eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDzień banków centralnych

Dzień banków centralnych

2012-10-04 12:23

Dzień banków centralnych

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na rynki znów powrócił optymizm w czym pomogły lepsze dane z amerykańskiej gospodarki opublikowane w dniu wczorajszym, a także oczekiwania na podtrzymanie dość gołębiej retoryki przez banki centralne i dalsze działania stymulujące gospodarkę. Zgodnie z raportem ADP we wrześniu zatrudnienie w sektorze prywatnym USA wzrosło o 162tys., więcej niż zakładał konsensus rynkowy.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Choć spadła korelacja między tym raportem a danymi prezentowanymi przez amerykański Departament Pracy, to jednak daje nadzieje, że wrześniowy raport z rynku pracy będzie nieco lepszy niż sierpniowe odczyt. Pozytywnie zaskoczył również wskaźnik aktywności w sektorze usług USA, który pozostaje w trendzie wzrostowym. Indeks ISM dla usług wzrósł do 55,1pkt. we wrześniu potwierdzając trwające ożywienie w tym sektorze. Dobre dane pomogły w kontynuacji wzrostów na rynkach akcji, a także zwiększyły apetyt na bardziej ryzykowne aktywa.

Podczas czwartkowej sesji uwagę rynków będą przede wszystkim przykuwać decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii w sprawie stóp, a także towarzyszące im komunikaty. Konsensus rynkowy zakłada, że BoE nie zdecyduje się na zmianę parametrów swojej polityki monetarnej, pozostawiając główną stopę procentową na poziomie 0,5% oraz program skupu aktywów na niezmienionym poziomie 375mld GBP w październiku. Dużo większym zainteresowaniem powinna się natomiast cieszyć decyzja ECB, a także konferencja prasowa Mario Draghiego. Analitycy prognozują, że stopa referencyjna pozostanie na niezmienionym poziomie, jednocześnie licząc na to, że ECB zapewni rynki o gotowości dalszego luzowania polityki monetarnej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Rynki pamiętają bowiem znamienne słowa Draghiego, że ECB zrobi wszystko, co będzie konieczne, by ratować euro. Nie pozostanie również bez echa protokół z wrześniowego posiedzenia FOMC.

Najprawdopodobniej Rezerwa Federalna potwierdzi swoją gotowość do dalszego luzowania polityki monetarnej w celu ożywienia amerykańskiej gospodarki i poprawy sytuacji na rynku pracy w USA. Pamiętamy, że podczas konferencji ekonomicznej w Indianapolis z usta Bernanke padły deklaracje, że podtrzymanie wzrostu gospodarczego będzie kontynuowane nawet w sytuacji, kiedy kondycja amerykańskiej gospodarki będzie się poprawiać. Jeśli dzisiejszy komunikat będzie miał podobny wdzięk, to amerykańska waluta ponownie znajdzie się pod presją sprzedających.

Na uwagę zasługuje również osłabienie jena obserwowane w tym tygodniu. Należy pamiętać, że dziś rozpoczyna się także dwudniowe posiedzenie Banku Japonii. Decyzję w sprawie stóp poznamy jutro i nie oczekuje się tutaj zmian, jednak oczekiwania na to, że BoJ podejmie dalsze kroki w celu zażegnania obserwowanego spowolnienia w japońskiej gospodarcze ( w tym rozszerzy program skupu aktywów do końca roku) mogą niekorzystanie wpływać na notowania japońskiej waluty.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Sprzedaż detaliczna w strefie euro wzrosła w sierpniu o 0,1% w ujęciu miesięcznym oraz spadła o 1,3% w skali roku.
  • US: Zgodnie z raportem ADP we wrześniu w sektorze prywatnym przybyło 162tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 189tys. w sierpniu po korekcie.
  • US: We wrześniu indeks ISM dla sektora usług wzrósł do 55,1pkt. z 53,7pkt. w sierpniu.
  • FR: Według ostatecznych danych indeks PMI dla usług spadl we wrześniu do poziomu 45pkt. z 49,2pkt.
  • E-Z: Indeks PMI dla sektora usług spadł we wrześniu do poziomu 46,1pkt. z 47,2pkt.
  • GE: Według ostatecznych danych indeks PMI dla usług wzrósł we wrześniu do 49,7pkt. z 48,3pkt., mniej niż prognozowano.
  • PL: RPP może obniżyć stopy procentowe, jeśli dane i listopadowa projekcja będą potwierdzać spowolnienie gospodarcze, a presja inflacyjna będzie ograniczona.
  • PL: RPP nie zmieniła stóp procentowych pozostawiając główną z nich na poziomie 4,75%.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: