Dywersyfikacja portfela: fundusz hegdingowy
2012-10-09 09:15
Rynek hedge w najbliższym czasie będzie się stale rozwijał © tanatat - Fotolia.com
Przeczytaj także: Idealny portfel inwestycyjny 2011
Fundusz hedgingowy – co to jest ?Za datę powstania funduszy hedgingowych uznaje się 1949 rok. Wtedy to Alfred Jones założył fundusz, mający na celu zabezpieczenie się przed wahaniami na rynku akcji, stosujący krótką sprzedaż a także wykorzystując dźwignię finansową. Fundusz hedgingowy w dzisiejszym rozumieniu to „rodzaj instytucji finansowej inwestujący w różnorakie instrumenty w celu osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków”. Ze względu na mnogość oferty inwestycyjnej może on przynosić dochód, zarówno podczas dobrej, jak i złej koniunktury rynkowej. Fundusze tego typu działają na podobnej zasadzie co Fundusze Inwestycyjne Zamknięte - nie są skrępowane limitami inwestycyjnymi oraz zazwyczaj nie dają możliwości dowolnego czasu wypłat i wpłat kapitału przez inwestorów. W przeciwieństwie do nich jednak ich działalność nie jest tak ściśle regulowana przepisami formalnymi.
Fundusze Hedge wyróżniają się na rynku: bardzo wysokim ryzykiem, wysokimi potencjalnymi zyskami, agresywną strategią inwestycyjną, działaniami spekulacyjnymi, inwestowanie w szerokie spektrum instrumentów finansowych.
Fundusz a prawo
Przez długi okres fundusze hedgingowe działały w oparciu o niejasne przepisy prawne. Kryzys gospodarczy, trwający od 2008 roku spowodował jednak, że w USA i Europie uchwalono nowe przepisy regulujące ich funkcjonowanie.
fot. tanatat - Fotolia.com
Rynek hedge w najbliższym czasie będzie się stale rozwijał
Prawodawstwo unijne, dyrektywą AIFMD, zamierza od 2013 roku regulować rynek hedge w zakresie ograniczenia skali dźwigni finansowej, ustanowienia instytucji niezależnego depozytariusza, a także notyfikowania regulatorowi oferty sprzedażowej. Przepisy, nie będą natomiast, ograniczały typów inwestycji, w które fundusze mogą inwestować.
Wielkość rynku
Na koniec maja 2011 roku, w 10 tysiącach podmiotach tego typu, ulokowanych było 1,8 bln dolarów (Szacunki BraclayHedge). Eksperci z Bank of America ML, na podstawie badania preferencji inwestorów instytucjonalnych, wskazują jednak, że w najbliższym okresie wartość ta będzie wzrastać. Możliwe jest także przekroczenie rekordowego poziomu 2,1 bln dolarów, ustanowionego w przedkryzysowym roku 2007.
– Popularność funduszy hedgingowych wśród inwestorów instytucjonalnych wynika z potrzeby alokacji części kapitału w instrumentach mających możliwie niską korelację z indeksami giełdowymi – wyjaśnia Chris Marczak z UNISystems Research, firmy specjalizującej się w inwestycjach alternatywnych. - Większość inwestorów instytucjonalnych prowadzi względnie konserwatywną politykę w zarządzaniu aktywami, dlatego często niska korelacja z rynkiem akcji jest wyższym priorytetem niż stopa zwrotu z inwestycji.
Tak duża wartość rynku hedge skłania ku bliższemu przyjrzeniu się strategii, w oparciu o które fundusze inwestują.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)