Polacy zaczynają więcej oszczędzać
2013-01-22 17:05
Coraz więcej odkładamy na "czarną godzinę" © drubig-photo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wiosną przewietrz budżet domowy
Aż 37% Polaków deklaruje, że ich sytuacja finansowa w ciągu ostatnich 3 miesięcy pogorszyła się, przy czym zdecydowana większość (73%) jako przyczynę wskazała wzrost cen (73%), utratę pracy jako powód oszczędności podawało zaledwie 12% ankietowanych osób.Badanie pokazuje, że wśród Polaków znacznie spadł poziom zadowolenia z posiadanych oszczędności, przy jednoczesnym wzroście chęci oszczędzania. To wprawdzie na krótką metę nie jest korzystne dla krajowego popytu i wzrostu PKB, jednak w dłuższym okresie bardzo korzystne dla konkurencyjności polskiej gospodarki. Według statystycznego Polaka, najbezpieczniejszy finansowy bufor, to odłożone pieniądze w wysokości około 5-10-krotności ich miesięcznych dochodów.
Posiadanie oszczędności deklaruje prawie trzy czwarte Polaków (72%). Taki wynik umiejscawia nas w środku europejskiej stawki, minimalnie wyprzedzamy Niemców (71%), nieco bardziej Czechów (67%) czy Rumunów (52%). Zdecydowanie przodują za to nacje tradycyjnie kojarzone z oszczędzaniem i raczej surowym trybem życia: Luksemburczycy (89%) i Holendrzy (81%).
fot. drubig-photo - Fotolia.com
Coraz więcej odkładamy na "czarną godzinę"
Na widmo kryzysu zareagowaliśmy wyjątkowo rozsądnie - zaczęliśmy więcej oszczędzać, szykując się na trudniejsze czasy. To dlatego aż 41 % Polaków posiadających oszczędności w ciągu ostatniego rogu zwiększyło kwotę swoich oszczędności. Wynik ten lokuje nas na trzecim miejscu w Europie, zaraz po Turcji i Wielkiej Brytanii (47%). Spadek oszczędności najczęściej deklarowali Włosi (52%) oraz Hiszpanie (47%)
Polacy okazali się europejskimi rekordzistami, jeśli idzie o odkładanie na "czarną godzinę" dodatkowo pozyskanych pieniędzy. Z wynikiem 84% wyprzedziliśmy m.in. Francuzów (81%), Niemców (71%), Brytyjczyków (64%) oraz zajmujących ostatnie miejsce Włochów (45%).
Zaoszczędzone pieniądze najczęściej wpłacamy na rachunek oszczędnościowy. Taki "schowek' na prywatne oszczędności wybiera aż 53% Polaków. Coraz mniej jesteśmy zadowoleni z poziomu własnych oszczędności, wprawdzie dobrze ze swoimi oszczędnościami czuje się co trzeci Polak, jednak jest to wynik o niemal 20 procent gorszy niż rok temu. Wśród celów oszczędzania Polacy najczęściej (35%) wymieniają ogólny fundusz awaryjny, wydatki na dom (27%), kosztowne zakupy (26%) oraz urlop (24%).
Realizując osobiste programy zaciskania pasa, w pierwszej kolejności rezygnowaliśmy z wydatków na rozrywkę i czas wolny (44%) oraz ubrania i urodę (42%) czy koszty związane z domem (21%).
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)