Pożyczka gotówkowa - nielubiana konieczność
2012-11-19 12:40
Pożyczka © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: Banki promują pożyczki gotówkowe
Respondenci byli dość niekonsekwentni w swoich odpowiedziach. Z jednej strony połowa badanych wskazała, że stara się unikać długów, a gdy te się pojawią, jak najszybciej je spłaca. Z drugiej wykazywali się daleko idącym pragmatyzmem odpowiadając, że kredyty są dla ludzi. Aż ¾ z nas choć raz w życiu skorzystało z pożyczki lub kredytu, z czego 30 proc. sięgało po nie wielokrotnie.Pożyczamy głównie na konsumpcję -droższe zakupy do domu jak duży sprzęt AGD czy RTV (46 proc.). Zadłużamy się również remontując mieszkanie lub dom (32 proc.) i wtedy, gdy chcemy kupić nowe auto lub motocykl (30 proc.). Po pożyczki sięgamy też podczas chwilowych problemów finansowych (33 proc.), w momencie pojawienia się nieprzewidzianych wydatków (36 proc.) lub gdy zakup za gotówkę jest zbyt dużym obciążeniem finansowym (61 proc.). Działania takie mają zazwyczaj charakter doraźny. Dla co siódmego badanego wzięcie pożyczki lub kredytu jest bardziej opłacalne niż uszczuplanie własnych oszczędności.
Z badań wynika, że podział w społeczeństwie na tych, których stać i tych, których nie stać przebiega mniej więcej w połowie. Z jednej strony 7 proc. respondentów deklaruje, że stać ich na wszystko, a 5 proc że brakuje im pieniędzy nawet na podstawowe potrzeby. Pośrodku mamy 2 grupy tej samej wielkości (po 44 proc.), z których jedna w niewielkim stopniu ogranicza swoje wydatki, druga w znacznym. Na brak pieniędzy reagujemy głównie rezygnacją z wydatków (72 proc.). Poza tym staramy się zyskać dodatkowe dochody podejmując pracę dorywczą (39 proc.).
fot. whitelook - Fotolia.com
Pożyczka
Pośród miejsc, w których jesteśmy zadłużeni przeważają banki (81 proc. spośród wszystkich pożyczek) i zobowiązania te są w większości wieloletnie. Na kolejnych miejscach plasuje się nieformalne wsparcie od rodziny (23 proc. odpowiedzi) i znajomych (12 proc.). Co dziewiąty spośród nas ma długi w zakładzie pracy. Na pożyczki w pozabankowych instytucjach finansowych zdecydowało się 2 proc. badanych.
fot. mat. prasowe
Polacy a kredyty
Ze spłatą swoich zobowiązań problemy miał co 4 Polak, z czego co 20 zadeklarował, że sytuacja ta miała miejsce wielokrotnie. Uczestniczące w badaniu osoby wskazały też na różne sposoby radzenia sobie z problemami ze spłatą. 15 proc. przyznało się do tego, że nie płaci swoich zobowiązań, 54 proc. swoje długi oddaje po terminie. Pozostali ograniczają wydatki (42 proc.) lub proszą o pomoc rodzinę (40 proc.).Co siódmy Polak jest gotowy sięgnąć po pożyczkę w momencie, gdy nie radzi sobie ze spłatą innych długów.
- Według naszych danych średnie zadłużenie konsumentów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wynosi 6 tysięcy złotych. Osoby te dopisywane są głównie przez podmioty z branży finansowej. Zalegają też z opłatami za prąd czy gaz. – przypomina Adam Łącki.
Nie zawsze jesteśmy też świadomi, ile miesięcy będziemy musieli mierzyć się ze swoim zadłużeniem. Co czwarty zadłużony Polak miał problemy z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, ile miesięcy zajmie mu spłacenie posiadanego zadłużenia. Są to zapewne osoby, które pożyczki biorą spontanicznie, gdy pojawi się doraźna potrzeba. Osoby posiadające kredyty hipoteczne są w stanie bez problemów wskazać, jak dużo czasu zajmie im spłata zobowiązań.
fot. mat. prasowe
Polacy a kredyty cd.
Spośród biorących udział w badaniu, 41 proc. zadłużonych wskazało, że spłata ich długów zajmie im mniej niż rok. Były to głównie osoby posiadające kredyty na remonty, zakupy do domu lub środków komunikacji. Wynik ten jest potwierdzeniem tezy, że choć nie lubimy pożyczek, często sytuacja życiowa lub chęć posiadania jakiegoś dobra materialnego zmusza nas do zadłużania się.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)