Jak inwestować w produkty strukturyzowane?
2013-01-31 00:20
Przeczytaj także: Produkty strukturyzowane czy inwestycje bezpośrednie?
Ważnym elementem każdej struktury jest mechanizm lub formuła wypłaty. W skrócie to konkretny wzór pokazujący w jaki sposób będzie wyliczony potencjalny zysk (premia) z produktu na koniec inwestycji. Wzór ten zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanej opcji. Wśród najczęściej stosowanych znajdują się opcje europejskie (waniliowe), azjatyckie (uśrednianie), barierowe typu knock-out (dezaktywujące się) oraz autocall.
Wybrać opcję europejską czy azjatycką?
Gdy w produkcie strukturyzowanym wykorzystywana jest opcja europejska wypłata jest wprost proporcjonalna (przy 100% partycypacji) do wzrostu (lub spadku) instrumentu bazowego od momentu rozpoczęcia inwestycji do ustalonego wcześniej dnia. Zaletą tego typu rozwiązania jest prostota i duży potencjał zysku jeśli instrument bazowy zarobi.
Z kolei przy opcjach azjatyckich wypłata jest uzależniona od średnich zmian wartości indeksu w pewnym okresie czasu. Oznacza to, że jeśli nastąpi dynamiczny wzrost indeksu bazowego uśrednianie będzie działać jak swego rodzaju „hamulec”, natomiast negatywne zmiany instrumentu bazowego w ostatnich miesiącach przed końcem inwestycji będą miały nieznaczny wpływ na wynik produktu.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są produkty oparte o opcje barierowe typu knock-out (dezaktywujące się). Do pewnego, ustalonego poziomu zachowują się tak samo jak opcje waniliowe. Jednakże po przebiciu przez instrument bazowy poziomu bariery opcja dezaktywuje się a produkt kończy się bez zysku lub jest obniżana partycypacja w zysku.
Warte uwagi są również struktury oparte o opcje autocall. Umożliwią one zakończenie inwestycji przed czasem w przypadku spełnienia określonych warunków (np. wzrost notowań akcji 3 spółek) i wypłatę premii znanej już w momencie przystępowania do produktu.
Jeśli chodzi o konstrukcję prawną to najpopularniejszą grupę stanowią struktury pod postacią polis ubezpieczeniowych. W 2012 roku stanowiły one około 60% wszystkich dostępnych produktów. W ramach tej grupy można spotkać polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) oraz atrakcyjniejsze polisy na życie i dożycie. Olbrzymią zaletą tej ostatniej konstrukcji jest to, że potencjalny zysk jest wypłacany w formie świadczenia ubezpieczeniowego, dzięki czemu jest zwolniony z podatku od zysków kapitałowych.
Niemniej jednak, trzeba podkreślić, że tego typu produkty są coraz „droższe” w konstruowaniu oraz KNF spogląda na nie nieprzychylnym okiem (ze względu na brak podatku) stąd ilość ofert z roku na rok niestety maleje.
Piotr Nowak, Dyrektor ds. Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych firmy Expander Advisors
![Oszczędzanie pieniędzy: alternatywy dla lokat [© Sebastian Duda - Fotolia.com] Oszczędzanie pieniędzy: alternatywy dla lokat](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/produkty-strukturyzowane/Oszczedzanie-pieniedzy-alternatywy-dla-lokat-113399-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : expander
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)