Lokaty bankowe: zdążyć przed RPP
2012-10-02 13:27
Oszczędzanie © 18percentgrey - Fotolia.com
Przeczytaj także: Najlepsze lokaty bankowe przeważnie w promocji
fot. 18percentgrey - Fotolia.com
Oszczędzanie
Ponieważ od decyzji NBP dzieli nas już tylko jeden dzień, mamy ostatnią okazję, aby na starych, korzystniejszych warunkach zawrzeć z bankiem umowę o depozyt terminowy ze stałym oprocentowaniem. Zysk, jaki można osiągnąć dzięki takiej operacji, zależy od okresu deponowania pieniędzy, kwoty, jaką dysponuje oszczędzający i oczywiście od stawki oprocentowania. I tak w przypadku lokaty na jeden miesiąc dodatkowy punkt procentowy oznacza odsetki wyższe o niecałe 70 groszy (już po opodatkowaniu) za każdy wpłacony do banku tysiąc złotych. Jednak już w przypadku lokaty sześciomiesięcznej każdy tysiąc złotych na lepszych warunkach przyniesie 4 zł netto za każdy dodatkowy punkt procentowy. W analizie wzięliśmy pod uwagę tylko lokaty zakładane na okres pół roku bądź dłuższy i oprocentowane na poziomie co najmniej 6% (w tabeli będącej załącznikiem do materiału uwzględniliśmy dodatkowo najlepszą lokatę 36-miesięczną oprocentowaną na 5,5%).
Najlepsze oferty na stały procent
Stałe oprocentowanie kojarzone jest zwykle z lokatami krótkoterminowymi. Jednak w ofercie banków można znaleźć lokaty ze stałą stopą procentową nawet na okres powyżej roku. W tej grupie wyróżniają się oferty Santander Consumer Bank (lokata na 15 miesięcy, oprocentowanie wynosi 6,5% rocznie) oraz dwuletnie lokaty w FM Banku (6,2%), Getin Noble Banku (6,05% lub 6,15%, w zależności od tego, czy posiadacz oszczędności ma konto w tej instytucji), Credit Agricole (6,1% dla depozytów zakładanych przez Internet) oraz BGŻ Optima (6%, wymagane jest posiadanie bezpłatnego konta oszczędnościowego).
fot. mat. prasowe
Najwyżej oprocentowane lokaty na 6M i więcej ze stałym oprocentowaniem
Pokaźna jest grupa banków, które przyjmą pieniądze klientów na stały procent na rok i zapłacą za to odsetki nie niższe niż 6% brutto. Wśród nich są Idea Bank (6,5% dla klientów detalicznych) FM Bank (6,45%), Meritum Bank (6,4%) i Santander Consumer Bank (6,3%). Korzystne propozycje mają też NeoBank (6,1%), BGŻ Optima i Getin Noble Bank (wszystkie oferują 6,0% w skali roku, jednak ten ostatni tak dobrą ofertę kieruje tylko do posiadaczy ROR).
Zainteresowani zdeponowaniem pieniędzy na mniej typowy, dziewięciomiesięczny okres, powinni w pierwszej kolejności zainteresować się ofertami NeoBanku (6,2%) i Santander Consumer Banku (6,1%). Natomiast kolejny typowy termin lokowania oszczędności, czyli pół roku, znów daje większe możliwości wyboru. 6,6 % w skali roku płaci Getin Bank, ale tylko za nowe środki, 6,5% - FM Bank, zaś 6,4% - NeoBank. Meritum Bank proponuje 6,3% w skali roku (lokaty internetowe), zaś BGŻ Optima 6,2% (dużym plusem tej oferty jest wypłata aż 5,6% odsetek w skali roku, jeżeli lokata zostanie zerwana przed terminem). 6% płaci BNP Paribas, ale tylko posiadaczom ROR, którzy wpłacą na lokatę nowe środki.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)