Eurodolar w fazie korekty
2013-02-11 12:19
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynki pozostają w fazie oczekiwania na decyzje banków centralnych
Ponadto w wielu krajach Azji mamy dzisiaj święto (Japonia, Chiny, Korea Południowa).Eurodolar kontynuował w piątek przecenę zapoczątkowaną podczas konferencji prasowej Mario Draghiego w minionym tygodniu. Tym samym obserwowany ruch spadkowy jest maksymalną korektą w całym impulsie wzrostowym kształtującym się od listopada 2012 roku. Dodatkowo wsparciem dla USD okazał się niższy deficyt handlowy w grudniu niż oczekiwano. Głównym beneficjentem słabości euro pozostaje waluta amerykańska i japońska. Co więcej, do piątkowego umocnienia jena przyczyniły się słowa ministra finansów Japonii Taro Aso, który stwierdził, że ostatnie osłabienie japońskiej waluty było zbyt silne. Jak na razie jednak JPY broni najbliższych oporów, a do głębszej korekty silnego trendu spadkowego na jenie potrzebny by był silny impuls na przykład w postaci korekty na globalnych rynkach akcji.
Szef Rady Europejskiej poinformował w piątek, że liderzy UE osiągnęli porozumienie w sprawie budżetu na lata 2014-2020. Najistotniejszą kwestią pozostaje to, by przyjęte ustalenia zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski. Uwaga rynków powinna się teraz przesuwać w stronę szczytu G20, który odbędzie się w dniach 15-16 lutego w Moskwie. Podczas tego spotkania będzie z pewnością poruszana kwestia tzw. globalnej wojny walutowej. Zgodnie z informacją podaną przez The Wall Street Journal ministrowie finansów z najbardziej uprzemysłowionych państw (G7) rozważają wydanie wspólnego oświadczenie w tej kwestii. Jeśli chodzi o najważniejsze dane w tym tygodniu, to przede wszystkim sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa i indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan z USA oraz wstępny odczyt PKB za czwarty kwartał 2012 roku w strefie euro. Najważniejsze publikacje z Japonii mamy natomiast pod koniec tego tygodnia. Bank Japonii podejmie decyzję o parametrach polityki pieniężnej, a także poznamy tempo wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale zeszłego roku w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Najważniejsze wiadomości
- US: Deficyt handlowy spadł w grudniu do 38,54 mld USD z 48,61 mld po korekcie w listopadzie.
- CA: Deficyt handlowy spadł w grudniu do 0,9 mld CAD z 1,67 mld CAD po korekcie.
- CA: Stopa bezrobocia spadła w styczniu do poziomu 7,0% z 7,1%.
- US: Zapasy hurtowników spadły w grudniu o 0,1% w ujeciu miesiecznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4%.
- CA: W styczniu zatrudnienie w Kanadzie spadło o 21,9tys., po tym jak w grudniu zostało stworzonych 39,8tys. Nowych miejsc pracy.
- Chiny: Ceny produkcji spadły w styczniu o 1,6% rok do roku wobec spadku o 1,9% w grudniu ubiegłego roku, zgodnie z oczekiwaniami analityków.
- Chiny: Chiny zanotowały w styczniu nadwy5ke handlowa na poziomie 29,2 mld USD wobec nadwy5ki 31,6 mld USD w grudiu 2012 roku. Eksport wzrósł o 25% rok do roku, a import o 28,8% w skali roku.
- Chiny: Inflacja CPI wyhamowała w styczniu do 2,0% z 2,5% w skali roku, a w ujeciu miesiecznym wzrosła o 1,0%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)