Trendy w międzynarodowych IPO
2012-11-30 13:50
Przeczytaj także: IPO w Europie w 2024 roku. Historyczny debiut Żabki na GPW
Perspektywy
Jednym z wniosków z ostatniego spotkania Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO) jest przekonanie o rosnącym znaczeniu rynków wschodzących w globalnym systemie finansowym. Co więcej, rozwój regulacji związanych z funkcjonowaniem tych rynków będzie z pewnością kluczowy dla przyszłości rynków kapitałowych.
Raport PwC oraz Baker & McKenzie wskazuje ponadto, że:
- Międzynarodowe transakcje IPO będą obejmować coraz więcej krajów, zarówno jeśli chodzi o rynki notowań, jak i państwa macierzyste emitentów.
- Będziemy świadkami coraz większej konkurencji o emitentów pomiędzy rynkami, co zaowocuje przejęciami i tworzeniem strategicznych aliansów pomiędzy giełdami.
- Wraz z rozwojem rynków wschodzących i regionalnych centrów rynków kapitałowych można spodziewać się zmian w obrazie międzynarodowych IPO – transakcje takie nabiorą charakteru bardziej regionalnego, spadnie za to aktywność na rynkach uchodzących za tradycyjne centra międzynarodowych ofert.
Informacje o raporcie
Raport „Kapitał bez granic – trendy w międzynarodowych IPO” („Equity sans frontières”) powstał przy współpracy PwC i Baker & McKenzie. Raport oparty jest na analizie trendów dotyczących międzynarodowych ofert publicznych oraz badaniu ankietowym, w którym udział wzięło ponad 200 przedstawicieli przedsiębiorstw, banków inwestycyjnych oraz instytucji rynku kapitałowego, biorących udział w projektach związanych z międzynarodowymi ofertami akcji. Wyniki badania oraz dane zostały zestawione i zaprezentowane przy współpracy PwC, Baker & McKenzie oraz Meridian West. Dane dotyczące tendencji na rynkach zaprezentowane w niniejszym raporcie są oparte na analizie przeprowadzonej przez PwC na podstawie danych Dealogic i Bloomberg. Na potrzeby niniejszego raportu, międzynarodowe IPO zostało zdefiniowane jako IPO, w którym ponad 50% wartości oferty zostało przeprowadzone poza rynkiem macierzystym emitenta. Nie uwzględniono debiutów polegających na podwójnym notowaniu (dual listing) bez przeprowadzania oferty. Debiuty spółek z Chin kontynentalnych na giełdzie w Hongkongu zostały potraktowane jako oferty krajowe. W przypadku braku szczegółowych informacji dotyczących niektórych rynków, transakcje przeprowadzone na giełdach w krajach sąsiadujących (np. w Australii i Nowej Zelandii, USA i Kanadzie lub Belgii i Holandii) zostały sklasyfikowane jako oferty krajowe. IPO przeprowadzone jednocześnie na więcej niż jednym rynku zostały przypisane do giełdy tego kraju, w którym pozyskano największą kwotę w związku z przeprowadzoną ofertą. Jest to szczególnie istotne w przypadku ofert spółek z Rosji oraz Brazylii. Podział sektorowy został oparty o klasyfikację ICB.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)