eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe: dobre nastroje podtrzymane

Rynki finansowe: dobre nastroje podtrzymane

2012-12-03 10:35

Rynki finansowe: dobre nastroje podtrzymane

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Publikowane w ostatnim czasie dane makroekonomiczne wspierają popyt na bardziej ryzykowne aktywa. Taka sytuacja miała miejsce również dzisiaj w nocy, kiedy to z chińskiej gospodarki napłynęły lepsze dane na temat aktywności w sektorze przemysłowym.

Przeczytaj także: Ważne dane makroekonomiczne z USA

Po raz od 13 miesięcy indeks PMI wzrósł w listopadzie do poziomu 50,5pkt. Kolejne dobre dane z Państwa Środka potwierdzają, że najgorsze chińska gospodarka ma już za sobą i wskazują na powrót na ścieżkę umiarkowanego ożywienia koniunktury. Wspólna waluta pozytywnie zareagowała na powyższe doniesienia. W reakcji na chińskie dane eurodolar kontynuował zwyżkę w okolice 1,3046.

W poprzednim miesiącu powyżej oczekiwań rynkowych wzrósł również indeks PMI dla Polski do poziomu 48,2pkt., pozostając kolejny miesiąc z rzędu poniżej bariery 50pkt. oddzielającej wzrost od spowolnienia. Powyższe dane nie zmieniają jednak generalnie słabego obrazu polskiej gospodarki. Notowania złotego pozostają stabilne z lekka tendencją do osłabiania się. W tym tygodniu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada cięcie kosztu pieniądza o 25pb. W przypadku bardziej agresywnej obniżki może mieć miejsce głębsza korekta na złotym. W przeciwnym przypadku w atmosferze lepszych nastrojów na rynkach globalnych złoty może być dość mocny.

Głównym czynnikiem ryzyka dla obecnego dość dobrego klimatu inwestycyjnego pozostaje impas w negocjacjach w sprawie klifu fiskalnego. Rynek spodziewa się pozytywnego rozstrzygnięcia w tej kwestii, jednak wraz z upływem czasu może być mniej odporny na brak porozumienia. Jak na razie konkretów brak, a Demokraci i Republikanie wzajemnie obwiniają się za utrudnianie w drodze do osiągnięcia kompromisu.

W centrum uwagi pozostają dzisiejsze finalne dane na temat indeksu PMI dla przemysłu z Europy i dane na temat indeksu ISM dla sektora przemysłowego. Cały tydzień za powiada się bardzo ciekawie ze względu na szereg istotnych publikacji makroekonomicznych i posiedzeń banków centralnych.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Stopa bezrobocia wzrosła w październiku do 11,7% z 11,6%.
  • E-Z: Według wstępnych danych inflacja CPI wyhamowała w listopadzie do 2,2% rok do roku z 2,5%.
  • CA: Tempo wzrostu gospodarczego wyniosło w trzecim kwartale 2012 roku 1,0% wobec oczekiwanych 1,2%.
  • US: Wydatki osobiste spadły w październiku o 0,2% miesiąc do miesiąca. Miesiąc wczesniej wzrosły o 0,8%.
  • US: Dochody Amerykanów nie uległy w październiku zmianom wobec wzrostu o 0,4% we wrześniu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2%.
  • US: Amerykański bazowy indeks cen PCE wzrósł w październiku o 0,1% miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 0,1% we wrześniu. W ujęciu rocznym indeks ten wzrósł o 1,6%.
  • GE: Sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym spadła w październiku o 2,8% licząc miesiąc do miesiąca.
  • PL: W III kwartale wzrost PKB wyniósł 1,4% rok do roku, analitycy oczekiwali 1,8%.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia

Główne wydarzenia dnia w ujęciu analityków Domu Maklerskiego IDMSA


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: