Inwestorzy w 2013 z awersją do ryzyka
2013-01-07 09:57
Przeczytaj także: Rynki walutowe 2012-2013
RYNEK AKCJI
Perspektywy dla gospodarek wschodzących, szczególnie dla Chin i USA, wyglądają na początku 2013 r. obiecująco. Z kolei sytuacja gospodarcza w Europie jest bardzo niepewna. Pomimo zróżnicowanych perspektyw globalnego ożywienia, płynność Banków Centralnych będzie nadal według oczekiwań sprzyjać w 2013 r. popytowi na rynkach akcji.
S&P i NASDAQ – polityka Fed i wyższy wzrost
S&P i NASDAQ wzrosły w 2012 r. o 15%. Polityka Fed wspierania wzrostu i oczekiwania ożywienia w gospodarce amerykańskiej prawdopodobnie podniosą popyt na akcje amerykańskie w 2013 r. i być może indeksy te osiągną nowe rekordowe wartości. Oznaki osłabnięcia kryzysu w strefie euro sprawią, że obligacje stracą na atrakcyjności i będą w 2013 r. sprzyjać inwestowaniu w akcje. Ryzyko dla takiego scenariusza jest takie, że rynki w USA już osiągnęły najwyższe kursy od czterech lat i niektórzy pytają, ile jeszcze rynki mogą zyskać. Ponadto istnieje znaczne ryzyko związane z impasem politycznym w USA i z pytaniami, jaki jeszcze wpływ mogą wywrzeć bodźce monetarne. Prawdziwym testem dla tych rynków będzie wycofywanie się Banków Centralnych z działań stymulacyjnych, co jednak raczej nie zdarzy się jeszcze w tym roku. Dla tych indeksów w 2013 r. oczekiwane są skromne roczne wzrosty na poziomie 6-8%.
DAX – rosnące oczekiwania, że politycy unijni rozwiążą problemy związane z unijnym kryzysem zadłużenia / polityka EBC
Niemiecki indeks DAX wzrósł w tym roku o 25% dzięki poluzowaniu polityki pieniężnej przez EBC oraz oczekiwaniom ze strony inwestorów, że unijni politycy osiągną postęp w pracach nad rozwiązaniem unijnego kryzysu zadłużenia. Pomimo oczekiwań słabych wyników gospodarki unijnej, kilku strategów z Wall Street decyduje się na zwiększenie w 2013 r. swojej ekspozycji w Europie. Dalsza łagodna polityka pieniężna EBC oraz spadek znaczenia unijnego kryzysu zadłużenia powinny – według oczekiwań – przynieść w 2013 r. wzrost indeksu DAX. Ryzyko wiąże się z utratą zaufania inwestorów do zdolności urzędników unijnych do rozwiązania kryzysu zadłużenia oraz, że spowolnienie gospodarcze w UE odbije się negatywnie na globalnym wzroście gospodarczym. W 2013 r. należy oczekiwać wzrostu indeksu DAX o 10-15%.
FSTE – rating zadłużenia AAA / możliwe zmiany w polityce Banku Anglii
Indeks FTSE wzrósł w ubiegłym roku o ok. 5%, a perspektywy dla indeksu na rok 2013 wyglądają pozytywnie. Niedawno opublikowane dane gospodarcze dla Wielkiej Brytanii potwierdzają, że kraj ten wyszedł z recesji, a niektórzy analitycy zaczynają się zastanawiać, czy Bank Anglii nie zmieni swojego nastawienia do prowadzonej polityki i nie zrezygnuje z operacji wykupu aktywów w 2013 r. Zmiana polityki Banku Anglii oraz wycofanie z działań stymulacyjnych może stanowić główne ryzyko dla brytyjskiego rynku w 2013 r. Rozwiązanie problemu klifu fiskalnego w USA może przynieść wzrost podatków dla przedsiębiorstw w USA i sprzyjać przenoszeniu się do Europy, w tym do inwestycji na rynku brytyjskim (FTSE). Istnieje duże prawdopodobieństwo zmniejszenia inwestycji w USA na rzecz Europy i rynków wschodzących, co powinno przynieść wzrost FTSE. Ryzyko wiąże się z niepewnością fiskalną w Wielkiej Brytanii. Agencje ratingowe ostrzegły, że Wielkiej Brytanii grozi obniżenie ratingu zadłużenia AAA, jeśli rząd nie będzie dalej realizować wiarygodnego planu rozwiązania problemów nierównowagi fiskalnej tego kraju.
Przeczytaj także:
Na S&P500 drugi dzień spadków
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)