Osamotnione stanowisko MFW
2012-10-12 13:43
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Były to kolejne pozytywne dane z amerykańskiego rynku pracy, które przełożyły się na wzrost apetytu do bardziej ryzykownych aktywów. Drugim czynnikiem, który zadecydował o istotnej poprawie nastrojów rynkowych były słowa szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego.Christine Lagarde powiedziała, że zadłużone państwa strefy euro powinny dostać więcej czasu na ograniczenie swoich deficytów budżetowych. Jednocześnie podkreśliła istotny i być może niedoceniany jak dotąd wpływ działań oszczędnościowych na wzrost gospodarczy podczas trwającego kryzysu zadłużeniowego. Niemcy pozostają jednak w opozycji do takiego stanowiska, gdyż iż zdaniem złagodzenie warunków ograniczania deficytu doprowadziłoby do utraty zaufania rynków. Nie zmienia to jednak faktu, że wypowiedzi szefowej MFW zostały pozytywnie odebrane przez rynki.
Wspólna waluta zyskiwała na wartości i kontynuowała wzrosty w okolice strefy oporu 1,2950-1,2960. Z kolei dzisiaj nad ranem została złamana wspomniana strefa, co otworzyło drogę do ponownego testu okolic 1,30.
Podczas piątkowej sesji kluczowym czynnikiem dla potrzymania pozytywnych nastrojów będzie publikacja wyników amerykańskich banków JPMorgan Chase i Wells Fargo przed rozpoczęciem sesji na Wall Street. Konsensus rynkowy zakłada, że w obu przypadkach zysk na akcję będzie wyższy niż rok wcześniej i wyniesie odpowiednio 1,21 USD i 0,87 USD.
Ponadto ze strefy euro poznamy dane na temat produkcji przemysłowej w sierpniu, a USA dane dotyczące inflacji PPI oraz wstępny odczyt indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.
Na rynku krajowym złoty pozostaje stabilny. Trwa drugie expose premiera, na którym Donald Tusk przedstawia plan na kryzysowe czasy w Polsce. W większym stopniu jednak złoty powinien reagować na czynniki zza granicy. PLN pomaga również ponowny przepływ kapitału w kierunku polskich obligacji.
Najważniejsze wiadomości
- GE: Inflacja HICP wyhamowała we wrześniu do 2,1% z 2,2% w skali roku, a w ujęciu miesięcznym nie zmieniła się.
- GE: Inflacja CPI wyhamowała we wrześniu do 2,0% z 2,1% w skali roku, a w ujęciu miesięcznym nie zmieniła się.
- CA: Bilans handlowy: -1,32mld CAD wobec oczekiwanych -1,9mld CAD.
- US: Ceny eksportu wzrosły we wrześniu o 0,8% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4%.
- US: Ceny importu wzrosły we wrześniu o 1,1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,7%.
- US: Deficyt handlowy wzrósł w sierpniu do 44,22mld USD z 42mld USD po korekcie w lipcu.
- US: W ubiegłym tygodniu zarejestrowano w USA 339tys. nowych bezrobotnych. Analitycy prognozowali 370tys.
- CA: Indeks cen nowych domów wzrósł w sierpniu o 0,2% w ujęciu miesięcznym.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)