Zawirowania polityczne w Europie zaważyły na notowaniach euro
2013-02-05 12:08
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ten tydzień należy do banków centralnych
Afera korupcyjna z udziałem Rajoya nabiera tempa i rośnie liczba osób domagających się dymisji hiszpańskiego premiera. Z drugiej strony niepokój budzi wynik wyborów parlamentarnych we Włoszech, które odbędą się już pod koniec lutego, gdzie w szybkim tempie topnieje przewaga Partii Demokratycznej. Powyższe czynniki zagrażają dotychczasowemu statusowi quo. Do wzrostu niepewności przyczyniły się również rosnące rentowności hiszpańskiego i włoskiego długu, co w efekcie przełożyło się na dość głęboką korektę spadkową na EURUSD. Przełamanie strefy wsparcia w rejonie 1,3580-1,3590 było impulsem do dalszej przeceny euro. Duże wykupienie rynku na interwale dziennym może sprzyjać dalszej deprecjacji euro, jednak generalnie nie należy tego traktować jako oznaki odwrócenia trendu na eurodolarze.W trakcie wtorkowej sesji azjatyckiej poznaliśmy decyzję Banku Rezerw Australii, który zgodnie z oczekiwaniami zdecydował się pozostawić główną stopę procentową na poziomie 3,0%. Bank wskazał jednak na możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej w celu wsparcia gospodarki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zdaniem Glenna Stevens’a perspektywy dotyczące inflacji pozwalają na rozważanie takiego kroku w przyszłości. Ponadto szef RBA wyraził mniej optymistyczny pogląd dotyczący tempa wzrostu w najbliższym czasie. Gołębia retoryka banku zaważyła na notowaniach AUDa, który pod wpływem komunikatu zaczął tracić na wartości.
Podczas wtorkowej sesji uwaga powinna koncentrować się na publikacji danych o sprzedaży detalicznej ze strefy euro oraz odczycie indeksu obrazującego aktywność w amerykańskim sektorze usług. Prognozy wskazują na nieco słabsze odczyty w zestawieniu z grudniem. Poza tym dzisiaj poznaliśmy ostateczne dane na temat europejskich indeksów PMI dla usług w styczniu. Publikacje z Niemiec i strefy euro wskazują na dalsze wyhamowanie tempa spadku w tym sektorze. Odczyt francuskiego PMI ponownie rozczarował, co potwierdza widoczny dysonans pomiędzy gospodarką niemiecką a francuską.
Najważniejsze wiadomośći
- E-Z: Indeks Sentix wzrósł w lutym do poziomu -3,9pkt. z -7pkt.
- E-Z: Inflacja PPI ukształtowała sie w grudniu na poziomie 2,1% w skali roku, natomiast w ujeciu miesiecznym ceny producentów spadły o 0,2%.
- US: Zamówienia w przemysle wzrosły w grudniu o 1,8% w ujeciu miesiecznym.
- AU: Decyzja RBA główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 3,0%.
- AU: Indeks cen domów wzrósł w IV kwartale o 1,6% w ujeciu kwartalnym oraz o 2,1% w skali roku.
- Chiny: Indeks PMI dla sektora usług wzrósł w styczniu do 54pkt. z 51,7pkt.
- E-Z: Pod koniec tego tygodnia unijni liderzy spotkaja sie w Brukseli i beda pracowac nad osiagnieciem porozumienia w sprawie bud.etu UE na lata 2014-2020.
- PL: Na poniedziałkowym przetargu MF sprzedało 20-tygodniowe bony skarbowe o wartosci 1,45 mld złotych.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)