Na rynkach finansowych utrzymuje się awersja do ryzyka
2012-11-14 12:45
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Mając na uwadze inne aspekty ryzyka, podczas wtorkowej sesji nastroje popsuły kiepskie odczyty indeksu nastrojów gospodarczych i indeksu bieżących warunków gospodarczych instytutu ZEW. EUR/USD pogłębił spadki, jednak w kolejnych godzinach zdołał odrobić większość strat. Potrzebny jest nowy impuls, który mógłby być motorem do silniejszego ruchu kierunkowego. Być może będą to dzisiejsze publikacje danych makroekonomicznych. Uwaga rynków skupi się na danych o produkcji przemysłowej ze strefy euro, kwartalnym raporcie Banku Anglii na temat inflacji, a także danych o sprzedaży detalicznej w USA, gdzie analitycy rynkowi oczekują słabszego odczytu w porównaniu z sierpniem bieżącego roku. Wieczorem poznamy również zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC.Wczoraj Janet Yellen z Fed w swoim przemówienie mówiła o możliwości zmiany podejścia FOMC co do prowadzonej polityki monetarnej i skupieni się w większym stopniu na wartościach wskaźników ekonomicznych. Ponadto Yellen podkreśliła, że inflacja nieco wyższa niż cel mogłaby być czasowo akceptowana w kontekście silniejszego wzrostu gospodarczego. Mając na uwadze wczorajsze wypowiedzi wiceprezes Fed, dzisiejsze notatki z ostatniego posiedzenia Fed mogą przyciągać uwagę inwestorów.
Warto zwrócić uwagę na silne osłabienie japońskiej waluty w dniu dzisiejszym, co ma związek z możliwością przedterminowych wyborów w Japonii i oznaczałoby objęcie władzy przez opozycyjną Partię Liberalno-Demokratyczną. Premier Yoshihiko Noda zapowiedział dzisiaj, że w najbliższy piątek może rozwiązać niższa izbę japońskiego parlamentu. JPY silnie traci na wartości do większości walut w tym: EUR, USD czy AUD.
Podczas czwartkowej sesji również poznamy dane na temat październikowej inflacji CPI w Polsce. Konsensus rynkowy zakłada, że inflacja zwolniła w poprzednim miesiącu do 3,4% w skali roku z 3,8%. Jeśli dzisiejszy odczyt okazałby się jeszcze niższy, to zwiększy oczekiwania na kolejne cięcia stóp procentowych przez RPP już w grudniu i z pewnością zaszkodzi złotemu. Oczekiwania na kontynuację luzowania polityki monetarnej, a także sytuacja techniczna wskazują na to, że nasza krajowa waluta najprawdopodobniej będzie jeszcze traciła na wartości w najbliższym czasie.
Najważniejsze wiadomości
- GE: Indeks ZEW nastrojów gospodarczych w Niemczech spadł w listopadzie do -15,7pkt. z -11,5pkt.
- GE: Indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych wyniósł w listopadzie 5,4pkt. wobec 10pkt. w październiku.
- UK: Indeks cen detalicznych wzrósł w październiku o 0,6% licząc miesiąc do miesiąca i o 3,2% w skali roku.
- UK: Inflacja PPI w październiku o 0,1% w ujęciu miesięcznym oraz o 2,5% rok do roku.
- UK: Inflacja CPI wzrosła w październiku o 0,1% w ujęciu miesięcznym oraz przyspieszyła do 2,6% w skali roku.
- NZD: Sprzedaż detaliczna spadła w III kwartale o 0,4% w ujęciu kwartalnym podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,5%.
- NZD: Sprzedaż detaliczna bez aut spadła w III kwartale o 0,3% w ujęciu kwartalnym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,6%.
- PL: Zdaniem Anny Zielińskiej-Głebockiej z RPP na pewno trzeba kontynuować łagodzenie polityki monetranej.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)