Nastroje na rynkach finansowych pozostają zmienne
2012-10-02 11:13
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Po raz pierwszy od maja indeks obrazujący kondycję przemysłu w USA wzrósł we wrześniu powyżej 50pkt. czyli granicy oddzielającej wzrost od spowolnienia w sektorze i uplasował się na poziomie 51,5pkt. W szczególności na uwagę zasługuje silny wzrost nowych zamówień. Obserwowane ożywienie w przemyśle pomogło w poprawie nastrojów rynkowych. Należy jednak pamiętać o tym, że ocena amerykańskiej gospodarki nadal nie jest jednoznaczna.W centrum zainteresowania pozostawało wczorajsze wystąpienie szefa Fed na konferencji ekonomicznej. Ben Bernanke bronił decyzji Fed o uruchomieniu kolejnej rundy ilościowego luzowania polityki monetarnej QE3 argumentując to zbyt wolnym ożywieniem amerykańskiej gospodarki by znacząco obniżyć bezrobocie. Podkreślił także, że decyzja o utrzymaniu bardzo niskich stóp procentowych do połowy 2015 roku nie oznacza tego, że Fed oczekuje słabej gospodarki w tym okresie. Tak jak długo stabilność cen jest zachowana Rezerwa Federalna nie chce się spieszyć ze zbyt wczesnym zacieśnianiem kosztu pieniądza. Bernanke zobowiązał się również do podtrzymywania wzrostu gospodarczego nawet w sytuacji, kiedy kondycja amerykańskiej gospodarki będzie się poprawiać. Deklaracje te były zgodne z oczekiwaniami rynku.
Swoją decyzją zaskoczył dzisiaj natomiast Bank Rezerw Australii, który na październikowym posiedzeniu obniżył stopy procentowe o 25pb, w tym główną z nich do poziomu 3,25%. Głównym argumentem za dalszym luzowaniem polityki monetarnej w tym roku są gorsze perspektywy gospodarcze dla Australii (istotnie spowolnił wzrost oraz spadło zatrudnienie) oraz obserwowane spowolnienie na świecie.
Decyzja RBA przełożyła się na wyprzedaż australijskiej waluty. Para AUD/USD obecnie handlowana jest w rejonie 1,03. Z technicznego punktu widzenia droga w rejon wrześniowego minimum na poziomie 1,0166 pozostaje otwarta.
Dzisiaj uwaga inwestorów zwróci się ponownie w stronę Hiszpanii, gdzie o godzinie 13:00 przedstawiciele tamtejszego rząd mają rozmawiać na temat bieżącej sytuacji gospodarczej.
Najważniejsze wiadomości
- Chiny: Oficjalny indeks PMI dla Chin wzrósł we wrześniu do 49,8pkt. z 49,2pkt.
- E-Z: Indeks PMI wzrósł we wrześniu do 46,1pkt. z 45,1pkt. w sierpniu.
- E-Z: Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w sierpniu 11,4%, tyle co ile w lipcu po korekcie.
- US: Indeks ISM obrazujący kondycję przemysłu w USA wzrósł we wrześniu do 51,5pkt. z 49,6pkt. miesiąc wcześniej.
- Hiszpania: Zdaniem Moody's zbliżające się dokapitalizowanie hiszpańskich banków jest pozytywne dla wiarygodności kredytowej, jednak może okazać się niewystarczające.
- Czechy: Czechy wyemitowały obligacje w euro zapadające w 2022 roku na kwotę 750mln euro.
- PL: We wrześniu indeks PMI dla Polski spadł do 47pkt.z 48,3pkt. we wrześniu.
- AU: Decyzją RBA główna stopa procentowa została obniżona o 25pb do poziomu 3,25%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)