eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweInflacja spadła poniżej celu NBP

Inflacja spadła poniżej celu NBP

2013-01-15 18:05

Inflacja spadła poniżej celu NBP

Spadła inflacja © pressmaster - Fotolia.com

Roczny wskaźnik inflacji w grudniu 2012 wyniósł 2,4 proc. wobec 2,8 proc. zanotowanych jeszcze miesiąc wcześniej - podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to spadek tego wskaźnika poniżej celu inflacyjnego NBP, wynoszącego 2,5 proc. Największy wpływ na inflację w grudniu miała żywność, której ceny jako jedyne rosły szybciej od ogólnego wskaźnika inflacji.

Przeczytaj także: RPP: cel na 2013 to stabilizacja inflacji

W całym roku 2012 wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych względem roku poprzedniego wyniósł 3,7% (wobec 4,3% w 2011 r.) i był wyższy od założonego w ustawie budżetowej o 0,9 pkt proc. Największy wpływ na inflację w roku 2012 miał wzrost cen związanych z mieszkaniem, wzrost cen nośników energii, wyższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych oraz podwyżki cen za usługi transportowe.

W grudniu, w relacji miesięcznej jedyny istotny wzrost o charakterze sezonowym zanotowano w kategorii "ceny żywności", gdzie ceny zwiększyły się o 0,8 proc. w skali miesiąca. W wielu kategoriach, takich jak odzież i obuwie, paliwa, transport, rekreacja i kultura ceny spadły. Ceny użytkowania mieszkania nie zmieniły się.

– W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego spadku inflacji. W styczniu będzie ona niższa niż 2 proc. Do końca II kw. spadnie poniżej dolnego ograniczenia celu NBP – komentuje Marcin Mazurek, starszy analityk BRE Banku.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Spadła inflacja

W grudniu nieco wzrosły tylko ceny żywności - podał GUS.


Taki wynik grudniowy oznacza, że inflacja spadła w ostatnim miesiącu roku poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 procent). Oznaczać to może, że RPP ciężko będzie uzasadnić ewentualne zastopowanie obniżki stóp procentowych, co w połączeniu z innymi danymi płynącymi z gospodarki zwiększa prawdopodobieństwo obniżki stóp NBP.

– Widać, że ostatnie decyzje RPP o obniżce stóp procentowych były spóźnione i zbyt ostrożne. Kolejna redukcja stóp powinna nastąpić już w lutym, a nie w marcu jak to delikatnie zapowiedziała RPP – ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: