Dobre wieści z chińskiej gospodarki
2012-10-18 12:33
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Na szczęście nie było niespodzianek- chińskie tempo wzrostu gospodarczego zgodnie z oczekiwaniami wyhamowało do 7,4% z 7,6% rok do roku. Był to kolejny kwartał malejącej dynamiki PKB, jednak rynek oczekuje, że w czwartym kwartale PKB zacznie przyspieszać. Co więcej, bardzo dobre dane napłynęły odnośnie sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. We wrześniu sprzedaż wzrosła powyżej oczekiwań rynkowych o 14,2% w skali roku, podobnie jak i produkcja przemysłowa, która wzrosła o 9,2% rok do roku, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost o 9,0%. Dobre wieści z Chin pomogły w podtrzymaniu pozytywnych nastrojów na rynkach finansowych i dobrze komponowały się z rewelacyjnymi danymi z amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba nowych inwestycji budowlanych wzrosła w poprzednim miesiącu najsilniej od ponad czterech lat, natomiast liczba pozwoleń na budowę wzrosła o 11,6% do 894tys. Dane te potwierdzają ożywienie w sektorze nieruchomości o czy już wcześniej informował raport nt. stanu amerykańskiej gospodarki tzw. Beżowa Księga.W środę Trojka zakończyła swoją wizytę w Grecji. Przedstawicielom Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego udało się dojść do porozumienia z greckim rządem z wprawie większości zasadniczych kwestii. To jest kolejna pozytywna informacja, która przybliża proces zakończenia przeglądu i wypłatę kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji.
W konfrontacji z dobrymi danymi z chińskiej i amerykańskiej gospodarki stanęły kiepskie dane z Polski. We wrześniu tempo wzrostu produkcji przemysłu spadło aż o 5,2% rok do roku.
Dane stanowią zielone światło dla RPP jeśli chodzi o rozpoczęcie cyklu luzowania polityki pieniężnej. Zdaniem Elżbiety Chojnej-Duch decyzja o pierwszej obniżce stóp procentowych powinna być podjęta w listopadzie. Złoty znalazł się podczas środowej sesji pod presją sprzedających, jednak górne ograniczenie formacji trójkąta wyznaczające silny opór w rejonie 4,12 powinna jak na razie skutecznie ograniczać dalszą deprecjację PLN w sytuacji, gdy na rynkach światowych utrzymują się pozytywne nastroje. Ponadto zdaniem analityka agencji Moody’s Polska może utrzymać status bezpiecznej przystani w regionie, gdyż pomimo iż jej gospodarka spowalnia, to radzi sobie dobrze na tle innych krajów.
Najważniejsze wiadomości
- UK: Stopa bezrobocia ILO spadla do poziomu 7,9% z 8,1% przed miesiącem i była najniższa od roku.
- UK: Inflacja bazowa CPI nie zmieniła się w relacji rocznej i wyniosła 2,1%, natomiast licząc miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,3%.
- US: Liczba pozwoleń na budowę wzrosla we wrześniu o 11,6% wobec sierpnia do 894tys.
- US: Liczba nowych inwestycji budowlanych wzrosła we wrześniu o 15% licząc miesiąc do miesiąca do 872tys.
- GE: Indeks nastrojów gospodarczych ZEW wzrósł w październiku do -11,5pkt. z -18,2pkt. miesiąc wcześniej.
- Chiny: W III kwartale 2012 roku dynamika chińskiego PKB wyhamowała do 7,4% rok do roku z 7,6%.
- PL: We wrześniu tempo wzrostu produkcji przemysłu spadło o 5,2% rok do roku, natomiast w ujęciu miesiąc do miesiąca produkcja wzrosła o 6,1%.
- PL:We wrześniu sezonowo wyrównana produkcja przemysłu spadła o 1,6% rok do roku i zmniejszyła się o 1,4% miesiąc do miesiąca.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)