eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDobre rozpoczęcie sesji na rynku walutowym

Dobre rozpoczęcie sesji na rynku walutowym

2013-01-10 11:30

Dobre rozpoczęcie sesji na rynku walutowym

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Czwartkowa sesja na rynku walutowym rozpoczyna się w dobrych nastrojach za sprawą dużo lepszych niż oczekiwano danych na temat bilansu handlowego z Chin. Eksport wzrósł w grudniu o 14,1% w skali roku, a import o 6,0% w rezultacie czego nadwyżka handlowa wyniosła aż 31,6 mld USD wobec 19,6 mld USD w listopadzie.
Przełożyło się to na wzrost apetytu na ryzyko, gdyż są to kolejne dane potwierdzające ożywienie w gospodarce Państwa Środka. W szczególności może cieszyć wzrost popytu zewnętrznego. Waluta australijska zareagowała umocnieniem na te dane. Po wczorajszej przecenie wspólnej waluty na skutek słabszych danych dotyczących niemieckiej produkcji przemysłowej, a także doniesień o braku zgody ministrów państw strefy euro na przyznanie Cyprowi 17,5mld euro pomocy finansowej przed zaplanowanymi na luty wyborami prezydenckimi, EUR także odrabia straty w oczekiwaniu na komunikat ECB. Para przetestowała wczoraj istotną strefę wsparcia, co zmieniło krótkoterminowy obraz rynku. Należy pamiętać, że dość trudno będzie przełamać silną barierę cenową na poziomie 1,30. Potrzebny byłyby do tego mocny impuls np. w postaci obniżki stóp procentowych w strefie euro bądź bardziej gołębiej retoryki ze strony Europejskiego Banku Centralnego, wskazującej na możliwość cięcia kosztu pieniądza w najbliższej przyszłości. Dzisiaj ECB zgodnie z konsensusem rynkowym najprawdopodobniej nie zdecyduję się na obniżkę stóp procentowych. Ewentualne zmiany byłyby dużym zaskoczeniem dla rynku i wywołałaby z pewnością duża reakcję na rynku EURUSD. Większej zmienności na euro należy oczekiwać podczas konferencji prasowej Mario Draghi.

Uczestniczy rynku oczekują przede wszystkim na komentarz odnośnie obecnej sytuacji makroekonomicznej i oczekiwań co do perspektyw gospodarczych. Ważne będą również wszelkie wzmianki na temat płynności, gdyż z początkiem lutego tego roku banki będą mogły zwracać środki pieniężne z programu LTRO, co w przypadku większych przepływów miałoby wpływ na stopy procentowe i byłoby dodatkowym wsparciem dla wspólnej waluty. Ponadto rynek czeka na czwartkowe aukcje długu Hiszpanii i Włoch, które wskażą na poziom zainteresowania papierami tych krajów. Dalszy spadek rentowności obligacji peryferyjnych krajów strefy euro będzie pozytywnym czynnikiem dla EUR. Z kolei decyzja Banku Anglii w sprawie stóp nie będzie miała przełożenia na sytuację na GBP/USD.

Na uwagę zasługuje również silne umocnienie polskiej waluty w dniu wczorajszym po konferencji prasowej szefa NBP. Sama obniżka stóp o 25pb była niemal pewna, więc nie wywołała większej reakcji. Marek Belka zasygnalizował jednak wczoraj możliwą przerwę w cyklu cięć stóp, co było silnym impulsem dla złotego. Tak więc bardzo prawdopodobne jest, iż z kolejną redukcją kosztu pieniądza Rada wstrzyma się do marca, kiedy to zostanie opublikowana nowa projekcja makroekonomiczna NBP. Ryzyko większego osłabienia złotego zostało oddalone w czasie.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Produkcja przemysłowa Niemiec wzrosła w listopadzie o 0,2% w ujeciu miesiąc do miesiąca wobec spadku o 2,0% w październiku po korekcie.
  • E-Z: Zgodnie z finalnymi danymi w III kwartale 2012 roku PKB strefy euro skurczył sie o 0,1% w ujęciu kwartalnym.
  • CA: Ilość rozpoczętych budów wyniosła w grudniu 198tys.
  • Grecja: Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie o 2,9% w skali roku.
  • UK: W listopadzie deficyt w handlu zagranicznym wyniósł 9,164 mld GBP wobec oczekiwanych 9,05 mld GBP.
  • Chiny: Eksport wzrósł w grudniu o 14,1% w skali roku, a import o 6,0% w rezultacie czego nadwyżka handlowa wyniosła aż 31,6 mld USD wobec 19,6 mld USD w listopadzie.
  • JP: Indeks wskażników wyprzedzających spadł w listopadzie do 91,9pkt. z 92,8pkt.
  • PL: Decyzją Rady Polityki Pieniężnej główna stopa procentowa została obniżona o 25pb do 4,0%.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia

Główne wydarzenia dnia w ujęciu domu maklerskiego IDMSA


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: