kredytowe mniej zagrożone
2012-09-27 10:26
Karta kredytowa © bertys30 - Fotolia.com
Liczba kart debetowych stale rośnie, Polacy mają ich w portfelach już ponad 25,7 miliona sztuk. Znikają za to karty kredytowe, obecnie jest ich 6,6 miliona sztuk. Z obu rodzajów "plastików" korzystamy coraz częściej, wydając coraz większe kwoty. Mimo to udział zagrożonych kredytów w kartach kredytowych od początku roku spada.
Przeczytaj także: Karty kredytowe II kw. 2012
fot. bertys30 - Fotolia.com
Karta kredytowa
Z obu rodzajów kart Polacy korzystają coraz częściej, rachunki kartowe generują coraz wyższe obroty. Mimo rosnących wartości transakcji poziom zagrożonych kredytów w kartach kredytowych spada. Według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec 2011 roku zagrożonych było 19,1% kredytów w kartach, a po pierwszym półroczu 2012 tylko 18,2%. Na koniec czerwca 2012 roku kwota kredytów zaciągniętych z wykorzystaniem kart kredytowych wyniosła 12,7 mld złotych i w stosunku do końca grudnia 2011 roku (13,4 mld zł) zmniejszyła się o 700 mln złotych. Mimo tak istotnej poprawy, jakość portfela kredytów w kartach jest niższa niż kredytów konsumenckich o 0,4%. Jest to stała tendencja.
„Rozsądek klientów i ostrożność banków to dwa główne czynniki, które wpływają na lepszą jakość portfela kredytów w kartach kredytowych i spadek zadłużenia na tych rachunkach o 700 milionów złotych w ciągu ostatniego półrocza. Co szczególnie warte podkreślenia, te pozytywne zmiany zachodzą pomimo stale rosnącej wartości i ilości transakcji dokonywanych kartami debetowymi i kredytowymi.” – mówi Przemysław Barbrich, Dyrektor w Związku Banków Polskich.
Średnie wartości pojedynczych transakcji sukcesywnie spadają, co oznacza, że klienci korzystają z kart regulując drobne płatności. Rośnie również wykorzystanie kart zbliżeniowych, głównie dzięki coraz szerszej sieci punktów, w których za ich pomocą można uregulować płatności. Na koniec grudnia 2011 roku liczbę terminali do kart zbliżeniowych szacowano na 48 tysięcy urządzeń, po pierwszym półroczu było ich już 77 tysięcy. Niestety mimo dynamicznego rozwoju rynek płatności bezgotówkowych natrafia na szereg barier, które mogą zahamować wzrosty i zmniejszyć korzyści dla gospodarki wynikające z zastosowanie nowoczesnych technologii.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik udziału kredytów zagrożonych
„Na zbliżający się VII Kongres Gospodarki Elektronicznej przygotowaliśmy trzy główne rekomendacje związane z rozwojem tego rynku. Przede wszystkim niezbędne jest stworzenie jednego i spójnego systemu identyfikacji e-obywateli, będącego odpowiednikiem dowodu osobistego. Po drugie instytucje państwowe powinni się zaangażować w promocję obrotu bezgotówkowego, jest to w interesie całej gospodarki.” – dodaje Przemysław Barbrich.
Podstawowym celem i ambicją organizatorów VII Kongresu Gospodarki Elektronicznej jest stworzenie optymistycznie nastawionej koalicji na rzecz jednoczenia wysiłków zmierzających do przyspieszenia cyfryzacji Państwa. Tej jedności potrzebują podejmowane w różnych środowiskach inicjatywy, składane deklaracje i manifesty odnoszące się do procesu cyfryzacji oraz jego znaczenia dla gospodarki kraju.
Kongres odbędzie się 16 października 2012 roku w Centrum Konferencyjnym Adgar Plaza. Patronat nad wydarzeniem objęły m.in. : Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Sejmowa Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
Przeczytaj także:
Karty kredytowe częściej używane
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
oferta banków, rynek kart kredytowych, karty kredytowe, ilość kart kredytowych, korzystanie z karty kredytowej, polityka banków, karty debetowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)