eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCzy to już czas na zakup akcji?

Czy to już czas na zakup akcji?

2012-10-02 10:48

Czy to już czas na zakup akcji?

Czy to już czas na zakup akcji? © Jacek Michiej - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Latem największe stopy zwrotów przyniosły obligacje korporacyjne oraz inwestycje na rynkach wschodzących. Jak zaplanować lokowanie swoich funduszy w ostatnim kwartale 2012 roku? W ocenie ekspertów BGŻOptima zakup papierów dłużnych i regularne kupowanie akcji daje dziś w dłuższej perspektywie dobrą prognozę zwrotu.

Przeczytaj także: Inwestowanie pieniędzy: ostatnie 112 lat

fot. Jacek Michiej - Fotolia.com

Czy to już czas na zakup akcji?

Latem największe stopy zwrotów przyniosły obligacje korporacyjne oraz inwestycje na rynkach wschodzących

Lipiec i sierpień nie należały w tym roku do stabilnych nie tylko pod względem pogody. Po czerwcowej fali wzrostowej, która wyniosła najważniejsze indeksy do średnioterminowych szczytów, w lipcu i w drugiej połowie sierpnia rynek opanowały korekty. Powodem były tradycyjnie doniesienia o kłopotach fiskalnych państw UE (tym razem głównie Hiszpanii) oraz coraz słabsze dane makroekonomiczne dotyczące najważniejszych gospodarek świata, w tym przede wszystkim chińskiej. Korektę zakończyła zapowiedź zintensyfikowanych działań ze strony Rezerwy Federalnej (FED) oraz Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

- Do krótkotrwałych rekordów giełdy stymulowały wypowiedzi przedstawicieli FED i EBC, nawet jeśli pozbawione były konkretów. Impulsy takie były jednak niewystarczające do dłuższej letniej serii wzrostowej – mówi Michał Banach z BGŻOptima. – Rynki finansowe na świecie w ostatnim czasie zachowują się tak, jakby jedynym motorem do wzrostów i spadków były komunikaty płynące ze strony banków centralnych. Należy jednak pamiętać, że w długim terminie liczą się przede wszystkim fundamenty gospodarcze oraz wyniki finansowe spółek - dodaje.

Zapowiedzi potencjalnego dodruku dolarów przez FED wspierały rynek surowcowy, który po słabym pierwszym półroczu powrócił do wzrostów. Szczególnie silnie zyskiwało na wartości złoto oraz towary rolne. Amerykański bank centralny we wrześniu rozpoczął trzeci etap luzowania polityki pieniężnej. EBC z kolei zapowiedział skup obligacji krajów zmagających się z kryzysem. Wiadomość ta uspokoiła nieco sytuację w strefie euro, chociaż ostatnio pojawiły się informacje, że decyzja ta może być niezgodna z unijnymi przepisami.

fot. mat. prasowe

Średnie stopy zwrotu dla wybranych funduszy inwestycyjnych z portfolio BGŻOptima

Dobre wyniki na rynkach wschodzących uzyskały UniAkcje Nowa Europa ze stopą zwrotu + 6,5 proc. oraz Aviva Investors Europy Wschodzącej z wynikiem + 4,7 proc.

W lipcu i sierpniu akcje spółek notowanych na GPW nie były niestety najlepiej zwracającą się inwestycją dla grających na strategię krótkoterminową. Indeks WIG zamknął jednak ostatecznie okres wakacji z wynikiem +1,9 proc. Warszawski Parkiet znajduje się cały czas w trendzie bocznym. Podobna sytuacja miała miejsce na Węgrzech, gdzie indeks BUX zachowywał się równie słabo, zyskując zaledwie +1,0 proc. Całkowicie odmiennie prezentuje się koniunktura na innych giełdach Europy Środkowo-Wschodniej - główny indeks rosyjski RTS wzrósł o +3,0 proc., a turecki aż o +7,7 proc.

- Sytuację na giełdach odzwierciedliły wyniki funduszy inwestycyjnych – mówi Michał Banach z BGŻOptima. – Spośród funduszy w naszym portfolio dobre wyniki na rynkach wschodzących uzyskały UniAkcje Nowa Europa ze stopą zwrotu + 6,5 proc. oraz Aviva Investors Europy Wschodzącej z wynikiem + 4,7 proc. Jak dodaje Banach, dzięki wykorzystaniu trendów na rynkach surowców rolnych pozytywnie wyróżnił się także BPH Subfundusz Globalny Żywności i Surowców, który zarobił dla swoich klientów + 8,6 proc. - Gorzej radziły sobie fundusze akcji polskich, w gronie których żaden nie uzyskał stopy wzrostu większej niż +2,0 proc. – wylicza ekspert BGŻOptima.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: