eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeNadejście korekty na EUR/USD stało się faktem

Nadejście korekty na EUR/USD stało się faktem

2013-02-08 11:33

Nadejście korekty na EUR/USD stało się faktem

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień zgodnie z oczekiwaniami przyniósł większą zmienność na rynki. Punktem kulminacyjnym okazało się przemówienie Mario Draghiego, lecz nie ze względu na treść słów prezesa ECB, który nie powiedział niczego nowego, a nawet jego słowa o sceptycyzmie do jakichkolwiek manipulacji przy kursie Euro i twierdzenie, że Bank nie zajmuje się kursami walutowym, powinny być dobrze odebrane.

Przeczytaj także: Czy dzisiejsza konferencja ECB przyniesie korektę?

Można powiedzieć, że rynek oczekiwał zdecydowanie więcej optymizmu po przemówieniu Mario Draghiego i brak jakichś pozytywnych sygnałów o poprawie sytuacji gospodarczej w strefie euro, która mogła by w dalszej perspektywie przynieść podwyższenie stóp procentowych, doprowadził do tak dynamicznych spadków. Widać już jasno, że presja ze strony podaży była zbyt silna i scenariusz korekty zaczął się obecnie realizować. Duże ruchy spadkowe, które wdzieliśmy na parach Euro do wszystkich głównych walut, przyniosły również korektę na parach Jenowych. Dane, które poznaliśmy wczoraj nie zmieniły generalnego spojrzenia na rynek. Produkcja przemysłowa w Niemczech okazała się nieznacznie lepsza od oczekiwań rosnąć m/m o 0.7%. Podobnie zgodne oczekiwaniami okazały się dane o nowych wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych w USA, których w ubiegłym tygodniu złożono 366 tys..

Osobnym torem podąża ciągle bardzo silny rynek amerykański, który dzień zakończył niewielkimi z perspektywy ruchów na rynku walutowym spadkami. Na US500 kierunek po obronieniu poziomu 1500 pkt. pozostaje wzrostowy i rynek może spróbować powalczyć o nowe szczyty jutro lub w nadchodzącym tygodniu. Należy jednak pamiętać o tym, że korekta nastąpi raczej prędzej niż później. Warto również wspomnieć o bardzo dużej sile funta, która związana była po części spowodowane lepszymi od oczekiwań danymi o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, która wzrosła o 1.6%. oraz przesłuchaniem nowego szefa Banku Anglii, o czym pisaliśmy we wczorajszej analizie, który wydaje się być bardziej „jastrzębi” niż wszyscy oczekiwali.

Dzisiejsze kalendarium, co staje się powoli tradycją tego tygodnia, nie obfituje w wiele istotnych informacji. Uwagę warto zwrócić na bilanse handlu zagranicznego USA oraz Niemiec a także zapasy hurtowników w USA. Istotne informacje mogą napłynąć również z rozpoczętego wczoraj szczytu Unii Europejskiej, gdzie wczoraj nie udało się osiągnąć porozumienia co do kształtu budżetu na lata 2013-2020, a poranna propozycja przewodniczącego Rady Europejskiej Van Rompuya nie została jeszcze zaakceptowana. Coraz gorzej wyglądają również sondaże przed zbliżającymi się wyborami we Włoszech, gdzie populistyczna partia byłego premiera Berlusconiego zyskuje kosztem proreformatorskiej socjaldemokracji.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Sytuacja techniczne na parze EUR/USD po przełamaniu 1.35 i gwałtownym zejściu w okolice 1.34 pozostaje w chwilowej konsolidacji, jednakże możemy spodziwać się już w trakcie sesji kolejnego impulsu, który teoretycznie powinien prowadzić w stronę 1.33, jednak nie można wykluczyć ze względu na względnie dużą siłę amerykańskiego parkietu, zakończenia spadków już na obecnym poziomie.

Koniec aprecjacji dolara kanadyjskiego?

fot. mat. prasowe

USD/CAD, interwał czterogodzinny

USD/CAD, interwał czterogodzinny


Od końca stycznia dolar kanadyjski nieustannie umacniał się wobec dolara amerykańskiego, od 31.01.2014 stając się od niego mocniejszy, kilkakrotnie testując poziomy oporu wyznaczone przez przedział ufności regresji linowej. Obecnie kurs dynamicznie wybił się górą z kanału regresji liniowej i fluktuuje pomiędzy 38.2 i 50 poziomem Fibo.

O dalszych losach dolara kanadyjskiego zadecyduje najprawdopodobniej zmiana dynamiki procesów na rynku wewnętrznym. Z istotniejszych zmian można wymienić boom na kanadyjskim rynku nieruchomości, który idzie w parze z wzrastającym zadłużeniem gospodarstw domowych.

Obraz malowany przez otoczenia makroekonomiczne również nie wygląda zachęcająco. Deficyt bilansu handlowego był w przypadku Kandy tak, duży, że Bankowi Kanady nie udało się przeprowadzić sterylizacji pieniądza na odpowiednią skalę. W efekcie baza monetarna zmniejszyła się tak istotnie, że gospodarka kanady znajduje się teraz w stanie deflacji. Ponadto ze względu na rozczarowujący wzrost gospodarczy, brak istotnych zmian w płach oraz wspomnianą deflację, Bank Kanady złagodził retorykę wycofując się z jastrzębiego tonu. „Mięknąc” ton BoC ma szansę pogorszyć sentyment wokół dolara kanadyjskiego dodatkowo podkopując jego fundamenty.

Powyższe obawy potwierdza zachowanie kursu pary USD/CAD: dolarowi kanadyjskiemu nie udało się zdyskontować silnego wzrostu indeksu Ivey PMI opublikowanego w zeszłą środę. Dziś natomiast inwestorów czekają dane nt. sytuacji na kanadyjskim rynku pracy. Prognoza mówi o powstaniu 4 tys. nowych miejsc pracy z równoczesnym wzrostem bezrobocia. Tą paradoksalną sytuację tłumaczy się spadkiem liczy ludności aktywnej zawodowo przy stałej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych.

Reasumując , ze względu na kruszejące fundamenty dolara australijskiego prawdopodobna wydaje się hipoteza o odwróceniu trendu spadkowego pary USD/CAD.

fot. mat. prasowe

AUD/JPY, interwał godzinny

AUD/JPY, interwał godzinny


Na interwale godzinnym wykresu kursu dolara australijskiego do jena japońskiego zarysowała się formacja głowy z ramionami, a kurs pary AUD/JPY testuje obecnie poziom wyznaczony przez linie szyi. Jest to ciekawa sytuacja, gdyż w okolicy linii szyi powstał obszar, gdzie nastąpiła kulminacja kilku ważnych poziomów: wsparcie wyznaczone przez wachlarz Fibo, wsparcie wyznaczone przez długookresową linię trendu, czy wreszcie wsparcie wyrysowane przez 200 okresową średnią kroczącą. W przypadku przebicia się przez linie szyi następnym ważnym poziomem będzie 94.500. Perspektywa spadkowa wspierana jest przez RSI (wskaźnik siły względnej), który jest wyraźnie poniżej linii granicznej. Dodatkowo na interwale dziennym wskaźnik RSI wynosi ponad 70, co oznaczałoby stan wyprzedania rynku i mogłoby sugerować korektę. Gdyby posiłkować się tylko i wyłącznie wskazaniami analizy technicznej, można by dość do wniosku, iż w nadchodzących dniach należy się spodziewać odwrócenia trendu wzrostowego kursu pary AUD/JPY. Spójrzmy zatem na fundamenty.

Jen japoński był w ostatnich daniach poddany silnej presji sprzedażowej, na wieść o tym, iż przewodniczący Banku Japonii Masaaki Shirakawa ustąpi ze swojej pozycji wcześniej niż do tej pory zapowiadano (19.03.2013 zamiast 08.04.2013). Oznacza to, iż na spotkaniu BoJ, które odbędzie się 04.04.2013 zobaczymy, nową twarz Banku Japonii. Otwartym pytaniem pozostaje, czy przyśpieszy to nadejście „Abenomiki”, tj. polityki gospodarczej, której zwolennikiem jest premier Shinzo Abe polegającej na silnej ekspansji fiskalnej finansowanej długiem.

Na tle jena korzystnie prezentuje się waluta „największej kopalni świata” – dolara australijskiego, a dodatnie punkty swapowe dla długiej pozycji (Australia tradycyjnie ma wysokie stopy procentowe przy niemalże zerowych stopach w Japonii) zachęcają do carry tradingu. Stoimy więc w obliczu ciekawej sytuacji w której analiza techniczna stoi w sprzeczności z fundamentami. Decyzję pozostawiamy indywidualnym preferencjom inwestorów.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia: Saldo rachunku obrotów bieżących w grudniu poniżej oczekiwań: -364.1 mld JPY, wobec prognozowanych -144 mld.
  • Chiny: Inflacja CPI za styczeń poniżej oczekiwań: 2.0% (r/r), wobec prognozy 2.1% (r/r)


Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 08:00 Bilans handlu zagranicznego Niemiec za grudzień, prognoza 13.7 mld EUR, poprzednio 14.6 mld EUR
CAD 14:30 Stopa bezrobocia w styczniu, prognoza 7.2%, poprzednio 7.1%.
CAD 14:30 Bilans handlu zagranicznego za grudzień, prognoza -1.3 mld CAD, poprzednio -1.96 mld CAD
USD 14:30 Bilans handlu zagranicznego za grudzień, prognoza -46 mld USD, poprzednio -48.7 mld USD
USD 16:00 Zapasy hurtowników za grudzień, prognoza 0.4% (m/m), poprzednio 0.6% (m/m)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: