Problemy ze spłatą kredytu: jak ich uniknąć?
2012-11-26 10:31
Przeczytaj także: Gdy spłata kredytu staje się problemem
Rozwiązanie kłopotu ze spłatą kredytu zależy od tego, jak długo nasze problemy mogą trwać. Jeśli nie możemy zapłacić jednej lub trzech rat, bo np.: pojawiły się nieprzewidziane inne wydatki, to rozwiązaniem może być skorzystanie z wakacji kredytowych. Jak tłumaczy ekspert Domu Kredytowego Notus: -Jeśli kredyt był dotychczas terminowo spłacany, wówczas w większości banków przysługuje nam prawo do odroczenia terminu spłaty raty. Najczęściej możemy nie zapłacić tylko części kapitałowej, większość banków wymaga jednak, aby odsetki uregulować w terminie. Jest to rozwiązanie krótkoterminowe, pozwalające na obniżenie płatności maksymalnie przez 3 miesiące.
Innym sposobem na obniżenie wysokości comiesięcznej raty może być także rozłożenie spłaty kredytu na dłuższy niż wnioskowany okres. W przypadku np. kredytu hipotecznego zaciągniętego np. na 20 lat, rozłożenie spłaty na 30 czy 40 lat spowoduje, że rata będzie zauważalnie niższa. Podobnie będzie w przypadku kredytu konsumpcyjnego. Tutaj oczywiście maksymalny okres trwania kredytu jest dużo krótszy. Koniecznie jednak trzeba pamiętać o tym, że w przypadku dłuższego terminu spłaty, łączne koszty kredytu rosną wtedy niewspółmiernie do korzyści z niższej raty.
Ostatecznością w przypadku problemów ze spłatą kredytu hipotecznego jest sprzedaż nieruchomości i dzięki tak pozyskanym środkom spłacenie kredytu. Na pewno korzystniejsza będzie sprzedaż samodzielna niż doprowadzenie do sytuacji, że mieszkanie zostanie zajęte w drodze egzekucji i wystawione na sprzedaż. Koszty windykacji, karne odsetki mogą być bardzo wysokie, a uzyskana w drodze licytacji komorniczej kwota może wówczas nie zaspokoić całej należności.
Gdy mamy kilka kredytów
Jeśli mamy zobowiązania w kilku bankach i nie jesteśmy w stanie terminowo regulować rat tychże kredytów, to w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. - Konsolidacja polega na zastąpieniu kilku zobowiązań jednym, udzielonym na dłuższy okres czasu, dzięki czemu miesięczne płatności są mniejsze niż suma dotychczasowych rat. Pomimo, iż kredyt konsolidacyjny spłaca się najczęściej kilkanaście lat, raty są na tyle niskie, że jesteśmy w stanie regulować je terminowo. Takim kredytem możemy spłacić zadłużenie na karcie kredytowej, limit w rachunku osobistym, pożyczki gotówkowe, a także kredyty samochodowe. Niestety konsekwencją wydłużania okresu spłaty jest także wzrost łącznego kosztu takiego kredytu. Kredyt konsolidacyjny najczęściej będzie oznaczał więcej zapłaconych odsetek, ale dzięki niemu odzyskamy płynność finansową i będziemy mogli terminowo regulować raty – wyjaśnia Michał Krakowski z DK Notus.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)