eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweWolimy darmowe usługi banków

Wolimy darmowe usługi banków

2013-01-23 10:24

Wolimy darmowe usługi banków

Wolimy darmowe usługi banków © emar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z badań opinii przeprowadzonych przez Deutsche Bank PBC wyłania się dość jednoznaczny obraz preferencji Polaków związanych z wyborem poszczególnych produktów bankowych, zarówno tych podstawowych jak konta osobiste, jak i tych bardziej "zaawansowanych" jak na przykład rachunek maklerski. Wniosek jest jeden - ponad wszelkie udogodnienia i dodatkowe korzyści przedkładamy niskie koszty obsługi. Produkty bankowe mają przede wszystkim być darmowe.

Przeczytaj także: Zmiana konta bankowego bywa opłacalna

Deutsche Bank PBC zapytał ostatnio Polaków o ich opinie i preferencje związane z użytkowaniem najprostszego produktu finansowego – rachunku bankowego. Badani jednoznacznie wskazali, że wybierając konto zwracają uwagę przede wszystkim na koszt jego prowadzenia. Aż dwóch na trzech ankietowanych (63,5 proc.) wskazało brak opłat jako kluczowy czynnik decydujący o wyborze rachunku do codziennego użytku. Drugą najczęściej wskazywaną kluczową kwestią była możliwość bezprowizyjnych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce (53 proc. ankietowanych wskazało na ten element), a dla kolejnych 19 proc. z bankomatów na całym świecie.

Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Zarządzającej Obszarem Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank PBC, Polacy w dużej mierze przyzwyczaili się już do faktu, że nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu posiadania rachunku bankowego i dlatego takich ofert oczekują przede wszystkim. – Aktualnie, z uwagi na silną konkurencję na rynku usług bankowych dostępnych jest bardzo wiele tzw. „kont za zero” – zaznacza Monika Szlosek. – Część z tych rachunków jest zupełnie darmowa, a część jest bezpłatna w przypadku spełnienia pewnych dodatkowych warunków, najczęściej symbolicznych, jak np wykonanie przynajmniej raz w miesiącu płatności kartą dołączoną do konta.

Co ważne, brak opłat jest bardzo silną motywacją do założenia kolejnego konta. Na taki argument wskazała jedna czwarta ankietowanych, którzy zadeklarowali posiadanie więcej niż jednego rachunku w banku. Oczekiwanie braku opłat dotyczy zarówno samego prowadzenia konta przez bank, jak i większości podstawowych operacji, takich jak przelewy, czy wypłaty gotówki z bankomatów nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

fot. mat. prasowe

Jakie elementy są najważniejsze przy wyborze konta codziennego użytku?

Aż dwóch na trzech ankietowanych (63,5 proc.) wskazało brak opłat jako kluczowy czynnik decydujący o wyborze rachunku do codziennego użytku.


Ten sam sondaż pokazuje, że jedna piąta badanych (20 proc.) posiadających już dwa lub więcej kont bankowych, korzysta przede wszystkim z tego, które oferuje bezpłatne przelewy w ramach bankowości elektronicznej, a 18 proc. z tego, do którego podpięta jest karta umożliwiająca bezprowizyjne wypłaty pieniędzy z bankomatów.

fot. mat. prasowe

Powody posiadania więcej niż jednego konta osobistego

Najczęściej Polacy decydują się na kolejne konto, aby otrzymać lepsze warunki kredytowania.


Jak się okazuje oszczędni jesteśmy nie tylko w przypadku tak prostego produktu codziennego użytku jak rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Również podejmując aktywność inwestycyjną na giełdzie Polacy bacznie zwracają uwagę na koszt obsługi rachunku maklerskiego. I tu bez niespodzianki – aktywność giełdowa powinna być zdaniem większości inwestorów obciążona jak najniższymi prowizjami po stronie obsługującego rachunek brokera. Niski koszt obsługi rachunku był kluczową jego cechą wskazywaną jako kryterium wyboru przez uczestników przeprowadzonego we współpracy z Deutsche Bank PBC Ogólnopolskiego Badania Inwestorów.

fot. mat. prasowe

Jakie są cechy dobrego rachunku maklerskiego?

Również podejmując aktywność inwestycyjną na giełdzie Polacy bacznie zwracają uwagę na koszt obsługi rachunku maklerskiego.


Najważniejszym wskaźnikiem, jak pokazało badanie, są niskie prowizje od transakcji – na ten czynnik wskazało 78 proc. badanych. Najbardziej akceptowalnym poziomem jest przedział poniżej 0,29 proc. (65 proc. wskazań), ewentualnie pomiędzy 0,29 proc. i 0,39 proc. wartości transakcji. Tylko co czwarty ankietowany byłby skłonny zapłacić cokolwiek za swój rachunek brokerski, ale i tak byłoby to nie więcej niż 50 zł w skali roku (23 proc.). Taki wynik nie zaskakuje Moniki Szlosek z Deutsche Bank PBC. - Koszty transakcyjne są niezwykle istotnym czynnikiem wyboru rachunku maklerskiego, ponieważ na równi z zachowaniem kursu akcji bezpośrednio wpływają na faktyczne wyniki osiągane przez inwestora – podkreśla.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: