Kursy walut 15-19.11.12
2012-10-19 20:19
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Obawy o światowy wzrost gospodarczy również wyraźnie zelżały, co widać chociażby po drożejących surowcach przemysłowych. W tych warunkach wspólna waluta umocniła się w stosunku do większości walut krajów z grona G-10. Najsilniej euro zyskało wobec japońskiego jena. Kurs EUR/USD osiągnął maksimum na 1,3140, tym samym nie zdołał przebić oporu wyznaczonego przez linię długoterminowego trendu spadkowego oraz zgrupowane zniesienia Fibonacciego.USA: seria dobrych danych z gospodarki
Dobre nastroje podtrzymała seria lepszych od prognoz danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych oraz wyników finansowych spółek notowanych na Wall Street. Rynkowe prognozy przewyższyły bowiem: sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa oraz dane z rynku nieruchomości (pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy domów), które uplasowały się na najwyższych poziomach od kilku lat. Na marginesie warto zauważyć, że dość nieoczekiwanie rynek nieruchomości stał się wsparciem dla amerykańskiej gospodarki. Kontynuację ożywienia tej sfery gospodarki zapowiadają rosnące wydatki budowlane oraz indeksy nastrojów w branży, a sprzyja jej niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych i polityka Fed.
USA: trwa sezon wyników spółek za III kw.
W pozytywny obraz amerykańskiej gospodarki wpisały się wyniki finansowe spółek za III kw. bieżącego roku. Zyski lepsze od prognoz odnotowały między innymi spółki z sektora bankowego – Citigroup, Goldman Sachs i Bank of America. W drugiej części tygodnia sytuacja jednak zmieniła się. Na rynek wyciekły bowiem słabe wyniki spółki Google, której akcje w rezultacie potaniały o 8 proc., ciągnąc za sobą walory innych spółek z sektora technologicznego.
Strefa euro: ECB uratował rating Hiszpanii
Agencja ratingowa Moody’s utrzymała długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Hiszpanii na poziomie Baa3 z perspektywa negatywną. Głównym powodem takiej decyzji jest przekonanie o rychłym rozpoczęciu skupu obligacji Hiszpanii przez Europejski Bank Centralny. W rezultacie dług Hiszpanii zachował poziom inwestycyjny i uniknął gwałtownej wyprzedaży oraz silnego wzrostu rentowności. Kraj z półwyspu Iberyjskiego nie dołączył do Cypru, Irlandii, Portugalii i Grecji, czyli państw strefy euro o rating śmieciowym. Decyzja Moody’s ma silne implikacje dla kursu EUR/USD ponieważ ryzyko kredytowe jest główna determinantą siły wspólnej waluty. W parze ze spadkami stawek CDS na dług Hiszpanii i Włoch idzie aprecjacja wspólnej waluty.
Polska: słabnie presja inflacyjna
Odczyt inflacji za wrzesień w małym stopniu wpływa na ocenę gospodarki przez Radę Polityki Pieniężnej. Należy pamiętać, że RPP kieruje się zawsze średniookresową inflacją, a ta jest lepiej odzwierciedlona przez inflację bazową. Niemniej jednak poniedziałkowy odczyt (niższy od oczekiwań) daje kolejny argument dla zwolenników głębokiego cięcia stóp procentowych. Luzowanie polityki pieniężnej jedynie w umiarkowanym stopniu zaszkodzi sile złotego – realne stopy procentowe utrzymane zostaną na dodatnim i relatywnie wysokim poziomie. Podtrzymujemy nasz pogląd, że rynek FRA przecenia skalę redukcji stóp procentowych. Spodziewamy się trzech obniżek - łącznie o 75 pb i uważamy, że mniej agresywne luzowanie wesprze złotego.
Polska: przemysł mocno hamuje
Dynamika produkcji przemysłowej we wrześniu przybrała ujemną wartość po raz pierwszy od 2009 roku i ukształtowała się na poziomie –5,2 proc. r/r. Słabość koniunktury oddawaną przez indeks PMI dla przemysłu i wskaźnik GUS (szczególnie ewidentną w zakresie nowych zamówień) spotęgowały efekty kalendarzowe (20 dni roboczych we wrześniu wobec 23 w analogicznym okresie poprzedniego roku) i statystyczne (wysoka baza z roku poprzedniego).
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)