eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweInwestorzy w 2013 z awersją do ryzyka

Inwestorzy w 2013 z awersją do ryzyka

2013-01-07 09:57

Inwestorzy w 2013 z awersją do ryzyka

Inwestowanie © cristovao31 - Fotolia.com

Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na nastawienie inwestorów do ryzyka oraz na rynki w 2013 r. będą: negocjacje budżetowe w USA, wzrost globalny, polityka Banków Centralnych, wydarzenia związane z unijnym kryzysem zadłużenia oraz niska zmienność cen. Ożywienie globalne w 2013 roku będzie nierównomierne, Banki Centralne będą dalej zwiększać płynność, a unijny kryzys wykaże oznaki stabilizacji. Unijny kryzys zadłużenia nieco straci na znaczeniu, ale będzie nadal istotnym czynnikiem.

Przeczytaj także: Rynki walutowe 2012-2013

Perspektywy dla wzrostu globalnego

Wzrost globalny to istotny czynnik wpływający na nastawienie wobec ryzyka i politykę banków centralnych. Wszelkie oznaki znacznego pogorszenia lub ryzyka słabszego ożywienia globalnego przyniosą z dużym prawdopodobieństwem podniesienie płynności przez banki centralne oraz złagodzenie polityki pieniężnej. 2012 rok można opisać jako rok płynności i niskich stóp procentowych. W roku 2013 czeka nas raczej to samo, a inwestorzy będą uważnie przyglądać się zmianom w polityce banków centralnych.

Nastawienie wobec ryzyka

Apetyt i awersja do ryzyka będą dalej istotnymi czynnikami wpływającymi na kształt rynków w 2013 roku. Nastawienie inwestorów jest ściśle skorelowane z kierunkiem zmian na rynkach akcji.

RYNEK WALUTOWY
USD – polityka Fed

Oczekuje się, że kurs dolara amerykańskiego w 2013 r. będzie dalej słabnąć w wyniku presji ze strony polityki Fed i bardziej pozytywnego nastawienia wobec ryzyka. Fed złożył obietnicę utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie do momentu spadku stopy bezrobocia do poziomu 6,5%. Fed dąży także do osłabienia dolara, w celu poprawienia sytuacji na rynkach akcji, pobudzenia wzrostu gospodarczego, zwiększenia sprzedaży eksportowej oraz poprawienia nastrojów inwestorów. Perspektywy dla polityki prowadzonej przez Fed to główny czynnik wpływający negatywnie na kurs dolara, a waluta może się okazać ulubionym instrumentem do realizacji strategii „carry trade” w 2013 r. Dolarowi będzie dalej sprzyjać poszukiwanie bezpiecznych lokat przez inwestorów, jeśli ponownie wystąpią obawy co do globalnego ożywienia gospodarczego oraz jeśli dojdzie do spadku na rynkach akcji i powrotu awersji do ryzyka.

fot. cristovao31 - Fotolia.com

Inwestowanie

Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na nastawienie inwestorów do ryzyka oraz na rynki w 2013 r. będą: negocjacje budżetowe w USA, wzrost globalny, polityka Banków Centralnych, wydarzenia związane z unijnym kryzysem zadłużenia oraz niska zmienność cen.


Euro – słaby wzrost w UE

Po najniższym od dwóch lat kursie 1,2044 pod koniec lipca 2012 r. kurs euro wynosi obecnie ok. 1,30. Od połowy roku kurs waluty ustabilizował się w zakresie 1,27 – 1,32. Kursowi euro sprzyja obietnica złożona przez szefa EBC, Mario Draghiego, dotycząca dołożenia wszelkich starań na rzecz wsparcia kursu euro i postępu w stabilizacji kryzysu zadłużenia wraz ze spadkiem zysków z obligacji. Postęp ów jest bardzo nietrwały i istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że unijny kryzys zadłużenia uda się rozwiązać w ciągu najbliższych kilku lat. Nasilenie obaw przed unijnym zadłużeniem może doprowadzić do wyprzedaży waluty, ale euro jest bardziej podatne na spadki wskutek słabych wyników gospodarczych UE. Unia Europejska obniżyła prognozy wzrostu PKB na 2013 rok dla Niemiec z 1,7% do 0,8%. Niemcy to największa gospodarka Unii, a słabsze perspektywy wzrostu oznaczają, że skutki unijnego kryzysu objęły najsilniejsze gospodarki UE. Słaba gospodarka unijna będzie dalej wywierać presję na EBC, by ten poluzował politykę pieniężną – co przynosi pozytywne nastawienie wobec ryzyka. Oczekuje się, że kurs euro w 2013 r. wzrośnie, ale wzrost będzie ograniczony przez obawy dotyczące spowolnienia unijnej gospodarki. Należy oczekiwać stopniowego wzrostu kursu euro wobec dolara do poziomu 1,35.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Rodzina na Swoim XII 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: