Posiedzenie FOMC będzie grać pierwsze skrzypce w tym tygodniu
2012-12-10 11:37
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Czy RPP dzisiaj zaskoczy?
Stopa bezrobocia spadła do poziomu 7,7%. Nastroje rynkowe pozostają dobre, jednak nie można mówić o wzroście apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. W weekend zostały opublikowane dane z chińskiej gospodarki. W listopadzie produkcja przemysłowa Państwa Środka wzrosła o 10,1% rok do roku wobec prognozowanych 9,8%, natomiast sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 14,9% wobec oczekiwanych przez analityków 14,6%. Nieco słabsze dane dotyczyły bilansu handlowanego. W zeszłym miesiącu Chiny zanotowały nadwyżkę handlową w wysokości 19,6 mld dolarów. Dane potwierdzają ożywienie koniunktury. Co w takim razie hamuje rynkowy optymizm? Na tapetę powróciła kwestia włoska.Nastroje psuje niepokój o polityczną przyszłość tego kraju, po tym jak w sobotę Mario Monti powiedział, że poda się do dymisji zaraz po tym, jak zostanie zatwierdzony budżet na 2013 rok. Jedną z głównych przyczyn tej decyzji była utrata poparcia partii Ludu Wolności oraz zapowiedź powrotu Berlusconiego do polityki. Rozwiązanie parlamentu może przyczynić się do wzrostu obaw o perspektywy włoskiej gospodarki zwłaszcza po ostatnim ostrzeżeniu S&P odnośnie możliwości obniżki ratingu.
Pierwsze skrzypce w tym tygodniu będzie grało dwudniowe posiedzenie FOMC, na którym zostaną przedstawione nowe projekcje ekonomiczne. Zdaniem ekonomistów ankietowanych przez Reutersa na grudniowym posiedzeniu zostaną ustalone kryteria polityki monetarnej powiązane ze stopą bezrobocia i inflacją, co ma poprawić komunikację banku centralnego rynkiem. W grudniu wygasa tzw. program Operation Twist w związku z czym cześć uczestników rynku oczekuje, że już w tym tygodniu Fed uruchomi nowy program kupowania papierów skarbowych. Takie działanie jest dość prawdopodobne, gdyż z pewnością Bernanke nie chciałby jak na razie rezygnować z działań stymulacyjnych w sytuacji, gdy ożywienia w amerykańskiej gospodarce nie jest jeszcze trwałe.
Na rynku walutowym euro pozostaje pod presją sprzedających. Para EURUSD oscyluje w rejonie 1,2900, którego ponowny test może stać się impulsem do dalszych spadków. Silnym oporem pozostaje poziom 1,30, który jak na razie powinien skutecznie ograniczać wszelkie wzrosty na tej parze. Na rynku krajowym notowania złotego pozostają stabilne. Poniedziałkowa sesja rozpoczyna się dla PLN od handlu w zeszłotygodniowym zakresie. Gołębie wypowiedzi członków RPP, Adama Glapińskiego i Elżbiety Chojnej –Duch nie miały większego wpływu na notowania złotego. Rynki bowiem oczekują, że cykl luzowania polityki pieniężnej będzie kontynuowany w przyszłym roku, a styczniowa obniżka stóp procentowych w Polsce jest już przesądzona.
Najważniejsze wiadomości
- US: W listopadzie liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniosła 146tys. wobec prognozowanych 93tys.
- US: W listopadzie stopa bezrobocia spadła do 7,7% z 7,9%.
- GE: Produkcja przemysłowa spadła w październiku o 2,6% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku o 0,5%.
- UK: Produkcja wytwórcza spadła w listopadzie o 1,3% w ujęciu miesięcznym oraz o 2,1% w skali roku.
- UK: Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie o 0,8% w ujęciu miesięcznym oraz o 3,0% w skali roku.
- GE: W październiku wartość wyrównanego sezonowo niemieckiego eksportu wzrosła o 0,3% w skali miesiąca, zaś import zwiększył się o 2,5%.
- PL: Według Glapińskiego stopy zostaną utrzymane realnie na dodatnim poziomie.
- PL: Zdaniem Adama Glapińskiego z RPP, cięcię stóp w styczni jest raczej pewne.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)