Decyzje banków centralnych nadadzą kierunek?
2013-01-10 14:24
EUR/USD, interwał godzinowy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Konsensus rynkowy co do decyzji ECB, mówi o pozostawieniu głównych stóp na niezmienionym poziomie, a jedynie niewielki znak zapytania dotyczy stopy depozytowej, która decyduje o oprocentowaniu środków przetrzymywanych na rachunkach w ECB, obecnie wynoszącej 0%. Choć szef ECB Mario Draghi powiedział ostatnio, że Europejski Bank Centralny jest technicznie gotowy na wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej. Wdaje się jednak, że na ten krok jest jeszcze za wcześnie, a paradoksalnie dopóki nie nastąpi zasadnicze pogorszenie i tak już słabej sytuacji w gospodarkach strefy Euro ECB nie zdecyduje się na wytoczenie najcięższych dział, choćby po to, żeby później posiadać jakąkolwiek możliwość manewru.W przypadku utrzymania stóp na obecnym poziomie, spodziewana jest neutralna reakcja rynków, które z większym ruchem prawdopodobnie zaczekają do konferencji Mario Draghiego po posiedzeniu ECB, na której zostaną zaprezentowane prognozy i oczekiwania ECB co do kierunków dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej w strefie Euro. Rynek posiada obecnie duże oczekiwania co do sygnałów o perspektywach poprawy sytuacji i jeżeli konferencja prasowa popsuje nastroje, to można spodziewać się dalszego osłabiania Euro i wzrostu rentowności długów Włoch i Hiszpanii. Warto odnotować również dywergencję o pozytywnym wydźwięku dla notowań EURUSD, gdyż pomimo osłabiania się Euro do Dolara widzimy równoczesny spadek rentowności obligacji krajów południa, co powinno doprowadzić w najbliższych dniach do wzrostu tychże rentowności lub umocnienia europejskiej waluty.
Wczorajsze gorsze od oczekiwań dane z niemieckiej gospodarki nie spowodowały większych spadków na EURUSD, który obecnie porusza się na bezpiecznych poziomach i znajduje się powyżej minimów zamknięcia z ostatnich dni w okolicach 1.3030-40, które można uznać za krótkoterminowe wsparcie. Przełamanie tych poziomów może doprowadzić kurs do silnego wsparcia na poziomie 1.298, które nie powinno zostać przełamane, gdyż jak pisaliśmy we wcześniejszych analizach, średnioterminowo spojrzenie na eurodolara pozostaje pro wzrostowe. Ewentualne przebicie tego poziomu wraz z przełamaniem 50 sesyjnej średniej kroczącej, byłoby zanegowaniem wzrostowego scenariusza.
fot. mat. prasowe
EUR/USD, interwał godzinowy
BoE vs ECB
fot. mat. prasowe
EUR/GBP interwał czterogodzinny
Na wykresie pary EURGBP powoli wyłania się formacja głowy z ramionami, aczkolwiek do wyrysowania jej pełnej postaci brakuje spadkowej części lewego ramienia.
W celu osadzenia ww. wzorca w szerszym kontekście, warto wykres pary EURGBP przeanalizować również w ujęciu tygodniowym, gdzie widoczna jest formacja klina zwyżkującego. Wystąpienie klina zwyżkującego zdaje się uwiarygadniać wnioski płynące z obserwacji interwału czterogodzinnego.
W dłuższym okresie potencjale ryzyko dla wartości funta stanowi możliwość obniżki przez agencje ratingowe oceny wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii. Rewizja ratingu związana jest z niezadowalającą kondycją fiskalną „wyspiarzy”. Nie mniej jednak, na tle Strefy Euro borykającej się z kryzysem zadłużeniowym i nie potrafiącą znaleźć sposobu na zwiększenie konkurencyjności krajów peryferyjnych, Wielka Brytania prezentuje się jak okaz zdrowia. W związku z powyższym, nawet obniżka ratingu, nie powinna wywrzeć „zbyt dużego” wpływu na funta.
W krótkim okresie jednak, sentyment względem zarówno funta jak wspólnej waluty kształtowany będzie głównie poprzez konferencje prasowe po posiedzeniach ich banków centralnych. W związku z faktem, że rynek nie spodziewa się zmian stóp procentowych, to dyskusje wokół decyzji banków centralnych będą mieć decydujący wpływ na kształtowanie się kursu EURGBP. Wydaje się to szczególnie prawdziwe w przypadku euro, podobnie to miało miejsce w przypadku grudniowego posiedzenia ECB. Nie bez znaczenia pozostaną również jutrzejsze dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Wtedy najprawdopodobniej dowiemy się, którą stroną klina wybije się kurs EUR/GBP.
AUD/JPY najwyżej od czterech lat
fot. mat. prasowe
AUD/JPY interwał czterogodzinny
Kurs pary AUD/JPY osiągnął wartości nie obserwowane od ponad 4 lat i obecnie zbliża się do oporu w wysokości 93.215 wyznaczonego przez maksimum z września 2008 roku. Aprecjacji dolara australijskiego względem jena japońskiego nie powstrzymały nawet gorsze od oczekiwanych dane o liczbie nowych domów oddanych do użytku (szczegóły w „Ostatnich wydarzeniach”).
Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać zarówno w zwiększonym apetycie na ryzyko, wynikającym z tymczasowego rozwiązania problemu klifu fiskalnego, którego tradycyjnymi beneficjentami są waluty takie jak dolar australijski, jak i „plotkami” związanymi z potencjalną zmianą celu inflacyjnego przez BoJ.
Australia nie tylko korzysta z sprzyjającego jej sentymentu rynkowego, jak również cieszy się polepszającymi terms of trade, wynikającymi z zwyżki cen surowców przez nią eksportowanych. Dodatkowo kiwi dyskontuje również wzrost aktywności gospodarczej Chin (chiński import dwukrotnie wyższy od prognozowanego, szczegóły w „Ostatnich wydarzeniach”). Warto jednak zwrócić uwagę, że ceny australijskich surowców są mocno poniżej swych szczytów z lutego 2012 r. a dane nt. bilansu handlowego oraz wielkości sprzedaży detalicznej były znacznie poniżej oczekiwań. Stwarza to pole do obniżki stóp procentowych przez RBA, nie mniej jednak w nadchodzących dniach to dane z Chin najprawdopodobniej okażą się ważniejsze.
Od strony jena zdaje się, że inwestorzy postępują zgodnie ze starą zasadą „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. W opisywanej sytuacji plotką jest potencjalna zmiana celu inflacyjnego przez BoJ z 1% do 2%. Istnieje zatem poważne ryzyko realizacji zysków przez inwestorów na posiedzeniu BoJ czy to najbliższym wypadającym 22-01-2013, czy nieco bardziej odległym, zaplanowanym na 14-02-2013.
Ostatnie wydarzenia
- Polska: NBP zgodnie z przewidywaniami obniżył stopy procentowe o 25 pb.
- Australia: liczba nowych domów oddanych do użytku znacznie poniżej oczekiwań, 2.9% (m/m) wobec prognozowanych 4.0% (m/m)
- Chiny: Podaż pieniądza M2 poniżej oczekiwań 13.8% wobec prognozowanych 14.1% (r/r). Nowe kredyty 454 mld CNY, wobec prognozowanych 550 mld CNY. Bilans handlowy znacznie powyżej oczekiwań, 31 mld USD wobec prognozowanych 20 mld USD
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR Aukcja hiszpańskich obligacji skarbowych
EUR 08:45 Produkcja przemysłowa we Francji za listopad, prognoza 0.3% (m/m), poprzednio -0.7% (m/m)
EUR 08:45 Inflacja konsumencka CPI we Francji za grudzień, prognoza 0.3%,(m/m) poprzednio -0.2% (m/m)
SEK 09:30 Inflacja konsumencka CPI za grudzień, prognoza -0.2% (r/r), poprzednio -0,1% (r/r)
SEK 09:30 Produkcja przemysłowa za listopad, prognoza -3.3% (r/r), poprzednio -4.4% (r/r)
GBP 13:00 Decyzja BoE ws. stóp procentowych, prognoza 0.5%, poprzednio 0.5%
EUR 13:45 Decyzja ECB ws. stóp procentowych, prognoza 0.75%, poprzednio 0.75%
EUR 14:30 Konferencja prasowa po posiedzeniu ECB
USA 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, prognoza 365 tys., poprzednio 372 tys.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)