Duży apetyt na ryzyko na rynkach finansowych
2013-01-31 13:17
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Czy komunikat FOMC zmieni obecny obraz rynku?
Działania mające na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego będą kontynuowane do czasu wyraźnej poprawy kondycji amerykańskiego rynku pracy. Wczorajszy raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym nastraja optymistycznie przed piątkowymi danymi z rynku pracy. Dzisiaj poznamy dane na temat bezrobocia tygodniowego. Poprzedni odczyt wskazywał na istotny spadek liczby nowo zarejestrowanych, jednak tym razem spodziewane są już słabsze dane.Rozczarowały natomiast wstępne dane dotyczące PKB USA w IV kwartale. Mieszane dane w połączeniu z gołębim komunikatem przyczyniły się do dalszej wyprzedaży waluty amerykańskiej. EUR/USD testował podczas środowej sesji poziom 1,3580. Ponadto, opublikowane lepsze dane na temat indeksu nastrojów gospodarczych, a także wskaźnika nastrojów wśród konsumentów ze strefy euro były dodatkowym impulsem do dalszej aprecjacji euro. Podczas dzisiejszej sesji EUR/USD koryguje nieco wczorajsze wzrosty za sprawą słabszych danych na temat sprzedaży detalicznej z Niemiec. Negatywny wydźwięk tej publikacji niweluje jednak spadek stopy bezrobocia w styczniu do 6,8%, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał, że bezrobocie utrzyma się na niezmienionym poziomie. Niższe poziomy cenowe na eurodolarze będą dobrą okazją do zajęcia pozycji zgodnych z trendem, gdyż techniczny obraz rynku sprzyja dalszym wzrostom na głównej parze walutowej.
Zgodnie z oczekiwaniami Bank Rezerw Nowej Zelandii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 2,5% i znajduje się na najniższym poziomie od marca 2011 roku. Komunikat RBNZ był mniej gołębi. Bank zwracił uwagę, że inflacja nadal pozostaje poniżej celu, czemu sprzyja mocny dolar nowozelandzki. Pomimo słabego tempa wzrostu gospodarczego oczekiwane jest ożywienie koniunktury, głównie za sprawą prognozowanego wzrostu popytu wewnętrznego. Retoryka banku nie wskazuje na rychłe obniżki stóp procentowych.
W dzisiejszym kalendarium mam kolejne publikacje z USA. Gro uwagi powinno koncentrować się wokół danych na temat bezrobocie tygodniowego i indeksu Chicago PMI.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: Indeks zaufania konsumentów wzrósł w styczniu do -23,9pkt. z -26,3pkt., zgodnie z oczekiwaniami.
- E-Z: Indeks zaufania w gospodarce wzrósł w styczniu do poziomu 89,2pkt. z 87,8pkt. po korekcie.
- E-Z: Indeks zaufania w przemysłe wzrósł w styczniu do -13,9pkt. z -14,2pkt. po korekcie.
- E-Z: Indeks zaufania w usługach wzrósł w styczniu do -8,8pkt. z -9,8pkt. po korekcie.
- UK: Poda pieniadza M4 spadła w grudniu o 1,0% w skali roku oraz wzrosła o 0,7% w ujeciu miesiecznym.
- US: W styczniu w sektorze prywatnym w USA przybyło 192tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 185tys. etatów w grudniu.
- US: W czwartym kwartale 2012 roku PKB spadł o 0,1%.
- US: Bazowy indeks cen PCE wzrósł w IV kwartale o 0,9% wobec wzrostu o 1,1% w trzecim kwartale.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)