Obligacje skarbowe - oferta II 2013
2013-02-01 11:31
![Obligacje skarbowe - oferta II 2013 Obligacje skarbowe - oferta II 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/obligacje/Obligacje-skarbowe-oferta-II-2013-112474-200x133crop.jpg)
Obligacje skarbowe - oferta II 2013 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Coraz niższy zysk z obligacji skarbowych
Dwuletnie obligacje oszczędnościowe (DOS0215) oprocentowane są w skali roku na poziomie 3,5 proc. Czterolatki (COI0217) pozostają oprocentowane na poziomie 4,5 proc. w pierwszym roku oszczędzania. W przypadku dziesięciolatek (EDO0223) oprocentowanie wynosi 5,0 proc. w pierwszym roku odsetkowym. Z kolei oprocentowania trzylatek (TOZ0216) w lutym 2013 wynosi 4,0 proc dla pierwszego okresu odsetkowego.W obecnej sytuacji rynkowej oprocentowanie obligacji detalicznych w trzech przypadkach pozostaje takie samo, jak w ramach emisji styczniowej – wyjaśnia Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego Ministerstwa Finansów. - Nowością w ofercie obligacji skarbowej jest to, że decyzją Ministerstwa Finansów już od 1 lutego 2013 roku do sprzedaży w ramach konta IKE Obligacje włączone zostają wszystkie rodzaje obligacji detalicznych. Zmiany te dają większe możliwości długoterminowego inwestowania środków pieniężnych – dodaje Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów.
Różne obligacje, różny termin wykupu, różne oprocentowanie – jak to wygląda w praktyce?
Każdy rodzaj obligacji detalicznych oferowanych przez Ministerstwo Finansów ma odmienne oprocentowanie i inny sposób jego naliczania.
Obligacje dwuletnie – to obligacje o stałym oprocentowaniu. Odsetki naliczane są raz w roku. Przy czym w pierwszym roku oszczędzania oprocentowanie naliczane jest od wartości nominalnej posiadanych obligacji, a w drugim roku od wartości powiększonej o odsetki naliczone po zakończeniu pierwszego okresu odsetkowego. Oprocentowanie stałe oznacza, że już w momencie zakupu wiemy, jaki zysk przyniosą nam zainwestowane środki.
Wszystkie pozostałe oferowane przez nas papiery dłużne mają oprocentowanie zmienne. Warto jednak pamiętać, że zawsze przekracza ono wysokość inflacji. W praktyce oznacza to, że pieniądz ulokowany w obligacje nigdy nie straci na wartości, a co więcej na pewno zarobi – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego MF.
Obligacje trzyletnie – mają oprocentowanie zmienne, aktualizowane co sześć miesięcy. Oprocentowanie wyliczane jest w oparciu o iloczyn wskaźnika WIBOR6M (czyli oprocentowania sześciomiesięcznych pożyczek na rynku międzybankowym) i mnożnika. Zysk czyli należne odsetki wypłacane są co pół roku.
Obligacje czteroletnie – one także mają oprocentowanie zmienne. Jest ono uzależnione od poziomu inflacji w danym roku oraz marży odsetkowej. W praktyce oznacza to, że nasz zysk zawsze będzie większy niż poziom inflacji. Czyli, że zainwestowane przez nas środki nie tylko nie stracą, ale na pewno przyniosą dochód. W przypadku tych obligacji oprocentowanie wypłacane jest cztery razy – po każdym pełnym roku oszczędzania.
fot. mat. prasowe
Obligacje skarbowe - oferta II 2013
W lutym Ministerstwo Finansów utrzymuje oprocentowanie ze stycznia dla obligacji detalicznych – z wyjątkiem trzylatek.
![Niemal 1 mld zł na obligacje skarbowe [© Adam Wasilewski - Fotolia.com] Niemal 1 mld zł na obligacje skarbowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/obligacje/Niemal-1-mld-zl-na-obligacje-skarbowe-199304-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)