eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDomowe wydatki Polaków w trudnych czasach

Domowe wydatki Polaków w trudnych czasach

2012-11-17 00:05

Przeczytaj także: Rośnie zadłużenie Polaków


Na zakupy z planem

W większości zdajemy sobie sprawę, że na każde większe zakupy warto iść z wcześniej przygotowaną listą. Przygotowywanie takich list deklaruje łącznie 63% Polaków. 37% respondentów spisuje jednak tylko ogólnie potrzebne produkty (np. pisząc po prostu napoje, owoce, pieczywo itp.). 26% z nas podchodzi do sprawy bardziej szczegółowo, umieszczając na liście każdy potrzebny produkt i jego szacunkowy koszt. Tak dokładne planowanie dotyczy w największym stopniu kobiet i osób powyżej 60. roku życia. Z drugiej strony – 37% ankietowanych w ogóle nie przygotowuje list przed większymi zakupami. Zdecydowanie częściej są to mężczyźni.

Ile zarabiamy, tyle wydajemy?

Ankietowani odpowiedzieli także na pytania dotyczące stanu domowego budżetu w ostatnim miesiącu. Połowa Polaków w tym czasie nie zaciągnęła żadnych pożyczek, ale też nie zdołała nic zaoszczędzić. Warto zauważyć, że ta niezwykle liczna grupa łatwo może popaść w zadłużenie, jeśli tylko w ich życiu pojawią się nieplanowane wydatki. 11% respondentów wydaje więcej niż zarabia i w ostatnim miesiącu ich zadłużenie zwiększyło się. W największym stopniu dotyczy to osób z wykształceniem zawodowym. W grupie osób z wyższym wykształceniem odsetek osób deklarujących wydatki wyższe niż dochody był z kolei najniższy. Całkiem spora grupa, 38% respondentów, stan swojego budżetu w ostatnim miesiącu oceniła pozytywnie i przyznała, że udało im się nawet odłożyć trochę pieniędzy. Taka sytuacja najczęściej dotyczy osób z wykształceniem wyższym, a najrzadziej – z zawodowym.

Jak bardzo zadłużeni?

Wśród osób, które deklarują problemy ze zbilansowaniem domowego budżetu, aż 62% ma zadłużenie nieprzekraczające 5 tys. zł, a 23% osób wskazało, że ich zadłużenie jest większe niż 10 tys. zł.

Gdy brakuje pieniędzy…

Brak pieniędzy oznacza, że konieczne staje się ograniczanie wydatków. W obliczu problemów finansowych rezygnujemy przede wszystkim z wydatków na przyjemności (74% wskazań) oraz wydatków okazjonalnych, takich jak wakacje czy prezenty (66%). Mocniej trzymają się nałogi – 54% ankietowanych zadeklarowało rezygnację z używek. 36% z nas jest gotowych na ograniczenie wydatków na podstawowe potrzeby (jedzenie, ubranie), a 15% - nawet na leki. Z drugiej strony, najmniej chętnie ograniczamy wydatki na dzieci (11% wskazań). Co ciekawe, staramy się też spłacać nasze zobowiązania. W przypadku finansowych trudności, ze spłaty rat kredytów i pożyczek jest gotowych zrezygnować zaledwie 9% Polaków.

Domowe finanse a zdrowie

Chociaż w ostatnim miesiącu 38% Polaków zdołało nawet zaoszczędzić trochę pieniędzy, trudno powiedzieć, że nastroje są wyłącznie dobre. Aż 55% Polaków martwi się o bezpieczeństwo finansowe swoje i swojej rodziny, a spowodowany tym stres wpływa na ich stan zdrowia. 31% respondentów zadeklarowało jednak, że nie odczuwają stresu, ponieważ nie mają problemów finansowych. Z kolei 13% ankietowanych zadeklarowało, że stan domowych finansów nie jest stresujący, bowiem generalnie nie przywiązują do niego zbyt wielkiej wagi. Warto zauważyć, że ta specyficzna beztroska w największym stopniu dotyczy osób młodych (18-24 lata) i starszych (powyżej 60. roku życia).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: