Dane makroekonomiczne z Chin nie zawiodły
2013-01-18 12:29
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Kursy walut: silny trend na jenie i euro
W czwartym kwartale 2012 roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 7,9% wobec 7,4% kwartał wcześniej. Produkcja przemysłowa wzrosła o 10,3% wobec oczekiwanych 10,1%, zaś sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 15,2% wobec konsensusu rynkowego na poziomie 14,9%. Trendy obserwowane w koniunkturze Państwa Środka pod koniec minionego roku cieszą i dają nadzieję na to, że rok 2013 okaże się dużo lepszy dla chińskiej gospodarki. W reakcji na te dane EURUSD kontynuował wzrosty zbliżając się w okolice górnego ograniczenia strefy oporu na poziomie 1,3400. Jak na razie nie udało się pokonać tego poziomu, jednak istotny spadek awersji do ryzyka i stabilizacja na rynku europejskiego długu powinny w dalszym ciągu wspierać obserwowany trend wzrostowy na euro.Japońska waluta po raz kolejny silnie traci na wartości. JPY powrócił do trendu spadkowego po tym, jak minister gospodarki podał do wiadomości, że jego słowa z bieżącego tygodnia zostały źle zinterpretowane. USDJPY wczoraj testował rejon 90 jenów za dolara, a dziś para ta utrzymuje się tuż poniżej tego poziomu. Jenowi zaszkodziły słowa doradcy premiera Abe, który stwierdził, że dopiero USDJPY na poziomie 110, 00 byłby problematyczny dla gospodarki. Słowne interwencje, a także techniczny obraz rynku na tej parze w dalszym ciągu sprzyjają długim pozycjom. Ponadto na przyszły tydzień jest zaplanowane posiedzenie Banku Japonii, z którym uczestnicy rynku wiążą duże nadzieje na dalsze agresywne luzowanie polityki monetarnej. Do tego czasu raczej nie ma co liczyć na zmianę obecnie obserwowanej tendencji do dalszej wyprzedaży JPY.
Pozytywne impulsy napłynęły również z gospodarki amerykańskiej. Potwierdziły się zapiski z Beżowej Księgi mówiące o umiarkowanym wzroście gospodarki amerykańskiej, głównie dzięki poprawie sytuacji na rynku nieruchomości. Dane na temat liczby nowych inwestycji budowlanych i wydanych pozwoleń na budowy domów okazały się bardzo dobre. Przede wszystkim na uwagę zasługuje wzrost liczby nowych budów w grudniu o 12,1% licząc miesiąc do miesiąca. Jeśli taka tendencja by się utrzymała, to rynek nieruchomości będzie silnym motorem wzrostu amerykańskiej gospodarki. Słabo od początku tego roku przedstawia się natomiast sytuacja w przemyśle. Indeks Fed z Filadelfii spadł w styczniu do -5,8% z 8,1pkt. i jest to kolejne po wskaźniku NY Empire State wyhamowanie aktywności w sektorze przemysłowym.
Dzisiaj z ciekawych danych mamy wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan. Prognozowany jest wzrost tego wskaźnika w styczniu do 75pkt. Z 72,9pkt. w poprzednim miesiącu, co sprzyjałoby potrzymaniu lepszego klimatu inwestycyjnego na rynkach. Krajowi inwestorzy będą zainteresowani natomiast najbardziej danymi na temat produkcji przemysłowej. Słabszy odczyt może sprzyjać osłabieniu złotego, gdyż wzrosną oczekiwania na kolejne cięcie stóp jeszcze w lutym.
Najważniejsze wiadomości
- US: Liczba nowych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 335tys. z 372tys. po korekcie tydzien wczesniej.
- US: Liczba nowych inwestycji budowlanych w USA wzrosła w grudniu o 12,1% liczac miesiac do miesiaca.
- US: Liczba pozwolen na budowe wzrosła w grudniu o 0,3% wobec listopada do 903tys.
- AU: Stopa bezrobocia wzrosła w grudniu do 5,4% z 5,3%.
- AU: W grudniu zatrudnienie spadło o 5,5tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 2,3tys.
- US: Indeks Fed z Filadelfii spadł w styczniu do -5,8pkt. z +4,6pkt. w grudniu.
- Chiny: PKB Chin wzrósł w IV kwartale 2012 roku o 7,9% wobec oczekiwanych 7,8%.
- Chiny: Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 10,3% wobec oczekiwanego wzrostu o 10,1%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)