eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweFundusze obligacji przestaną zarabiać?

Fundusze obligacji przestaną zarabiać?

2012-10-15 13:32

Przeczytaj także: Fundusze obligacji: jak działają i czy są opłacalne?


Wydaje się jednak, że o sytuacji na rynku polskiego długu w najbliższej przyszłości, podobnie jak w ostatnim czasie, w dużej mierze decydować będzie postawa inwestorów zagranicznych. Jeśli – paradoksalnie – niepewna sytuacja na globalnych rynkach będzie się utrzymywała, a oprocentowanie polskich obligacji będzie względnie atrakcyjne, można oczekiwać, że zwiększony popyt ze strony instytucji zagranicznych utrzyma się, choć pewnie jego skala stopniowo będzie coraz mniejsza.

Nie można jednak wykluczyć chęci do realizacji zysków, która może się pojawić, jeśli globalny klimat inwestycyjny ulegnie poprawie, a inwestorów zaczną kusić zyski możliwe do uzyskania choćby na rynku akcji. Ostatnio pojawia się bowiem coraz więcej opinii typu „gorzej już być nie może, a to oznacza, że może być tylko lepiej”. Giełda z reguły o kilka kwartałów wyprzedza realną gospodarkę, więc jeśli oczekuje się odbicia gospodarczego na przełomie 2013/2014, to dyskontowanie tego na rynkach akcji może rozpocząć się w zasadzie lada moment. W takiej sytuacji obligacje staną się mniej atrakcyjne i przynajmniej część inwestorów może zechcieć zredukować swoje w nich zaangażowanie. Udział inwestorów zagranicznych w rynku polskich obligacji skarbowych denominowanych w PLN przekracza jedną trzecią. Zapewne nie jest to w całości kapitał spekulacyjny, niemniej ryzyko wystąpienia zwiększonej podaży istnieje. Jej skala jest trudna do przewidzenia, ale trzeba założyć, że przy podwyższonym jej poziomie krajowi inwestorzy mogliby nie zdołać wchłonąć jej całej, co niechybnie doprowadziłoby do spadku cen obligacji.

Gdy pod koniec maja br. pisaliśmy, że czas żniw dla uczestników funduszy obligacji się kończy, nie przewidywaliśmy utrzymania się tak wysokiego popytu na polskie papiery skarbowe ze strony inwestorów zagranicznych, bo to głównie oni odpowiadają za nawet kilkuprocentowe zyski, które od tego czasu zanotowały fundusze papierów dłużnych. Zachęcaliśmy wówczas do ostrożnego podejścia do funduszy obligacji. Troszkę się wtedy pospieszyliśmy. Niewykluczone, że przez kilka najbliższych miesięcy utrzyma się status quo, jednak w średnioterminowej perspektywie oczekujemy końca obligacyjnej hossy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: