Rynki pozostają w fazie oczekiwania na decyzje banków centralnych
2013-02-07 11:31
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Czy RPP zaskoczy?
W ogóle jest bardzo mało prawdopodobne, żeby na jakiekolwiek zmiany w polityce monetarnej zdecydował się Bank Anglii, gdyż wraz z końcem czerwca upływa kadencja obecnego szefa tej instytucji. Stanowisko Mervyna Kinga obejmie Mark Carney, obecny szef Banku Kanady, który dzisiaj będzie przesłuchiwany w brytyjskim parlamencie i zaprezentuje siebie najprawdopodobniej jako zwolennika dalszej ekspansji monetarnej. Dużo większe zainteresowanie budzi natomiast konferencja prasowa Mario Draghi’ego, podczas której na pewno padanie pytanie o ostatnią silną aprecjację wspólnej waluty. Jest raczej mało realne, że szef ECB zdecyduje się na werbalną interwencję w celu osłabienia euro i najprawdopodobniej powtórzy stwierdzenie ze stycznia, że bank nie komentuje sytuacji na rynku walutowym. W przeciwnym wypadku możemy mieć do czynienia z głęboką korektą spadkową na EUR/USD. Jeśli jednak retoryka ECB pozostanie dość jastrzębia, to należy spodziewać się kontynuacji trendu wzrostowego na eurodolarze.Dzisiaj rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej, którego głównym tematem będzie ustalenie budżetu na lata 2014-2020. Jest jednak mało prawdopodobne, żeby europejscy decydenci porozumieli się w tej kwestii już teraz. Doniesienia w sprawie nowego unijnego budżetu mogą stać się jedynie chwilowym impulsem, natomiast konferencja Mario Draghiego zapewne będzie katalizatorem do większej zmienności na rynku walutowym.
Zgodnie z oczekiwaniami analityków Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła swoją decyzją i obniżyła główną stopę procentową o 0,25%, tym samym sprowadzając ją do poziomu 3,75%. Z komunikatu zostało jednak usunięte zdanie, że Rada nie wyklucza dalszego luzowania polityki monetarnej, jeśli presją inflacyjna będzie ograniczona, a z polskiej gospodarki będą napływały słabsze dane. Tak więc ewentualna marcowa obniżka stóp pozostaje pod znakiem zapytania i będzie w głównej mierze zależna od nowych projekcji makroekonomicznych.
Najważniejsze wiadomości
- AU: Stopa bezrobocia pozostała w styczniu na ustabilizowanym poziomie 5,4%. Analitycy oczekiwali 5,5%.
- AU: Zatrudnienie w styczniu wzrosło o 10,4tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 5tys.
- JP: Według wstepnych danych indeks wskazników wyprzedzajacych wzrósł w styczniu do poziomu 93,4 pkt. z 92 pkt. po korekcie.
- NZ: W czwartym kwartale 2012 roku bezrobocie spadło do 6,9% z 7,3%.
- GE: Nowe zamówienie w przemysle wzrosły w grudniu 2012 roku o 0,8% w ujeciu miesiecznym.
- PL: Decyzja RPP główna stopa procentowa została obniżona o 25 pb do poziomu 3,75%.
- CZK: Bank Czech zdecydował, że nie zmieni stóp procentowych, pozostawiajac główna z nich na poziomie 0,05%.
- PL: Deficyt budżetu wyniósł po styczniu około 8,4 mld złotych, co odpowiada 23% planu na cały rok.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)