Poprawa koniunktury w Chińskiej gospodarce
2012-12-10 13:24
Wiadomości na temat wymiany handlowej na świecie ściągają dziś uwagę inwestorów. Bilans obrotów handlowych w Chinach zamknął się w listopadzie nadwyżką 19,6 mld USD wobec spodziewanych blisko 26,9 mld USD i 32 mld USD miesiąc wcześniej.
Rynki finansowe
Rozczarował przede wszystkim chiński eksport, który wzrósł jedynie o 2,9% wobec oczekiwań na poziomie 9% i 11,6% miesiąc wcześniej. Nieco lepiej wypadł niemiecki eksport, który w skali roku podniósł się w październiku o 5,3%. Bilans handlowy naszego zachodniego sąsiada wyniósł 15,8 mld euro. Dynamika wzrostu niemieckiego eksportu pozostaje grubo poniżej 3-letniej średniej, wynoszącej 11,1%. Dysproporcja w Chinach jest jeszcze większa, bo tamtejszy eksport szedł w górę przez ostatnie 3 lata przeciętnie o 20,5%. Dynamika wymiany handlowej w państwach z nadwyżką eksportu nad importem dobrze pokazuje problemy globalnej gospodarki z rozwojem koniunktury. W takich warunkach trudniej podbijać zagraniczne rynki w szybkim tempie.
Inne dane o stanie chińskiej gospodarki w listopadzie potwierdzają powolne odbudowywanie się koniunktury. Produkcja przemysłowa podniosła się o 10,1% w skali roku, a sprzedaż detaliczna o 14,9%. W pierwszym przypadku wciąż nie udało się przekroczyć 12-miesięcznej średniej, co pozwalałoby mówić o przezwyciężeniu spowolnienia. W naszym regionie negatywnym czynnikiem jest słaby odczyt tureckiego PKB, który podniósł się w III kwartale jedynie o 1,6%,a przewidywano wzrost o 2,5%. Rozczarowała też październikowa produkcja przemysłowa w tym kraju, która spadła o 5,7% w skali roku.
Rynki nieruchomości
Dokładnie tak samo słaby wynik, jak w październiku, odnotowała aktywność irlandzkiego budownictwa w minionym miesiącu. Wskaźnik PMI dla tej części tamtejszej gospodarki wyniósł 42,6 pkt. Nieco zmieniły się natomiast proporcje między kondycją poszczególnych segmentów rynku budowlanego. Siła spowolnienia koniunktury zmalała w segmencie mieszkaniowym (wzrost PMI z 43,4 pkt do 44,2 pkt) oraz infrastrukturalnym (zwyżka z 30,7 pkt do 31,1 pkt), a pogorszyła się sytuacja w budownictwie komercyjnym (z 44,1 pkt do 39,8 pkt). Pogorszenie się sytuacji względem października w zakresie zatrudnienia i nowych zleceń potwierdzają strukturalne problemy irlandzkiego budownictwa i nie dają nadziei na szybkie przezwyciężenie kłopotów. Wskaźnik PMI od 2007 r. ani razu nie przekroczył 50 pkt, oddzielających rozwój od spowolnienia. Był bliski tego w początkach tego roku. Jednak zamiast piąć się dalej wskaźnik od tego momentu znów zaczął spadać do minimów z lat 2010-2011.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Koniunktura w chińskiej gospodarce poprawia się, ale w zbyt małym stopniu, by mówić o definitywnym przezwyciężeniu spowolnienia
- Irlandzkie budownictwo kolejny miesiąc pozostawało w głębokim regresie
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Home Broker
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)