Rynek nieruchomości: niski odsetek niewynajętych mieszkań w USA
2013-01-08 14:02
Odsetek niewynajętych mieszkań w Stanach Zjednoczonych obniżył się w IV kwartale do 4,5%, najniższego poziomu od 11 lat. Kwartał wcześniej było to 4,7%, a rok wcześniej - 5,2%.
Przeczytaj także: Poprawa aktywności w sektorze przemysłowym na świecie
Rynki finansowe
Drugi tydzień pierwszego miesiąca kwartału to tradycyjnie czas, kiedy w Ameryce rozpoczyna się sezon publikacji wyników finansowych za poprzedni kwartał. Dziś po sesji rezultaty podaje Alcoa, gigant z branży aluminiowej wchodzący w skład indeksu amerykańskich blue-chips (DJIA).
To tradycyjnie otwiera sezon raportowania, ale mocniejszych impulsów w tej mierze można spodziewać się dopiero w połowie miesiąca. Wtedy zaczną wyniki publikować duże banki, czy firmy przemysłowe i technologiczne. Ostatni kwartał minionego roku, podobnie jak 3 pierwsze miesiące tego roku mają stać pod znakiem stagnacji zysków. Prognozy analityków mówią o ich wzroście o 2,9% w skali rocznej w IV kwartale i o 1,2% w I kwartale 2013 r. Bez uwzględnienia banków ma to być odpowiednio 0,5% i 1,9%. Przełomem mam być dopiero II kwartał, kiedy dynamika wzrostu zysków ma znacząco przyspieszyć.
Wiele wskazuje na to, że temat zysków spółek będzie jednym z najważniejszych w tym roku po tym, jak udało się opanować kryzys zadłużeniowy i inwestorzy mogą się teraz skupić na czynnikach fundamentalnych. Od tego, czy przewidywania na ten rok nie okażą się przesadzone, będzie zależeć to, czy obecny rok na giełdach zakończy się na plusie.
Na tle amerykańskiego parkietu,. czy też europejskich giełd dla których przewidywane są na ten rok zwyżki zysków spółek, warszawski parkiet stoi przed perspektywą ich osłabienia. To będzie niekorzystnie wpływać na postrzeganie naszych akcji przez globalnych inwestorów.
Rynki nieruchomości
Odsetek niewynajętych mieszkań w Stanach Zjednoczonych obniżył się w IV kwartale do 4,5%, najniższego poziomu od 11 lat. Kwartał wcześniej było to 4,7%, a rok wcześniej - 5,2%. Najgorętszym rynkiem był Nowy Jork, gdzie zaledwie 2,1% mieszkań było niewynajętych. Liczba wynajmowanych mieszkań rośnie systematycznie od II kwartału 2009 r. Wiąże się to z utratą domów przez wielu Amerykanów, którzy są w takiej sytuacji zmuszeni do wynajmowania lokum. Jednocześnie ostrzejsze warunki przyznawania kredytów hipotecznych utrudniają zakup mieszkań. Za rosnącym popytem na wynajmowane mieszkania nie nadążają nowe inwestycje. Szacuje się, że w ostatnich 3 miesiącach 2012 r. ukończono budowę 24,6 tys. lokali w porównaniu z 17,4 tys. w III kwartale i 10,15 tys. rok wcześniej.
Średni proponowany czynsz podniósł się w IV kwartale do 1097 USD miesięcznie z 1064 USD rok wcześniej. Efektywna stawka wzrosła do 1048 USD z 1010 USD.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Szansa na dodatni bilans giełd w 2013 r. będzie bardzo mocno uzależniona od tego, czy obecne prognozy zysków spółek na ten rok uda się zrealizować
- Odsetek niewynajętych mieszkań w USA spadł do najniższego poziomu od 11 lat
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)