Inwestycje giełdowe oczami Polaków
2012-11-15 10:54
Przeczytaj także: Inwestowanie na giełdzie dla początkujących
Niska wiedza o rynku kapitałowym nie tylko ogranicza możliwości korzystania z oferowanych na nim instrumentów finansowych, ale także wpływa na postrzeganie ryzyka przez konsumentów. Wyniki badań psychologicznych wskazują na to, że przekonanie o braku wiedzy sprzyja ocenie ryzyka jako wysokiego. Innymi słowy, boimy się tego, co jest dla nas nieznane, o czym bardzo mało wiemy. Wydaje się, że niedostatki wiedzy są jednym z czynników, które odpowiadają za tak małe zainteresowanie giełdą wśród Polaków. Dość powszechne przecenianie ryzykowności inwestycji giełdowych przez konsumentów, którzy nie są specjalistami w dziedzinie finansów, może zatem zostać osłabione poprzez efektywną edukację i dostarczanie rzetelnych informacji. Dotyczy to zwłaszcza korzystania z potencjału długoterminowych inwestycji kapitałowych.
Jest oczywiste, że podstawowym motywem inwestowania jest osiąganie zysków, jednak inwestorzy muszą pamiętać o tym, iż stałym elementem rynku jest niepewność i ograniczona przewidywalność zmian notowań akcji. Jest to ważne także z tego powodu, że jednym z motywów angażowania się ludzi w transakcje giełdowe jest poszukiwanie stymulacji i dążenie do przeżywania silnych emocji, na co wskazują liczne badania psychologiczne. Innymi słowy – bywa tak, że giełda niestety staje się dla nas kasynem, w którym nie tylko chcemy szybko zarobić, ale także dobrze się zabawić i sprawdzić swoje umiejętności decyzyjne.
fot. mat. prasowe
Czy rozważał(a) Pan(i) możliwość zainwestowania na giełdzie?
Wśród innych motywów inwestowania (niezwiązanych z czynnikami racjonalnymi, jakim jest np. dywersyfikowanie portfela oszczędności) można wymienić takie, jak: naśladowanie zachowań innych osób, chęć przetestowania własnych umiejętności, otwartość na nowe możliwości. Biorąc to pod uwagę, istotne wydaje się również przekazywanie wiedzy na temat typowych błędów decyzji finansowych, w tym: przeceniania własnej wiedzy i umiejętności, nadmiernego optymizmu w prognozowaniu cen akcji, kierowania się skrajnymi emocjami (euforią w warunkach hossy oraz paraliżującym strachem w warunkach bessy). Początkujący inwestorzy powinni też dążyć do dokładnego rozpoznania powodów, które w najsilniejszym stopniu skłaniają ich do inwestowania pieniędzy na rynku kapitałowym. Świadomość dominujących motywów może okazać się bardzo przydatna w kontrolowaniu podejmowanego przez nich ryzyka finansowego.
fot. mat. prasowe
Czy inwestował(a) Pan(i) kiedykolwiek na giełdzie? wg wieku
fot. mat. prasowe
Dlaczego rozważa Pan(i) inwestycje na giełdzie?
Badanie na grupie inwestorów indywidualnych Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2012
W grupie inwestorów indywidualnych, którzy wzięli udział w badaniu zdecydowanie tej grupie zdecydowanie dominują mężczyźni (niemal 90 proc. respondentów) oraz osoby w wieku 26-35 lat (ponad 44 proc.), Dla ponad dwóch trzecich badanych osób inwestowanie na giełdzie jest sposobem na dodatkowy zarobek. Najpopularniejszym sposobem inwestowania jest kupowanie i sprzedawanie akcji za pośrednictwem rachunku inwestycyjnego.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)