Czy to już czas na zakup akcji?
2012-10-02 10:48
Przeczytaj także: Inwestowanie pieniędzy: ostatnie 112 lat
W czasie wakacji polskie obligacje skarbowe pozostawały bardzo silne. Ich ceny istotnie wzrosły, co jest widoczne także w wartości indeksu rynku obligacji skarbowych (IROS), który wzrósł o +2,1 proc. - Na sytuację polskiego rynku długu wpłynęło kilka czynników – mówi Michał Banach. - Najważniejszy z nich to zmiana retoryki ze strony Rady Polityki Pieniężnej, która w wyniku pogarszającej się sytuacji gospodarczej zmieniła ton na mniej restrykcyjny. Rynek nie ma wątpliwości, że jesienią stopy procentowe zostaną obniżone. – Naszym zdaniem czekają nas co dwie obniżki, w październiku i grudniu. W perspektywie długoterminowej, do lipca 2013, można spodziewać się obniżenia poziomu stopy referencyjnej NBP o 125 pb, czyli z obowiązującego dziś 4,75 proc. w skali roku do poziomu 3,50 proc. – mówi Michał Banach.
- Obniżki stóp procentowych w bliskiej przyszłości mogą wesprzeć rynek obligacji, a w długim terminie jest to również bardzo dobra informacja dla inwestujących w akcje. – mówi Banach. - Analogie z przeszłości pokazują, że spadek kosztu pieniądza z kilkumiesięcznym opóźnieniem przekładał się na hossę na warszawskim parkiecie. Czy mamy jej już wypatrywać? Zdaniem Michała Banacha byłoby to zdecydowanie zbyt optymistyczne założenie, przynajmniej na czwarty kwartał. - Polska gospodarka zdaje się być coraz bliżej ustanowienia dołka, co może nas zbliżać do korzystnej, z punktu widzenia akcji, fazy cyklu koniunkturalnego – mówi Michał Banach z BGŻOptima. – Jednak do tego czasu trudno oczekiwać ponadprzeciętnych stóp zwrotu na warszawskiej giełdzie. Indeks szerokiego rynku WIG utknął w szerokim trendzie bocznym, w którym przebywa już od ponad roku. Chociaż teoretycznie na rynku wydarzyło się od tego czasu bardzo dużo, to żaden z epizodów nie dał rady wyrwać naszej giełdy z letargu.
Co zatem radzą eksperci BGŻOptima? Zgodnie ze starą zasadą traktować dołki jako zachętę do kupna. – Radzimy stopniowo zwiększać swoje zaangażowanie w akcje, kupując co jakiś czas pakiety papierów spółek fundamentalnie zdrowych i o dobrych wynikach. W ten sposób uśredniając koszt akcji dajemy sobie szansę na atrakcyjne zwroty w dłuższej perspektywie – przekonuje Michał Banach.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)