eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePolacy a noworoczne postanowienia finansowe

Polacy a noworoczne postanowienia finansowe

2013-01-12 00:22

Polacy a noworoczne postanowienia finansowe

Polacy a noworoczne postanowienia finansowe © xavier gallego morel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Połowa Polaków podjęła na ten rok postanowienia noworoczne dotyczące finansów - wynika z międzynarodowego badania "Finansowy Barometr ING", zrealizowanego dla Grupy ING przez TNS NIPO w czternastu krajach Europy.

Przeczytaj także: Produkt finansowy dostosuj do potrzeb

Wysoki odsetek Polaków (49%), którzy podjęli postanowienia noworoczne związane z finansami, stawia nas w czołówce europejskiej. Polska zajęła pod tym względem czwarte miejsce na czternaście krajów, które wzięły udział w badaniu. Najwyższy wynik odnotowano w Rumunii (59%), a Polaków minimalnie wyprzedzili jeszcze mieszkańcy Luksemburga i Austrii (52%). Dla porównania - finansowe postanowienia ma tylko co piąty Brytyjczyk (22%).

fot. mat. prasowe

Osoby, które mają finansowe postanowienia noworoczne na 2013

Połowa Polaków podjęła na ten rok postanowienia noworoczne dotyczące finansów – wynika z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”, zrealizowanego dla Grupy ING przez TNS NIPO w czternastu krajach Europy.


Polacy są podzieleni pod względem priorytetów finansowych na przyszły rok i nie przodują w Europie w żadnej z kategorii - oszczędzać chce co trzecia osoba (32%), zmniejszać zadłużenie co czwarta (26%), a 40% postanowiło w 2013 r. lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Mniej chętnie niż inni zamierzamy natomiast w tym roku zmieniać bank (2%) – pod tym względem w Europie wyróżniają się Niemcy (13%) oraz Austriacy (18%). Mieszkańcy Niemiec, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii częściej niż pozostali Europejczycy deklarują, że w tym roku będą więcej oszczędzać, za to mieszkańcy naszego regionu (Czesi, Słowacy, Rumuni) oraz Brytyjczycy chętniej niż inni zamierzają zająć się zmniejszaniem swojego zadłużenia.

fot. mat. prasowe

Finansowe postanowienia noworoczne

Oszczędzać chce co trzecia osoba (32%), zmniejszać zadłużenie co czwarta (26%), a 40% postanowiło w 2013 r. lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Mniej chętnie niż inni zamierzamy natomiast w tym roku zmieniać bank (2%).


Choć różnice w postanowieniach podejmowanych przez Polki i przez Polaków nie są duże, z badania wynika, że w tym roku mężczyźni mają większy zapał do oszczędzania, a kobiet do poprawy zarządzania pieniędzmi. Osoby niemające na utrzymaniu dzieci częściej deklarowały, że będą więcej oszczędzać, natomiast respondenci wychowujący dzieci myśleli głównie o redukcji zadłużenia.

fot. mat. prasowe

Finansowe postanowienia noworoczne w Europie

Najwyższy odsetek osób, które w 2013 r. chcą więcej oszczędzać zanotowano w Belgii (42%). Słowacy, ze wszystkich krajów najczęściej deklarowali chęć zmniejszenia swojego zadłużenia (38%), a mieszkańcy Luksemburga plany lepszego zarządzania swoimi pieniędzmi (50%).


Spowolnienie gospodarcze trwa już na tyle długo i jest na tyle intensywne, że wymusza na gospodarstwach domowych zmianę zachowań, a przynajmniej refleksję nad poziomem konsumpcji. Dzięki temu finansowe postanowienia noworoczne mogą w tym roku pozostać w mocy dłużej niż zwykle.

fot. xavier gallego morel - Fotolia.com

Polacy a noworoczne postanowienia finansowe

Choć różnice w postanowieniach podejmowanych przez Polki i przez Polaków nie są duże, z badania wynika, że w tym roku mężczyźni mają większy zapał do oszczędzania, a kobiet do poprawy zarządzania pieniędzmi.


Wyniki noworocznego badania „Finansowy Barometr ING”:
  • Co drugi Polak (49%) ma finansowe postanowienia noworoczne. Daje nam to czwarte miejsce na czternaście krajów, które wzięły udział w badaniu. Najwyższy wynik odnotowano w Rumunii (59%), a najniższy w Wielkiej Brytanii (22%). Pod względem odsetka osób, które podjęły postanowienia finansowe na 2013 r. Polacy wyprzedzili m.in. Niemców (42%), Holendrów (39%) oraz Francuzów (35%).
  • - Polacy są podzieleni pod względem priorytetów finansowych na 2013 rok – 40% respondentów z Polski chce lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi kontrolując wydatki, 32% zamierza więcej oszczędzać, a 26% planuje zmniejszyć swoje zadłużenie. Tylko 2% Polaków wśród finansowych postanowień noworocznych wymieniło chęć zmiany banku.
  • Wśród krajów, które wzięły udział w badaniu, najwyższy odsetek osób, które w 2013 r. chcą więcej oszczędzać zanotowano w Belgii (42%). Słowacy, ze wszystkich krajów najczęściej deklarowali chęć zmniejszenia swojego zadłużenia (38%), a mieszkańcy Luksemburga plany lepszego zarządzania swoimi pieniędzmi (50%). Austriacy chcieli natomiast najczęściej w Europie zmienić bank (18%).
  • Finansowe postanowienia noworoczne podjęło 52% Polek i 47% Polaków. Kobiety częściej wymieniały plany lepszego zarządzania swoimi pieniędzmi (42% Polek wobec 37% Polaków), a mężczyźni oszczędzania (36% Polaków wobec 29% Polek).

Informacje o badaniu
Wyniki poświęcone postanowieniom noworocznym stanowią część kolejnej edycji międzynarodowego badania grupy ING „Barometr Finansowy ING”, której pełna treść zostanie opublikowana w przyszłym roku. Badanie zostało zrealizowane dla Grupy ING przez TNS NIPO w listopadzie 2012 r. na grupie 14 013 osób w czternastu krajach: Polsce, Belgii, Holandii, Wielka Brytanii, Francji, Niemcy, Austrii, Turcji, Czechach, Włoszech, Luksemburgu, Słowacji, Hiszpanii i Rumunii.

Grzegorz Ogonek, Ekonomista

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Polacy a noworoczne postanowienia finansowe

    BAnnan / 2014-01-01 22:05:12

    Witam,
    Ja od nowego roku też zaczęłam oszczędzać ale użyłam do tego programu komputerowego. Program poleciła mi psiapsiułka mówiąc że jest prosty w obsłudze i ma jedną niespotykaną dotąd zaletę (poza tym że jest darmowy) - ma możliwość ustawiania ograniczeń dla każdej z kategorii wydatków.
    Dla tego porobiłam sobie ograniczenia na miesiąc dla każdej z kategorii i jak zbliżam się do kwoty którą założyłam jestem o tym informowana.
    Fajnie, nie?
    Program i cały opis działania znajduje się tu: http://www.opiumsoft.pl/finanse-domowe odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: