eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweFundusze inwestycyjne bez zaufania klientów

Fundusze inwestycyjne bez zaufania klientów

2012-10-26 08:40

Fundusze inwestycyjne bez zaufania klientów

Polacy stracili zaufanie do funduszy © ambrozinio - Fotolia.com

Tylko we wrześniu tego roku z funduszy akcji polskich odpłynęło łącznie 75 milionów złotych, a z funduszy mieszanych prawie 400 mln zł. Polacy zrazili się do funduszy inwestycyjnych tak skutecznie, że nawet dziś w okresie kryzysu, a więc teoretycznie największej szansy inwestycyjnej, rezygnują z tej formę oszczędzania.

Przeczytaj także: Lokata terminowa czy fundusz pieniężny?

Analitycy rynku finansowego zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach większość polskich funduszy inwestycyjnych zanotowała ujemne saldo wpłat kapitału. Według danych Analiz Online we wrześniu z funduszy akcji polskich odpłynęło łącznie 75 milionów złotych. O jeszcze więcej, bo prawie 400 mln. złotych skurczyły się polskie fundusze mieszane.

- Ostatnie miesiące były jednymi z najtrudniejszych w ciągu ostatnich lat. Nie dość, że mieliśmy do czynienia trendem bocznym i do końca nie było wiadomo, jaki będzie dalszy rozwój wydarzeń, to jeszcze sytuację na rynku niejako „dobiła” fala upadłości. Doprowadziła ona do strat na funduszach, które dotąd reklamowano jako bezpieczne – mówi Piotr Bibrzycki, analityk finansowy Polskiego Doradztwa Finansowego (PDF). – W efekcie wielu inwestorów całkowicie wycofało swoje pieniądze z rynku – mówi Bibrzycki. Dodaje, że w jego ocenie nie jest to najlepszym rozwiązaniem.

- Niestety zachowanie inwestorów po raz kolejny potwierdza zasadę, że nie uczymy się na błędach i reagując zbyt emocjonalnie kupujemy na szczytach, a sprzedajemy w dołkach – mówi analityk PDF.

fot. ambrozinio - Fotolia.com

Polacy stracili zaufanie do funduszy

Analitycy rynku finansowego zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach większość polskich funduszy inwestycyjnych zanotowała ujemne saldo wpłat kapitału.


Wybieramy mniejsze ryzyko

Z danych opublikowanych przez Analizy Online wynika też, że we wrześniu największe saldo wpływów odnotowały polskie fundusze dłużne, które pozyskały 529 milionów złotych. Również w skali całego 2012 roku to właśnie fundusze oparte na obligacjach cieszyły się największym zainteresowaniem.

- Mogę potwierdzić ten trend patrząc na zachowania naszych Klientów, którzy zdecydowanie chętniej wybierają fundusze o niewielkim poziomie ryzyka. Myślę, że jest to efekt strachu, który nadal panuje na rynku. Niepewna sytuacja w strefie euro i trwający tam ciągle kryzys zadłużenia, wciąż powracający problem grecki i wreszcie nienajlepsze dane z polskiej gospodarki nie zachęcają Polaków do agresywnego oszczędzania – mówi Piotr Bibrzycki. W efekcie pomimo, iż fundusze dłużne w tym roku borykały się z problemami niewypłacalności części emitentów obligacji, nadal cieszą się one dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, a większość Polaków trzyma pieniądze na lokacie bankowej. Z prawie 500 mld zł oszczędności w Polsce, zaledwie 100 mld ulokowanych jest dziś w funduszach inwestycyjnych.

Bo kupowaliśmy „na górce”

Zdaniem Fryderyka Karzełka, prezesa PDF i pierwszego polskiego money coacha, przyczyna utraty zaufania i odwrotu Polaków od funduszy ma swoje przyczyny również we wcześniejszym okresie, w okolicach roku 2006. Rynki inwestycyjne miały wtedy za sobą prawie trzy lata hossy, a niektóre fundusze zyskały w tym czasie nawet sto pięćdziesiąt, do dwustu procent.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: