Ustawa deregulacyjna poprawi płynność finansową firm
2013-01-17 12:14
Jaka lokata najlepsza na krótki okres? © stokkete - Fotolia.com
W życie weszła tak zwana trzecia ustawa deregulacyjna, zgodnie z którą małe firmy mogą rozliczać podatek VAT dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za fakturę. Według ekspertów nie tylko poprawia to płynność finansową przedsiębiorstw, ale również powoduje, że więcej środków będą mogły one zainwestować. Expander sprawdził więc na jakich lokatach i funduszach najbardziej opłaca się ulokować im nadwyżki w krótkim okresie czasu.
Przeczytaj także: Giełda długów ostatnią deską ratunku?
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów oraz Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych małe i średnie firmy mają największe problemy z wyegzekwowaniem zaległych płatności. Jest to główna bariera rozwoju dla 61% przedsiębiorstw. Do niedawna firmy, mimo iż ich kontrahenci opóźniali się z płatnościami lub termin ich uregulowania był bardzo długi, miały obowiązek opłacenia podatku VAT, co wpływało negatywnie na płynność finansową. Rząd wprowadził jednak rozwiązanie, które w pewnym stopniu zniweluje negatywne skutki zatorów płatniczych. Firmy z obrotami do 1,2 mln euro mogą bowiem odprowadzić VAT nie po wystawieniu faktury, ale dopiero po uzyskaniu za nią zapłaty. - Dla wielu firm z sektora MŚP będzie to duży „oddech”, a w niektórych przypadkach powstaną nawet nadwyżki finansowe, które warto rozsądnie ulokować.Warunkiem ich zainwestowania powinna być jednak gwarancja ochrony kapitału i krótki okres deponowania, który umożliwi firmie szybki dostęp do środków i zapewni jej płynność finansową – mówi Piotr Nowak, Dyrektor ds. Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych w firmie Expander.
fot. stokkete - Fotolia.com
Jaka lokata najlepsza na krótki okres?
Jaka lokata najlepsza na krótki okres?
Expander sprawdził ile mała firma zarobi na lokacie w czasie jednego i trzech miesięcy. Standardowo na okres jednego miesiąca banki oferują oprocentowanie od 1,30% (PKO BP) za lokatę do kwoty 10 tys. nawet do 4,60% (Idea Bank Lokata Przedsiębiorcza). W przypadku trzech miesięcy analogicznie oferty przedstawiają się następująco: od 1,30% (PKO BP) do 5,10% (Idea Bank).
Poniżej przedstawiamy przykładową kalkulację dla lokaty dla przedsiębiorstw, którą można znaleźć w standardowej ofercie Meritum Banku. Przedsiębiorca w trzy miesiące uzyska na niej następujące odsetki:
fot. mat. prasowe
Kalkulacja wysokości odsetek z lokaty „Meritum Zyska dla Biznesu” (Meritum Bank)
Na pierwszy rzut oka zyski nie zaskakują, jednak według ekspertów Expandera należy na nie patrzeć w dłuższej perspektywie czasu – Przy założeniu, że firma będzie regularnie dysponowała nadwyżkami finansowymi, które będzie reinwestowała w krótkoterminową lokatę zyski mogą okazać się zadowalające. Przede wszystkim pieniądze na lokacie stale pracują, a nie są pożerane przez inflację, jak ma to miejsce na niskooprocentowanym rachunku bankowym. Co ważne, lokata to również gwarancja, że nie stracimy wpłacanych na nią środków pieniężnych – mówi Piotr Nowak z firmy Expander.
Przeczytaj także:
Branża IT z długami na 320 mln zł
oprac. : expander
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)