Umowa rezerwacyjna wykluczy z RnS?
2013-01-25 13:27
Kosztowna pułapka w Rodzinie na Swoim © Fotowerk - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rodzina na Swoim XII 2012
Preferencyjnego kredytu mogą nie dostać osoby które przed złożeniem wniosku kredytowego pod koniec zeszłego roku podpisały z deweloperami wyłącznie umowy rezerwacyjne. Zdaniem resortu budownictwa składanie wniosku kredytowego bez dołączonej notarialnej umowy przedwstępnej jest niezgodne z prawem. W połowie stycznia banki otrzymały od Ministerstwa Transportu i Budownictwa i Gospodarki Morskiej wykładnię na ten temat: „Umowa rezerwacyjna nie jest umową zobowiązującą w świetle art. 5 ust. 3 Ustawy. W przypadku braku innej umowy zobowiązującej (umowy deweloperskiej, innej umowy cywilno-prawnej) zawartej w terminie obowiązywania ustawy – nie ma możliwości udzielenia kredytu RnS.”Art. 5 ust. 3 Ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania
Powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, o której mowa w ust. 1 pkt 2, a także cenę lub wkład budowlany, o których mowa w ust. 1 pkt 3, przyjmuje się na podstawie umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a jeżeli umowa taka nie została zawarta do dnia złożenia wniosku o kredyt preferencyjny – na podstawie odpowiedniej umowy zobowiązującej.
Pechowa rezerwacja
Interpretacja całkowicie zaskoczyła banki. Banki przez blisko sześć lat trwania programu Rodzina na Swoim do analizy wniosku kredytowego brały również pod uwagę umowy rezerwacyjne. Praktyka ta nasiliła się jeszcze po wejściu w życie Ustawy deweloperskiej, która nakazywała podpisywać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Klienci woleli się wcześniej upewnić, że dostaną kredyt, zanim poniosą koszty opłaty notarialnej. Z czasem podpisywana była właściwa umowa i to na jej podstawie dochodziło do wypłaty kredytu z programu Rodzina na Swoim.
W naszych systemach nie ma nawet rozróżnienia na wnioski złożone z umowami rezerwacyjnymi i umowami przedwstępnymi – mówi przedstawiciel jednego z banków. Aby to ustalić musielibyśmy teraz przejrzeć wszystkie dokumenty – dodaje. Nie ma jednak wątpliwości, że do większości wniosków o kredyty na nowe mieszkania dołączone są umowy rezerwacyjne. Problem może dotyczyć co piątego, co czwartego klienta starającego się kredyt z dopłatami państwa.
fot. Fotowerk - Fotolia.com
Kosztowna pułapka w Rodzinie na Swoim
Efekty interpretacji ministerstwa budownictwa, to utrata zadatku, lub kredyt standardowy z około 40 proc. wyższą ratą przez pierwszych osiem lat. Dla wielu osób będzie to sytuacja nie do zaakceptowania, bowiem nie brali w swoich planach opcji płacenia pełnej raty. Dla tych którym bank przyznał już finansowanie szok może być jeszcze większy. Przekonani, że otrzymali kredyt RnS, mogą nie zobaczyć dopłat, bo do podpisania finalnej umowy zakupu nieruchomości doszło w 2013 roku Niewykluczone, że już zaczęły pojawiać się takie sytuacje.
oprac. : Halina Kochalska / Open Finance
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)