eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSłabe dane o polskim PKB w cenach

Słabe dane o polskim PKB w cenach

2013-01-29 11:47

Słabe dane o polskim PKB w cenach

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na rynku walutowym sytuacja pozostaje stabilna. Waluta amerykańska i japońska pozostawały nieco mocniejsze podczas poniedziałkowej sesji, jednak nie był to wynik wzrostu awersji do ryzyka.

Przeczytaj także: Euro wciąż mocne

Przy braku istotnych danych z Europy, uwaga uczestników rynku koncentrowała się na publikacjach z USA. Z jednej strony mieliśmy bardzo dobre dane na temat zamówień na dobra trwałego użytku, które wzrosły w grudniu powyżej oczekiwań rynkowych o 4,6 % w ujęciu miesięcznym, potwierdzając trend wzrostowy tego wskaźnika w ostatnim czasie. Z drugiej strony zostały opublikowane słabsze dane z rynku nieruchomości dotyczące liczby zawartych przedwstępnych umów sprzedaży domów. Publikacje były mieszane, co przełożyło się na stabilizację notowań EURUSD na początku tego tygodnia. Dzisiaj z kolei pozytywnie zaskoczyły dane na temat indeksu zaufania niemieckich konsumentów.

Wskaźnik Gfk wzrósł w lutym do poziomu 5,8 pkt. z 5,7 pkt., co w zestawieniu z bardzo dobrym odczytem indeksu ZEW i Ifo nastraja optymistycznie. Dane te nie miały jednak większego przełożenia na notowania euro. EURUSD handlowany jest obecnie we wczorajszym 60-pipsówym zakresie wahań. Techniczny obraz rynku sprzyja jednak kontynuacji wzrostów na tej parze, do czego impulsem będzie test okolic 1,3480. Większej zmienności na eurodolarze możemy spodziewać się popołudniu, kiedy to zostanie opublikowany wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board.

Podczas dzisiejszej sesji wydarzeniem dnia na krajowym rynku była publikacja danych na temat tempa wzrostu gospodarczego Polski w 2012 roku. Przed samą publikacją oczekiwania co do PKB w minionym roku były bardzo słabe i w rzeczywistości opublikowane dane to potwierdziły. Odczyt na poziomie 2,0% w skali roku był niższy niż konsensus rynkowy na poziomie 2,1%, choć pojawiły się głosy, że powyższa prognoza jest już nieaktualna ze względu na serię kiepskich grudniowych danych z Polski o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Notowania złotego pozostawały stabilne w oczekiwaniu na tę publikację, po czym w reakcji na dane PLN zaczął zyskiwać na wartości. Negatywny odczyt był już bowiem w cenach i tylko wskazanie z cyfrą jeden na początku mogło wywołać większą reakcję.

Najważniejsze wiadomości


  • E-Z:Podaż pieniadza M3 wzrosła w grudniu o 3,3%w skali roku.
  • US: Zamówienia na dobra trwałe wzrosły w grudniu o 4,6% liczac miesiac do miesiaca.
  • US: Zamówienia na dobra trwałe bez srodków transportu wzrosły w grudniu o 1,3% wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5%.
  • US: Liczba przedwstepnych umów sprzedaży domów spadła w grudniu o 4,3% w ujeciu miesiecznym.
  • GE: Indeks zaufania niemieckich konsumentów Gfk wzrósł w lutym do 5,8pkt.
  • Indie: Bank Indii zdecydował sie na obniżke stóp procentowych o 25pb, sprowadzajac główna z nich do poziomu 7,75%.
  • Włochy: Włochy sprzedały 2-letnie obligacje zerokuponowe o wartosci 4 mld EUR z poczatkowo oferowanej puli 3-4 mld EUR.
  • PL: Zdaniem Jerzego Hausnera w 2013 roku wzrost polskiej gospodarki może spowolnic do 1,5%.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia

Główne wydarzenia dnia w ujęciu domu maklerskiego IDMSA


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: