eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweInwestycje giełdowe oczami Polaków

Inwestycje giełdowe oczami Polaków

2012-11-15 10:54

Przeczytaj także: Inwestowanie na giełdzie dla początkujących


Niska wiedza o rynku kapitałowym nie tylko ogranicza możliwości korzystania z oferowanych na nim instrumentów finansowych, ale także wpływa na postrzeganie ryzyka przez konsumentów. Wyniki badań psychologicznych wskazują na to, że przekonanie o braku wiedzy sprzyja ocenie ryzyka jako wysokiego. Innymi słowy, boimy się tego, co jest dla nas nieznane, o czym bardzo mało wiemy. Wydaje się, że niedostatki wiedzy są jednym z czynników, które odpowiadają za tak małe zainteresowanie giełdą wśród Polaków. Dość powszechne przecenianie ryzykowności inwestycji giełdowych przez konsumentów, którzy nie są specjalistami w dziedzinie finansów, może zatem zostać osłabione poprzez efektywną edukację i dostarczanie rzetelnych informacji. Dotyczy to zwłaszcza korzystania z potencjału długoterminowych inwestycji kapitałowych.

Jest oczywiste, że podstawowym motywem inwestowania jest osiąganie zysków, jednak inwestorzy muszą pamiętać o tym, iż stałym elementem rynku jest niepewność i ograniczona przewidywalność zmian notowań akcji. Jest to ważne także z tego powodu, że jednym z motywów angażowania się ludzi w transakcje giełdowe jest poszukiwanie stymulacji i dążenie do przeżywania silnych emocji, na co wskazują liczne badania psychologiczne. Innymi słowy – bywa tak, że giełda niestety staje się dla nas kasynem, w którym nie tylko chcemy szybko zarobić, ale także dobrze się zabawić i sprawdzić swoje umiejętności decyzyjne.

fot. mat. prasowe

Czy rozważał(a) Pan(i) możliwość zainwestowania na giełdzie?

Chęć inwestowania na giełdzie w przyszłości zadeklarowało 18 proc. badanych, w tym 27 proc. mężczyzn i tylko 10 proc. kobiet.


Wśród innych motywów inwestowania (niezwiązanych z czynnikami racjonalnymi, jakim jest np. dywersyfikowanie portfela oszczędności) można wymienić takie, jak: naśladowanie zachowań innych osób, chęć przetestowania własnych umiejętności, otwartość na nowe możliwości. Biorąc to pod uwagę, istotne wydaje się również przekazywanie wiedzy na temat typowych błędów decyzji finansowych, w tym: przeceniania własnej wiedzy i umiejętności, nadmiernego optymizmu w prognozowaniu cen akcji, kierowania się skrajnymi emocjami (euforią w warunkach hossy oraz paraliżującym strachem w warunkach bessy). Początkujący inwestorzy powinni też dążyć do dokładnego rozpoznania powodów, które w najsilniejszym stopniu skłaniają ich do inwestowania pieniędzy na rynku kapitałowym. Świadomość dominujących motywów może okazać się bardzo przydatna w kontrolowaniu podejmowanego przez nich ryzyka finansowego.

fot. mat. prasowe

Czy inwestował(a) Pan(i) kiedykolwiek na giełdzie? wg wieku

Najwięcej osób deklarujących aktywne inwestowanie znaleźć można wśród respondentów w wieku 35-44 lata (29 proc. populacji w tym wieku) i najstarszych, powyżej 65. roku życia (20 proc.).


fot. mat. prasowe

Dlaczego rozważa Pan(i) inwestycje na giełdzie?

Do inwestowania na giełdzie najbardziej przekonuje nas przeświadczenie o tym, że można na tym zarobić (wierzy w to 66 proc. osób deklarujących zamiar inwestowania).


Badanie na grupie inwestorów indywidualnych Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2012

W grupie inwestorów indywidualnych, którzy wzięli udział w badaniu zdecydowanie tej grupie zdecydowanie dominują mężczyźni (niemal 90 proc. respondentów) oraz osoby w wieku 26-35 lat (ponad 44 proc.), Dla ponad dwóch trzecich badanych osób inwestowanie na giełdzie jest sposobem na dodatkowy zarobek. Najpopularniejszym sposobem inwestowania jest kupowanie i sprzedawanie akcji za pośrednictwem rachunku inwestycyjnego.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: