eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeNajwiększy wzrost cen domów w USA od 2006 roku

Największy wzrost cen domów w USA od 2006 roku

2013-01-30 13:17

Największy od sierpnia 2006 r. wzrost cen domów w USA wykazał listopadowy indeks S&P/Case Shiller, traktowany jako najbardziej wiarygodny miernik tendencji w tym zakresie.

Przeczytaj także: Brak oznak poprawy na hiszpańskim rynku mieszkaniowym

Rynki finansowe


Niewielką zniżką zapewne zakończy pierwszy miesiąc 2013 r. warszawska giełda. Po wtorkowych notowaniach bilans WIG zamykał się na 0,3-proc. minusie, ale dziś zapowiedź sprzedaży pakietu walorów banku Pekao przez UniCredit zbija indeks o dalsze 0,5%. Styczeń przyniósł znaczną polaryzację zachowania poszczególnych segmentów rynku akcji. Największe spółki skupione w WIG20, zniżkują o blisko 3% podczas gdy małe i najmniejsze spółki, znajdujące się w składzie indeksów sWIG80 i WIG-Plus, zyskują odpowiednio ok. 7% i ok. 6%. Patrząc sektorowo wyróżniły się firmy budowlane (WIG-Budownictwo zwyżkuje o ok. 7%), a najsłabiej wypadają spółki surowcowe (WIG-Surowce traci blisko 3%). Słabo wypadły też WIG-Deweloperzy oraz WIG-Energia (w obu przypadkach straty przekraczają 2%).

Przebieg pierwszych tygodni tego roku jest pewnym rozczarowaniem, gdyż generalnie większość inwestorów nastawiała się na kontynuowanie ruchu w górę. Rozczarowanie jest tym większe, że duża część rynków na świecie zyskiwała w tym czasie. Najlepszy, argentyński parkiet, poszedł w górę o przeszło 20%. Wśród największych giełd, dobrze radził sobie Londyn ze wzrostem o ponad 7%, japońska giełda poszła w górę o blisko 7%, amerykańska o prawie 6%, a niemiecka o przeszło 3%. Nasz WIG20 znajduje się w styczniu wśród 10 najsłabszych indeksów na świecie.

O ile trudno przesądzać, czy słabe pierwsze tygodnie roku staną się zapowiedzią strat w kolejnych miesiącach, to wydaje się bardzo prawdopodobne, że utrzymywać się będzie tendencja gorszego zachowania GPW od rynków na świecie.

Rynki nieruchomości


Największy od sierpnia 2006 r. wzrost cen domów w USA wykazał listopadowy indeks S&P/Case Shiller, traktowany jako najbardziej wiarygodny miernik tendencji w tym zakresie. Zwyżka wyniosła 5,5% w skali roku. Wartość indeksu polega na tym, że odnosi się do wartości stałej grupy nieruchomości, a jednocześnie jest przedstawiany w formie 3-miesięcznej średniej, by lepiej uchwycić tendencje cenowe. Z 20 miast wchodzących w skład indeksu 19 odnotowało wzrost. Największy wystąpił w Phoenix i sięgnął blisko 23%. Regres cen miał miejsce w Nowym Jorku. Wyniósł 1,2%.

W IV kwartale minionego roku spadku doświadczyły czynsze przy wynajmie biur w Singapurze. Zniżka wyniosła 0,3%, do w skali całego 2012 r. dało regres o 1,3%. W 2011 r. odnotowano na tym rynku wzrost o 8,4%, a rok wcześniej aż o 13%. Cała gospodarka Singapuru, jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się państw Azji i jednego z najbogatszych na świecie, wzrosła w 2012 r. o 1,2%, czyli znacznie wolniej niż w 2011 r. Na ten rok oficjalnie zapowiadany jest wzrost rzędu 1-3%.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Można oczekiwać, że w kolejnych tygodniach utrzymywać się będzie słabość naszej giełdy na tle zagranicznych parkietów
  • Wzrost cen domów w USA okazał się w listopadzie najszybszy od sierpnia 2006 r.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: