Bank Japonii zaskoczył konserwatyzmem
2012-10-30 10:24
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Taki – na pierwszy rzut oka nietypowy - obraz notowań to pochodna faktu, że Bank of Japan nie uległ rządowej presji i mimo, że rozszerzył program ilościowego luzowania polityki monetarnej, to zrobił to na mniejszą skalę niż oczekiwał tego rynek. Deprecjację jena hamować będzie ilościowe luzowanie polityki pieniężnej w USA, które sprzyjać będzie utrzymywaniu niskich rentowności długu USA. Czynnik ten jest nieprzerwanie najistotniejszą determinantą kursu USD/JPY. Kurs EUR/USD porusza się w wąskim paśmie zmian w okolicy poziomu 1,29.Dziś, podobnie jak wczoraj, ze względu na huragan Sandy, nie będzie pracować nowojorska giełda. Przełożono również publikację indeksu nastrojów konsumentów Conference Board, która dziś byłaby najważniejszym odczytem makroekonomicznym. W rezultacie niska zmienność i pozytywne nastawienie inwestorów do ryzykownych walut i aktywów powinny zostać utrzymane. Kurs EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,15 i porusza w wąskim zakresie zmian. Złoty wraz z pozostałymi walutami regionu zyskuje na wartości do dolara, a kurs USD/PLN spada do 3,20.
USA: Wzrost cen nieruchomości
Dochody rozporządzalne Amerykanów zwiększyły się we wrześniu o 0,4 proc., a dodając do tego spadek średniego oprocentowania kredytów hipotecznych do 3,44 proc. można oczekiwać dalszej poprawy na rynku nieruchomości – szczególnie chodzi tutaj o ceny domów jednorodzinnych, które opisuje indeks S&P/Case-Shiller. Inne wskaźniki rynku nieruchomości, które już zostały opublikowane również wskazują na poprawę – indeks NAHB znajduje się na poziomie najwyższym od połowy 2006 r.
Polska: realne stopy procentowe najwyższe w regionie
Wczoraj forint tracił na wartości po zaskakujących komentarzach władz dotyczących kampanii medialnej skierowanej przeciwko Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, które z pewnością nie ułatwią trudnych i przeciągających się negocjacji z MFW. Dziś w siłę forinta może uderzyć bardzo prawdopodobna obniżka stóp procentowych o 25 pb, do 6,25 proc.. W tym tygodniu decyzję o koszcie pieniądza podejmą też czeskie władze monetarne, które sprowadziły stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc i teraz rozważają zastosowanie niekonwencjonalnych narzędzi polityki pieniężnej. W regionie CEE3 Polskę charakteryzują najwyższe realne stopy procentowe i nawet cykl luzowania polityki pieniężnej przez RPP nie zmieni tego korzystnego z punktu widzenia siły złotego stanu rzeczy.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Bartosz Sawicki / Dom Maklerski TMS Brokers
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)