Zmienne nastroje na rynkach finansowych
2012-12-04 12:01
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynki finansowe: dobre nastroje podtrzymane
W dalszym ciągu wskaźniki te utrzymują się poniżej istotnej bariery 50pkt. oddzielającej wzrost od spowolnienia. Rozczarowały również dane, jakie napłynęły z USA. Indeks ISM, będący odpowiednikiem europejskiego indeksu PMI spadł w listopadzie do 49,5pkt. z 51,7pkt. pokazując na pogorszenie sytuacji. Kiepski odczyt może mieć jednak charakter jednorazowy i być pokłosiem huraganu Sandy. Z tego względu kluczowe będą grudniowe dane z amerykańskiego sektora przemysłowego. Listopadowy obraz sektora przemysłowego największych gospodarek świata wskazuje wyłączenie na wyraźną poprawę koniunktury w Chinach.Dzisiaj w nocy poznaliśmy decyzję Banku Rezerw Australii w sprawie stóp procentowych. Na grudniowym posiedzeniu RBA zgodnie z oczekiwaniami zdecydował się obniżyć stopę referencyjną o 0,25% do poziomu 3,0%. Jest to najprawdopodobniej ostatnie cięcie w całym cyklu luzowania polityki pieniężnej rozpoczętym w listopadzie 2011r. Konsensus rynkowy zakłada, że tak niski poziom stóp utrzyma się do pierwszego kwartału 2014 roku. RBA nie zaskoczył rynku, w związku z czym waluta australijska w reakcji na decyzję zyskała na wartości. Obecnie para AUD/USD zbliża się do strefy oporu w rejonie 1,0480-1,0490, której przełamanie otworzy drogę do dalszej zwyżki w rejon 1,06. Rynki będą wyczekiwały dzisiaj jeszcze na decyzję Banku Kandy w sprawie stóp.
Analitycy nie oczekują jednak, aby BoC zdecydował się na jakieś zmiany w polityce monetarnej, co oznacza, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 1,0%. Konsensus rynkowy zakłada, że koszt pieniądza w Kandzie może zmienić się dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Taki stan rzeczy może być impulsem ponownego testu wsparcia w rejonie 0,99 na USD/CAD i pogłębienia spadków na tej parze.
Wtorek nie obfituje w dane makroekonomiczne. Przez rynki w dalszym ciągu będzie przewijał się temat klifu fiskalnego i wykupu greckich obligacji. Wczoraj Demokraci odrzucili propozycję Republikanów dotyczącą rozwiązania kwestii automatycznych podwyżek podatków i cięć wydatków, jaka może wejść w życie na początku 2013 roku. Ateny z kolei ujawniły wczoraj warunki odkupu swojego długu. Udany buy-back jest warunkiem koniecznym do wypłaty przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy transzy pomocy finansowej.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: Stopa bezrobocia wzrosła w październiku do 11,7% z 11,6%.
- US: Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w listopadzie do poziomu 52,8pkt. z 51pkt.
- US: Indeks ISM dla przemysłu spadł w listopadzie do 49,5pkt.z 51,7pkt. miesiąc wcześniej.
- Grecja: Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w listopadzie do poziomu 46,2pkt. z 41pkt.
- Francja: Indeks PMI dla przemysłu w listopadzie ukształtował się na poziomie 44,5pkt.
- E-Z: Indeks PMI dla strefy euro wzrósł w listopadzie do 46,2pkt., zgodnie z oczekiwaniami analityków.
- GE: Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w listopadzie do 46,8pkt. z 46pkt.
- PL: W listopadzie indeks PMI dla Polski wzrósł do 48,2pkt. z 47,3pkt. w październiku.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)