eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweInwestycja w ziemię jako lokata oszczędnościowa

Inwestycja w ziemię jako lokata oszczędnościowa

2013-02-11 10:19

Przeczytaj także: Inwestycja w ziemię: jaki sposób wybrać?


Stopa zwrotu z inwestycji w lokaty terminowe

Serwis finansowy Bankier.pl w styczniu 2013 roku zaprezentował ranking najlepszych lokat terminowych, z jakich można skorzystać w chwili obecnej. Najwyższe oprocentowanie lokaty wynosi 6,5%, ale skorzystanie z oferty na taki depozyt wymaga spełnienia przez klienta dodatkowych warunków.

Stosunkowo niskie oprocentowanie lokat bankowych wywołane jest w dużej mierze obniżką głównych stóp procentowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej. Im niższa jest główna stopa procentowa NBP, tym niższe oprocentowanie produktów oszczędnościowych mogą zaoferować nam banki.

W tabeli poniżej zaprezentowano najlepsze lokaty na 10 tys. zł, na dany horyzont czasowy.

fot. mat. prasowe

Ranking lokat bankowych wg. Bankier.pl

Serwis finansowy Bankier.pl w styczniu 2013 roku zaprezentował ranking najlepszych lokat terminowych, z jakich można skorzystać w chwili obecnej.


Na przestrzeni ostatnich kilku lat średnioroczne oprocentowanie lokat terminowych w polskich bankach wyraźnie spada. Wystarczy zwrócić uwagę na poniższy wykres.

fot. mat. prasowe

Średnioroczne oprocentowanie lokat bankowych

Na przestrzeni ostatnich kilku lat średnioroczne oprocentowanie lokat terminowych w polskich bankach wyraźnie spada.


Średnie zyski lokat bankowych na przestrzeni ostatnich kilku lat oscylują w zakresie od 3,5 do 5,9% w skali roku. Od zysków należy jeszcze odliczyć podatek Belki. Oczywiście, najlepsze lokaty w danych latach mogły mieć nawet dwukrotnie wyższe oprocentowanie od podanego na wykresie. Np. najlepsza lokata roczna według serwisu Bankier.pl w roku 2012 miała oprocentowanie na 6,2% w skali roku. Nie ulega jednak wątpliwości, że lokując kapitał w ziemię, zysk z inwestycji jest większy.

Podsumowanie

Z zestawienia najlepszych lokat terminowych ze stycznia 2013 roku wyraźnie widać, że maksymalny zysk z tego rodzaju inwestycji wyniesie 6,5% w skali roku. Niestety, takie lokaty zwykle mają ograniczenia co do maksymalnego pułapu wpłaty środków finansowych i ich ilości przypadających na jednego klienta. Po przedłużeniu lokaty na kolejny okres najczęściej klient musi też pogodzić się ze spadkiem oprocentowania. W rzeczywistości więc zarabiamy niewiele – około 5,50% w skali roku. Realne zyski wynoszą jeszcze mniej, ponieważ należy od nich zapłacić 19% podatek Belki oraz zweryfikować je o aktualny poziom inflacji. Wykres średniorocznego oprocentowania depozytów bankowych wskazuje, że klient realnie może stracić na bezpiecznych lokatach bankowych, decydując się na oszczędzanie w taki sposób. Podane oprocentowanie przy wyliczaniu realnych zysków należy pomniejszyć o podatek od zysków kapitałowych i uwzględnić istniejącą inflację.

Patrząc na wzrost cen gruntów w Polsce można oceniać, że inwestycje w ziemię są dobrą i bezpieczną lokatą kapitału, zakładając dłuższy horyzont czasowy inwestycji. Nawet jeśli w jednym roku ceny ziemi drastycznie spadną, to w ciągu kolejnych 12-24 miesięcy inwestor zyska na lokacie w ziemię – prawdopodobnie dużo więcej, niż zyskałby z inwestycji w lokaty terminowe w bankach.

Bibliografia:
  • Dane GUS
  • http://forsal.pl/artykuly/553860,ziemia_najbezpieczniejsza_lokata_kapitalu_na_swiecie.html
  • http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/592297,ziemia_to_doskonala_lokata_kapitalu_daje_zarobic_wiecej_niz_gielda_i_mieszkania.html

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Czyli bez zaskoczeń

    Terran / 2013-02-22 18:40:39

    Najbezpieczniejszą i zyskowną lokatą kapitału pozostaje ziemia.

    Na dniach pojawiło się ciekawe rozwiązanie inwestycji w grunt rolny (Briland, polega na inwestowaniu w grunty rolne i przekształcanie ich pod inwestycje), zatem sądzę, że więcej osób będzie odchodzić od instrumentów wysokiego ryzyka na rzecz takich rozwiązań. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Nie wierzę w lokaty...

    mrzona / 2013-06-17 00:55:38

    Nie wierzę w lokaty - zysk jest tak mały, że tylko pokrywa koszty związane z inflacją. Jeśli chodzi o inwestycję np. w złoto, wiążą się z tym problemy, typu: w jaki sposób to wszystko przechować, chyba najlepiej w jakimś sejfie bankowym. Na dziełach sztuki nie znam się. Na inwestowaniu w ziemię - też nie, ale wiem, że są programy inwestycyjne, typu Briland, które robią wszystko od A do Z za inwestora, łącznie z wyborem gruntu rolnego, odrolnieniem go i przekształceniem w działkę budowlaną. Skądinąd cieszy się to pewną popularnością, co oznacza, że Polacy odkryli już ten alternatywny sposób oszczędzania. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: