Rynki finansowe - pozytywne nastroje na początku roku
2013-01-02 12:35
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Bank Japonii spełnił oczekiwania rynku
Należy pamiętać, że dużą rolę w uspokojeniu rynkowych nastrojów odegrały wzmożone działania banków centralnych, które zdecydowały się na uruchomienie kolejnych programów mających na celu stymulowanie wzrostu gospodarczego. Obraz rynku w nowym 2013 roku nastraja optymistycznie. Na rynkach akcji można zaobserwować dalsze wzrosty, a na rynku FX większe zainteresowanie walutami uznawanymi za bardziej ryzykowne. W podtrzymaniu pozytywnego klimatu inwestycyjnego pomogły doniesienia, że Stany Zjednoczone unikną klifu fiskalnego. W Kongresie zostało zatwierdzone porozumienie w sprawie zmian wysokości podatków. Nowa ustawa, którą ma podpisać prezydent Obama przewiduje, że niskie stawki podatkowe zostaną wprowadzone na stałe dla klasy średniej, natomiast wzrosną podatki osób o dochodach powyżej 400tys. dolarów rocznie oraz 450tys. dolarów w przypadku par. Wciąż brakuje konkretów w kwestii cięć budżetowych oraz konieczności podniesienia limitu zadłużenia kraju.Pierwsze dane, jakie napływają na rynek w 2013 roku dotyczą indeksów aktywności w sektorze przemysłowym. Chiński indeks PMI dla przemysłu publikowany przez NBS wskazuje na kontynuowaną ekspansję w gospodarce Państwa Środka. Wskaźnik ten utrzymał się na poziomie 50,6 pkt. w grudniu, co przyczyniło się do wzrostu apetytu na ryzko w trakcie sesji azjatyckiej. Ostateczne wartości wskaźników PMI za grudzień z Europy są już jednak niższe niż odczyty listopadowe i gorsze niż oczekiwania analityków. W grudniu wzrosły indeksy PMI dla przemysłu tylko we Włoszech i Francji. Natomiast indeks aktywności w przemyśle Niemiec i całej strefy euro spadł odpowiednio do poziomu 46 pkt. i 46,1 pkt. Słabsze odczyty nie powinny jednakże istotnie zaszkodzić technicznemu obrazowi rynku. Najprawdopodobniej presja na dalszą wyprzedaż waluty amerykańskiej utrzyma się (wyjątek stanowi para USDJPY) , co będzie sprzyjać testowi okolic 1,33 na EUR/USD.
W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na publikacje z amerykańskiej gospodarki. Ewentualne wyższe odczyty indeksów PMI oraz ISM dla sektora przemysłowego będą kolejnym impulsem do większego zaangażowania w bardziej ryzykowne amerykańskie aktywa.
Najważniejsze wiadomości
- GE: Indeks PMI dla przemysłu spadł w grudniu do poziomu 46pkt. z 46,8pkt.
- E-Z: Indeks PMI dla przemysłu spadł w grudniu do poziomu 46,1pkt. z 46,2pkt.
- US: Indeks Chicago PMI wzrósł w grudniu do 51.6pkt. z 50,4pkt.
- US: Indeks Dallas Fed wzrósł w grudniu do poziomu 6,8pkt. z -2,8pkt.
- Grecja: Sprzedaż detaliczna w październiku spadła o 18,1% w skali roku.
- PL: Zdaniem Elżbiety Chojnej-Duch w 2013 roku tempo PKB Polski może zwolnić w okolice 1,5%.
- PL: Zdaniem wiceministra finansów w 2012 roku relacja długu publicznego Polski do PKB powinna znaleźć się poniżej 53%.
- PL: W grudniu indeks PMI dla Plski wzrósł do 48,5pkt. z 48,2pkt. w listopadzie.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)