eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCzy NBP osiągnie cel inflacyjny?

Czy NBP osiągnie cel inflacyjny?

2013-01-16 13:03

Czy NBP osiągnie cel inflacyjny?

USD/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wskaźnik inflacji CPI w grudniu wyniósł 2.4% r/r (0.1% m/m), poprzednio 2.8 % r/r, będąc tym samym poniżej celu inflacyjnego NBP. Jest to najniższy wynik od sierpnia 2010 r. Za spadkiem inflacji stały m.in. niższe ceny paliwa oraz zmiany w sposobie refundacji leków, co doprowadziło do spadku cen w sektorze zdrowotnym.

Przeczytaj także: Gospodarka europejska coraz bardziej peryferyjna

Ekonomiści spodziewają się, że inflacja bazowa (inflacja CPI po usunięciu składowych o dużej wariancji cen) podaży ścieżką wyznaczoną przez inflację CPI i wg. szacunków najprawdopodobniej spadnie do poziomu 1.5%-1.6% w skali rocznej (publikacja poziomu inflacji bazowej nastąpi dziś o godzinie 14:00). Spadkowy trend inflacji zostanie najpewniej podtrzymany, z tego też powodu ekonomiści spodziewają się styczniowej inflacji CPI na poziomie 2% r/r. Spadek inflacji wynikać będzie nie tylko ze spadku cen energii, jak również ze słabnącego popytu wewnętrznego oraz silnego złotego i stabilnych cen zewnętrznych, co znalazło odzwierciedlenie w spadającym indeksie cen dóbr produkcyjnych (PPI).

Ekonomiści spodziewają się, że publikacja danych makro w bieżącym miesiącu uwiarygodni hipotezę, iż inflacja okaże się niższa niż cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego. Oznaczałby to, iż nasz bank centralny „nieświadomie” prowadzi bardziej restrykcyjną politykę monetarną, iż zamierzał. Nawet optymistycznie zakładając wzrost gospodarczy na poziomie 2.5% w drugiej połowie roku, ze względu na prognozowany wzrost stopy bezrobocia, nie należy spodziewać się silnej presji inflacyjnej. Z tego powodu scenariusz głoszący obniżkę stóp procentowych o 25 pb przez NBP w lutym jawi się jako wysoce prawdopodobny.

Jeżeli chodzi o drugą stronę pary USDPLN, to dziś nastąpi odczyt inflacji konsumenckiej CPI za grudzień dla Stanów zjednoczonych (zmiana roczna inflacji CPI prognozowana jest na poziomie 1.8% (r/r)). Warto również zwrócić uwagę na pierwszą w tym roku Beżową Księgę, tj. zbiór komentarzy FED’u nt. bieżącej kondycji ekonomicznej Stanów Zjednoczonych. Na podstawie beżowej księgi inwestorzy mogą próbować wyczytać spomiędzy wierszy ew. planowane zmiany w polityce monetarnej prowadzonej przez FED. Jest to o tyle istotne, iż wraz ze spływaniem dodatkowym danych z grudnia o kondycji amerykańskiej gospodarki (Informacja o wysokim deficycie bilansu handlu zagranicznego opublikowana w zeszły piątek miała szczególnie pesymistyczny wyraz), ekonomiści zaczynają rewizję prognoz wzrostu PKB w USA.

fot. mat. prasowe

USD/PLN

Wykres kursu USD/PLN



fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Jen odbija się od dna

fot. mat. prasowe

AUD/JPY

Wykres kursu AUD/JPY


Wczorajszy dzień przyniósł odwrót w nastawieniu inwestorów do par jenowych. Za głównego „winowajcę” uważa się Pana Akira Amari (japoński Minister Gospodarki), który skrytykował działania Premiera Shinzo Abe. Amari powiedział, że zbyt słaby jen spowoduje pogorszenie się warunków importu, a tym samym obniży dochody rozporządzalne japońskich obywateli. Wydawać by się mogło, że Minister Gospodarki nie powiedział nic odkrywczego, jednak na rynkach zdecydowanie nastąpił odwrót. Jen umocnił się do wszystkich walut. W warunkach silnego wykupienia nawet drobne plotki mogą powodować wyprzedaż. Podobnie było i w tym wypadku, gdyż rynki najwyraźniej czekały na odpowiedni pretekst do realizacji zysków.

Najszybciej wobec jena będą tracić waluty relatywnie ryzykowne, a do takich zalicza się dolara australijskiego. Dodatkowo, para AUDJPY często wykorzystywana jest do strategii typu carry trade, ze względu na sporą różnicę stóp procentowych (carry trade polega na pożyczeniu środków w walucie niżej oprocentowanej, oraz ulokowanie tych środków w walucie wyżej oprocentowanej).

Analiza techniczna również podpowiada korektę, której od października 2012 w zasadzie na AUDJPY nie doświadczyliśmy. Opór 94.46 pokrywa się ze średnioterminową ekspansją fibo, a 14-sesyjny wskaźnik RSI wykazuje dywergencję (kolejne szczyty na wykresie cenowym nie pokrywają się z kolejnymi szczytami na wykresie wskaźnika). RSI przebił również od góry granicę 70 pkt., potwierdzając kierunek. MACD jest także mocno wykupione (poziom linii sygnału na 1.59, ostatni raz takie poziomy można zauważyć w marcu ubiegłego roku, skąd nastąpiły silne spadki).

Jeżeli rynki nie będą słuchać Shinzo Abe, który na pewno nie pozostanie dłużny komentarzom Ministra Gospodarki, możliwe są spadki w okolice psychologicznej bariery 90.00, a po jej przebiciu nawet w okolice 88.78 (poziom średnioterminowej ekspansji fibo)

Miedź szykuje się do wzrostów ?

fot. mat. prasowe

COPPER

Wykres kursu cen miedzi


Od początku listopada 2012 COPPER (CFD oparty o futures na miedź) porusza się niepewnie w kanale wzrostowym. Fala wzrostowa trwająca do 12 grudnia została zniesiona ponad 50% podczas korekty. Kolejna fala wzrostowa wyniosła instrument na tegoroczne maksima na poziomie 375.43 , a korekta tej fali zatrzymała się na średnioterminowym zniesieniu fibo (38.2).

Linia sygnału MACD od dłuższego czasu oscyluje koło zera, co może sugerować jakiś większy ruch w niedalekiej przyszłości. Można pokusić się o scenariusz, iż cena pozostanie w kanale wzrostowym, jednak nie dotrze do jego górnego ograniczenia, ponieważ silną barierą okaże się linia oporu wyznaczona przez szczyty z sierpnia 2012 oraz ostatnie maksimum. W takim wypadku, poruszając się w coraz węższym pasmie wahań COPPER utworzy formację trójkąta, która zapowiada kontynuację trendu (w tym wypadku wzrostowego). Wybicie z takiego trójkąta występuje najczęściej w 3 jego wysokości, co pokrywałoby się z linią strefy czasowej fibo. Zasięg ewentualnego ruchu to rozmiar podstawy trójkąta, co sprowadzałoby się do poziomu 392.41. Po drodze jednak pozostaje do pokonania bardzo silny opór 383.40.

Powyższa hipoteza to tylko jeden z możliwych scenariuszy, za którym jednak przemawiają także fundamenty. Pomimo wysokich prognoz odnośnie wzrostu podaży miedzi w tym roku, pozostaje nierozwiązana kwestia napięć pomiędzy kopalniami i związkami zawodowymi w RPA, co może utrudnić dostawy surowca. Dodatkowo, kopalnie w Chile (największy eksporter miedzi) ponownie rozpoczęły negocjacje z pracownikami po dwudniowym strajku z 24 grudnia. Wygląda na to, że oczekiwania związków co do wzrostu płac (15%) oraz oferta kopalni (średnio 4.25%) są dosyć rozbieżne.

Narastające problemy siły roboczej mogą zatem skutecznie pomóc wzrostom cen miedzi.

Ostatnie wydarzenia
  • Wielka Brytania: Inflacja CPI r/r zgodnie z oczekiwaniami (2.7%)
  • USA: Sprzedaż detaliczna w grudniu (z wyłączeniem środków transportu) wzrost o 0.3% m/m , wobec oczekiwanych 0.2%


Kalendarz na najbliższe godziny
EUR Emisja 10-letnich niemieckich obligacji
EUR 11:00 Inflacja CPI w Strefie Euro r/r; prognoza 2.2% , poprzednio 2.2%
USD 14:30 Inflacja bazowa m/m; prognoza 0.2%, poprzednio 0.1%
USD 16:30 Zmiana zapasów ropy w USA; prognoza 2.0 mln, poprzednio 1.3 mln
USD 20:00 Beżowa Księga FED

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: