eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweInwestorzy w 2013 z awersją do ryzyka

Inwestorzy w 2013 z awersją do ryzyka

2013-01-07 09:57

Przeczytaj także: Rynki walutowe 2012-2013


RYNEK SUROWCOWY
Ropa naftowa – wyższa podaż / wzrost produkcji w USA

Urząd ds. Informacji Energetycznej (Energy Information Administration, EIA) przewiduje, że w 2013 r. cena ropy osiągnie poziom 88 USD za baryłkę. Agencja spodziewa się, że produkcja OPEC zniweluje wyższą konsumpcję ropy na świecie i będzie stanowić przeciwwagę dla zakłóceń w podaży ropy. Agencja oczekuje także wzrostu w podaży ropy pochodzenia innego niż z krajów OPEC oraz dalszego tworzenia globalnych zapasów w I połowie roku w wyniku wzrostu podaży ze źródeł innych niż OPEC. Wzrost produkcji ropy w USA może również zaważyć na cenach tego surowca – w roku przyszłym i latach następnych. Produkcja ropy w USA ma wzrosnąć z 7 mln baryłek dziennie w 2008 r. do 12 mln do 2017 r. Rosnące wydobycie ropy w USA może przynieść większą stabilność cen. Ryzyko wiąże się z niskim poziomem zapasów na początku 2013 r., ograniczonymi możliwościami zwiększenia produkcji przez OPEC oraz z wyższym niż wcześniej oczekiwano globalnym zużyciem ropy wskutek wzrostu popytu w Chinach. Niski poziom zapasów krótkoterminowych może doprowadzić do wzrostu cen ropy na początku 2013 r., zależy to jednak od tego, jak szybko wzrośnie podaż płynąca z wydobycia ropy w USA.

Złoto – mniejszy popyt na bezpieczne lokaty / zdyskontowana polityka pieniężna

Ceny złota w tym roku wzrosły o 9% i od dziesięciu lat są co roku coraz wyższe. Dalsza stymulacja ze strony polityki pieniężnej, niepewność co do klifu fiskalnego w USA oraz unijny kryzys zadłużenia i słabszy dolar sugerują pozytywne perspektywy dla złota w 2013 r. Istnieje jednak pytanie, czy globalna gospodarka zmierza ku warunkom inflacyjnym czy deflacyjnym. Złoto jest uważane za główne narzędzie zabezpieczania się przed inflacją. Jeśli wystąpią tendencje zmierzające do złagodzenia kryzysu w UE, a USA podejmą działania na rzecz uniknięcia klifu fiskalnego, może dojść do spadku popytu na złoto jako lokatę bezpieczną. Uniknięcie klifu fiskalnego w USA może wymagać dużych podwyżek podatków oraz cięć wydatków, co może nabrać charakteru deflacyjnego i spowolnić wzrost gospodarczy. W krótkim okresie cenom złota powinno sprzyjać dalsze poluzowywanie polityki pieniężnej na całym świecie, nie jest jednak jasne, czy uwzględniono w cenie politykę banków centralnych. Bez dodatkowych działań ze strony banków centralnych na rzecz wzrostu płynności oraz o ile unijny kryzys finansowy nie ulegnie pogłębieniu, wzrost cen złota będzie w przyszłym roku słabszy i być może osiągnie szczyt w tym cyklu.

Srebro – aktywo inwestycyjne / wzrost globalny

Ceny srebra wzrosły w 2012 r. dwukrotnie bardziej niż w przypadku złota – 0 19%. Metal okazał się ulubioną klasą aktywa inwestycyjnego i trend ten powinien utrzymać się także w 2013 r. Popyt ze strony inwestorów będzie w przyszłym roku głównym czynnikiem popytu na srebro. Ceny metalu są zmienne i zazwyczaj rosną lub spadają dwukrotnie szybciej niż w przypadku złota. Zmienność ta będzie się utrzymywać, a metal powinien uzyskiwać w 2013 r. lepsze wyniki niż złoto. Wskaźnik srebra do złota wynosił w 2012 r. minimalnie 48,1 a maksymalnie – 59. Obecnie wynosi ok. 51. W ciągu ostatnich 20 lat najwyższy poziom tego wskaźnika wyniósł 100 (w 1990 r.), a najniższy – 14 (w 1980 r.). Wskaźnik złota do srebra obecnie jest bliski niedawno notowanej średniej i metal może zyskać w stosunku do złota.

Andrzej Kiedrowicz Poland Branch Manager,

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Rodzina na Swoim XII 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: